X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50984
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wulkan. Scenariusz zajęć w grupie 6-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 6-latków pt. „WULKAN”

PROWADZĄCY ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Bujwicka-Pawłowska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 0A pt. „WULKAN”
DATA: 21.02.2019 r.
PROWADZĄCY ZAJĘCIA: mgr Agnieszka Bujwicka-Pawłowska
NAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY: mgr Izabela Wróblewska
TEMAT TYGODNIA „W dawnych czasach”.
TEMAT ZAJĘĆ: „Wulkan”

CELE OGÓLNE:
•Wspomaganie rozwoju intelektualnego podczas samodzielnego eksperymentowania
i odkrywania.
• Rozwijanie spostrzegania poprzez wskazywanie różnic między obrazkami i wyrazami.
•Budzenie wiary we własne możliwości, umiejętności.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• Aktywnie uczestniczy eksperymentach i doświadczeniach zaproponowanych przez nauczyciela.
•W zakresie dostępnym dla siebie wykonuje z pomocą doświadczenia, analizuje zaobserwowane reakcje i wyciąga wnioski.
• Zachowuje ostrożność w kontakcie z substancjami spożywczymi i chemicznymi wykorzystywanymi do wykonywania doświadczeń.
• Czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania.
• Potrafi zgodnie współpracować w zespole.
• Stosuje poznane cyfry.
• Dostrzega przyczynę i skutek działań.

METODY PRACY: czynna, słowna, oglądowa.
FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna

POMOCE DYDAKTYCZNE:
Przezroczyste kubeczki plastikowe, słomki, łyżeczka, czerwona farba, koperty, zalaminowane ilustracje wulkanu, spinacze oznaczone cyframi, karty pracy Plac Zabaw, medale „Mali Odkrywcy”.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Opowieść ilustrowana ruchem, której towarzyszą onomatopeje – tekst na podstawie piosenki o wulkanie z repertuaru grupy „Fasolki”:
Wulkan to jest taka góra - dzieci podnoszą rączki do góry nad głową
Która dymi, tak jak gar - potrząsają, kręcą dłońmi
A nad górą dymu chmura – dzieci poruszają nad głową rękami
Lawa, popiół, żar... – opuszczają rączki
Ogień bucha, bucha dym – gwałtownie podnoszą do góry
Wulkan groźnie bucha-cha – powtarzają podnoszenie i głośno wypowiadają z nauczycielką „bucha-cha!”
Może smok się ukrył w nim – wymachują rękami, imitując smoka
Albo może smoki dwa?

Smok się schował w tym wulkanie – dzieci łączą dłonie nad głową
Pewnie sobie mieszka tam,
A co zjada na śniadanie – gest zdziwienia, zastanowienia
Zaraz powie sam...
Ref:
Ogień bucha, bucha dym – dzieci gwałtownie unoszą rączki do góry i wypowiadają głośno: „buch!”
A ja mówię, mniejsza z tym – gest machnięcia ręką
Bardzo lubię lawę, gaz. – dzieci klepią się po brzuszku
Na śniadanie proszę was... – gest zapraszania, przywoływania

Nauczycielka opowiada, ilustrując ruchem, dzieci powtarzają gesty.

2. Zabawa badawcza „Jak działają gazy w wulkanie?”. Nauczycielka przygotowuje 2 przezroczyste kubki plastikowe, do jednego wlewa wodę zmieszaną z czerwoną farbą, do drugiego tzw. slima. Dzieci pomagają przy czynnościach nauczycielce. Następnie inicjowana jest rozmowa: „Jak myślicie, dlaczego lawa wybucha z wulkanu tak gwałtownie?”, „Jaka jest lawa?” „Dlaczego spływa dość powoli?” Nauczycielka prezentuje eksperyment, wdmuchuje powietrze do wody z farbą. Dzieci obserwują, co się dzieje z wodą, jak powstają i zachowują się bąbelki na powierzchni wody. Potem wykonuje tę samą czynność z kubeczkiem ze slimem, który pod wpływem wdmuchiwanego powietrza ponosi się i wybucha tworząc duże „bąble”, spływa poza kubek. Następnie dzieci otrzymują słomki i próbują same wykonać doświadczenie. Można przygotować kilka takich par kubków dla dzieci do eksperymentowania. Dzieci dzielą się swoimi spostrzeżeniami, formułują wnioski.

3. Praca z książką. Dzieci wykonują zadania z Kart Pracy – KP3.14 a – zaznaczają różnice między obrazkami i wyrazami oraz KP3.14.b – rysują kolejne etapy wybranego eksperymentu.

4. Zabawa ruchowa przy piosence „Wulkan” z repertuaru grupy Fasolki. Doskonalenie umiejętności interpretowania ruchem muzyki; integracja grupy.

5. Zabawa matematyczna „Wulkaniczne grzbiety” Nauczyciel dzieli dzieci na trzy, sześcioosobowe drużyny. Każdy członek grupy dostaje klamerkę z cyfrą od 1-6. Następnie rozdaje zalaminowane sylwety wulkanów. Zadaniem drużyn jest przypięcie klamerek na zboczach wulkanów odpowiedniej kolejności ( od 1 do 6), a następnie od końca (od 6 do 1).

6.Podsumowanie zajęć – „Co najbardziej podobało mi się na zajęciach?” – udzielanie odpowiedzi przez dzieci. Nauczycielka dziękuje wszystkim za wspaniały udział w zajęciach, a następnie wszystkie dzieci otrzymują medal z napisem „Mały Odkrywca”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.