X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5100
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bawimy się matematyką!

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 5- letnich z zakresu edukacji matematycznej

Data: 10.04.2008 r.

Temat zajęcia: „ Bawimy się matematyką !”

Cel ogólny: Aktywizowanie myślenia dziecięcego w trakcie rozwiązywania różnorodnych zadań matematycznych indywidualnie i w zespole.

Cele operacyjne:
- dziecko sprawnie liczy w możliwie szerokim zakresie,
- rozróżnia błędne liczenie od poprawnego,
- poprawnie liczy na palcach i innych zbiorach zastępczych ( patyczki),
- oblicza sumę kropek na dwóch kostkach,
- porównuje liczebność zbiorów, stwierdzając: tu jest więcej, tu jest mniej, tu jest tyle samo,
- rozpoznaje i definiuje podstawowe figury geometryczne,
- grupuje figury ze względu na ich posiadane cechy ( kolor, wielkość, kształt ),
- zna reguły gry w domino,
- zgodnie i aktywnie współdziała z innymi dziećmi,
- potrafi skupić uwagę na wykonywanym zadaniu,
- komponuje obrazek w całość z poszczególnych elementów- figur geometrycznych.
Metody:
- czynna: zadań stawianych do wykonania
- słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa
- oglądowa: pokaz
Formy:
- zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Pomoce:
- scenka wiosenna na tablicy magnetycznej,
- emblematy dla każdego dziecka w kształcie figur geometrycznych,
- podkładki i tacki z zestawem patyczków dla każdego dziecka,
- kostki matematyczne,
- gra „ Domino”,
- karty pracy,
- magnetofon, płyta CD z piosenką pt. „ Raz i dwa”,
- tamburyno.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie gości, zaproszenie dzieci do zabaw matematycznych.

2. „ Gracie w figury ?”- zabawa ruch.- dydaktyczna
- rozpoznawanie, nazywanie i grupowanie figur geometrycznych ze względu na kolor, wielkość i kształt w sytuacji zabawowej
N zadaje dz. pytanie: „Gracie w koła?” dz. z emblematami kół odpowiadają: „Gramy w koła” i podbiegają do N. W rytmie tamburyna dz. biegają po sali.
N zadaje kolejne pytanie (typu j.w). Zabawa toczy się dalej.

3. „Wiosenna scenka” – krótka rozmowa przy tablicy kierowana pytaniami:
- „Z jaką porą roku kojarzy wam się ten obrazek?”
- „Po czym poznajecie, że to jest wiosna?”
N rozdaje dz. podkładki i tacki z patyczkami, zadaje pytania typu:
- „Policz motylki, ułóż tyle patyczków ile jest motyli, pokaż na palcach ile ich jest razem”
- „Policz biedronki, żabki, tulipany, żonkile...” ( działania j.w )
Dzieci porównują liczebność zbiorów: czego jest najwięcej, najmniej i tyle samo.

4. „Kostki” – zabawa ruch. doskonaląca umiejętność dodawania.
Dz. biegają po sali w rytmie tamburyna, na przerwę w muzyce i pokaz dwóch kostek matematycznych dzieci obliczają sumę kropek i łączą się w zespoły liczące tyle osób, ile wynosi suma na dwóch kostkach (powtórzenie zabawy).

5. „Liczymy!” – ćwiczenia w kole sprzyjające umiejętności liczenia.
- liczenie po kolei
- liczenie naprzemienne: głośno-cicho
- porównywanie liczebności chłopców i dziewczynek
- odróżnianie liczenia błędnego od poprawnego: N celowo wprowadza dz. w błąd a ich zadaniem jest poprawić nauczyciela.

6. „Raz i dwa” – śpiewanie piosenki z pokazywaniem na palcach liczebników głównych w zakresie 10.

7. „Domino z figurami” – gra zespołowa w kole.

8. „Zwierzęta z figur” – karta pracy.
Praca indywidualna wg instrukcji N: „Ułóż obrazek w całość z poszczególnych elementów – figur geometrycznych – i naklej je we właściwe miejsce”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.