X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50976
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kukiełka. Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich

KUKIEŁKA

czas trwania: ok 30 minut

Cel ogólny:
Zapoznanie z rodzajami lalek teatralnych. Ćwiczenie motoryki małej, korzystanie z szablonów. Stosowanie się do określonych instrukcji.

Cele szczegółowe
Dziecko:
W obszarze fizycznym:
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- sprawnie odnajduje wyznaczone miejsce,
- naśladuje ruchy wykonywane przez kolegę,

W obszarze emocjonalnym:
- jest dumne z wykonanej pracy plastycznej,
- przeżywa emocje związane z oglądaniem przedstawienia,

W obszarze społecznym:
- współpracuje w grupie,
- obdarza uwagą dzieci i osoby dorosłe,
- respektuje zasady postępowania podczas zajęć,
- potrafi zachować się podczas przedstawienia teatralnego,

W obszarze poznawczym:
- rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 1 do 10,
- wykonuje pracę według instrukcji,
- posługuje się określeniami opisującymi teatr,
- zna zasady zachowania się w teatrze,
- rozpoznaje rodzaje lalek teatralnych,

Podstawa programowa:
I 5, 7, 8, 9;
II 3, 4, 7, 8;
III 1, 4, 7, 8, 9;
IV 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 20

Metody, techniki:
indywidualna, zespołowa, zbiorowa;
metoda zadań stawianych dziecku, obserwacja i pokaz, przedstawienia teatralne, rozmowy, objaśnienia i instrukcje

Pomoce dydaktyczne:
lalki teatralne (pacynka, marionetka, kukiełka), ilustracje lalek teatralnych, płyta CD, bilety z numerami, kartki z numerami od 1 do 10, ilustracje związane z zasadami zachowania się w teatrze, nagranie bajki Czerwony Kapturek, głośnik, flamastry, sylwety postaci z bajki, słomki do napojów, taśma klejąca, nożyczki

Planowany przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci przez nauczyciela.
2. Przedstawienie tematu zajęć.
3. Zapoznanie dzieci z rodzajami lalek teatralnych – marionetka, pacynka, kukiełka.
4. Zabawa doskonaląca współpracę w parach Marionetka. Naśladowanie ruchów osoby stojącej naprzeciwko.
5. Zabawa ruchowa z elementem liczenia Moje miejsce. Marsz po kole przy dźwiękach muzyki z rozdanymi wcześniej biletami
z numerami. Na umówiony sygnał (przerwa w muzyce), dzieci szukają swoich miejsc z odpowiednim numerem na dywanie. Sprawdzenie poprawności.
6. Przypomnienie zasad obowiązujących w teatrze - Kodeks Kulturalnego Widza.
7. Obejrzenie teatrzyku kukiełkowego na podstawie bajki Czerwony Kapturek.
8. Wykonanie pracy plastyczno - technicznej. Kolorowanie szablonów postaci flamastrami. Nie przekraczanie wyznaczonych linii. Przymocowywanie szablonów do plastikowych słomek.
9. Podsumowanie zajęć – przypomnienie rodzajów lalek teatralnych i sposobu ich użycia.
10. Ewaluacja zajęć poprzez podniesienie w górę znaczka
z uśmiechniętą lub smutną buźką.
11. Zakończenie zajęć, podziękowania dzieciom za aktywny udział.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.