Numer: 50968
Przesłano:

Elektryzowanie ciał - scenariusz lekcji

KONSPEKT LEKCJI NA TEMAT:

ELETRYZOWANIE CIAŁ

I Cele operacyjne
Uczeń potrafi
wyjaśnić na czym polega zjawisko elektryzowania ciał
omówić w jaki sposób oddziałują na siebie ciała naelektryzowane
wyjaśnić że istnieją dwa rodzaje ładunków elektrycznych: dodatni +q i ujemny –q
wyjaśnić co to jest elektrostatyka
wyjaśnić że pałeczka ebonitowa elektryzuje się- ujemnie, natomiast szklana-dodatnio
wykazać doświadczalnie, że ciała naelektryzowane jednoimiennie odpychają się, a ciała naelektryzowane różnoimiennie przyciągają się
Cele wychowawcze
uczeń ma świadomość, że staranność i dokładność w przeprowadzeniu doświadczenia są niezbędne do prawidłowego wyciągania wniosków

II Materiały i środki dydaktyczne
statyw, pałeczki ebonitowe, ze szkła, PCW, metalowe, baloniki
suche gazety, futerka
karta pracy ucznia ( tematy ćwiczeń do wykonania)

III Metody
słowna – pogadanka, wykład
eksperymentalna – ćwiczenia uczniowskie, pokaz

IV Przebieg lekcji
1. Część nawiązująca
powitanie uczniów i sprawdzenie ich obecności
wyjaśnienie uczniom, na czym będzie polegała ich praca na lekcji
doświadczenia uczniów wykazujące właściwości potartych ciał, polegające na przyciąganiu przez te ciała skrawków papieru
króciutki wykład nauczyciela dotyczący odkrycia Talesa z Miletu i eksperymentów Williama Gilberta
przypomnienie wiadomości poznanych na lekcji chemii dotyczących atomu (budowa atomu, ładunek elektryczny, atom elektrycznie obojętny, ładunek elementarny)
2. Rozwinięcie
wyjaśnienie na czym polega zjawisko elektryzowania ciał
sformułowanie tematu lekcji i zapisanie do zeszytu
wprowadzenie do działu – elektrostatyka
omówienie następujących zagadnień
Czym zajmuje się elektrostatyka?
Przykłady zjawisk z życia codziennego wywołanych ładunkami będącymi w spoczynku
(np. energicznie szczotkowane włosy nie układają się zgodnie z naszą wolą, charakterystyczne trzaski-wyraźnie widoczne w ciemnościach podczas zdejmowania i wciągania na siebie swetra, bielizny i pończoch ze sztucznych włókien np. nylon itp., wyjaśnić że nie należy kota czesać pod włos ponieważ gromadzą się ładunki, a kot tego bardzo nie lubi!)
wyjaśnienie pojęcia elektryczność
badanie naelektryzowanych ciał
badanie oddziaływania między naelektryzowanymi 2 pałeczkami z ebonitu, 2 pałeczkami ze szkła, 2 pałeczkami z PCW
badanie oddziaływania między naelektryzowaną pałeczką ebonitową a naelektryzowaną pałeczką z PCW
badanie oddziaływania między naelektryzowaną rurką szklaną a naelektryzowaną rurką z PCW
badanie oddziaływania między naelektryzowaną rurką z PCW a naelektryzowanym balonikiem
badanie oddziaływania miedzy naelektryzowanymi balonikami
Obserwacje i wnioski z doświadczeń zapisują uczniowie w zeszycie
Zwrócenie uwagi, że laska szklana elektryzuje się dodatnio, a z ebonitu ujemnie!
wyjaśnienie uczniom, co to znaczy że ciało jest naelektryzowane ujemnie ( lub naelektryzowane dodatnio)
zasygnalizowanie uczniom, że ciała można naelektryzować jeszcze innymi metodami i że dzisiaj poznali tylko jedną metodę elektryzowania ciał
3. Podsumowanie
W celu podsumowania poznanych wiadomości uczniowie otrzymują kartę z ćwiczeniami do rozwiązania
Na końcu lekcji sprawdzane jest ćwiczenie!

4. Omówienie zadania domowego

V Notatka w zeszycie ucznia: Elektryzowanie ciał
1. Niektóre ciała w wyniku potarcia gromadzą ładunek elektryczny jednego rodzaju, czyli elektryzują się.
2. Pomiędzy dwoma naelektryzowanymi ciałami istnieje oddziaływanie elektrostatyczne.
3. Istnieją tylko 2 rodzaje ładunków elektrycznych
a) ładunek elektryczny ujemny –q
b) ładunek elektryczny dodatni +q
Ładunki jednoimienne ( +q i +q) lub (-q i –q) odpychają się

Ładunki różnoimiennie (+q i –q) przyciągają się

KARTA PRACY UCZNIA
Zad.1 Połącz literę z cyfrą tak, aby powstały prawdziwe zdania
1. Elektrostatyka jest to a) przyciągają się
2. Gromadzenie ładunku elektrycznego b) ujemnie
jednego rodzaju jest to c) dział fizyki zajmujący się
3. Pomiędzy dwoma naelektryzowanymi oddziaływaniami i właściwościami
ciałami istnieje ładunków elektrycznych pozostających
4. Dwa ciała naelektryzowane ładunkami w spoczynku
jednoimiennymi d) odpychają się
5. Dwa ciała naelektryzowane ładunkami e) dodatnio
różnoimiennymi f) zjawisko elektryzowania się
6. Pałeczka ebonitowa elektryzuje się g) oddziaływanie elektrostatyczne
7. Pałeczka szklana elektryzuje się
1-...... , 2-......., 3-........, 4-........, 6-.........., 7- ...........

Zad. 2 Zaznacz prawidłową odpowiedź
1. Nazwa „elektryczność” pochodzi od:
a) nazwiska francuskiego uczonego–Andre Elektron c) greckiej nazwy pioruna
b) imienia greckiego boga władającego piorunami d) greckiej nazwy bursztynu
greckiej nazwy bursztynu
2. Atom elektrycznie obojętny posiada
a) nadmiar elektronów c) jednakową ilość elektronów i protonów
b) nadmiar neutronów d) jednakową ilość elektronów i neutronów
3. Elementarnym ładunkiem elektrycznym dodatnim nazywamy ładunek elektryczny:
a) atomu wodoru c) elektronu
b) równy różnicy ładunków protonu i elektronu d) elektronu
4. Elementarnym ładunkiem ujemnym nazywamy ładunek:
a) elektronu b) fotonu c) atomu wodoru d) protonu
5. Pierwsze doświadczenia na elektryzowanie się ciał wykonano:
a) w starożytnych Chinach c) w starożytnej Grecji
b) we wczesnym średniowieczu d) na początku XX wieku

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.