X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50957
Przesłano:

Jak zachowywać się w stosunku do osób z niepełnosprawnością? Scenariusz zajęć

Temat: Jak zachowywać się w stosunku do osób z niepełnosprawnością?"

Cele dydaktyczno – wychowawcze:
• zapoznanie z różnymi rodzajami niepełnosprawności,
• kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami,
• wdrażanie do postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako partnerów wspólnych działań,
• uwrażliwienie na prawa i potrzeby innych ludzi,
• wspieranie tolerancji i empatii.
Metody pracy:
• pogadanka,
• inscenizacja,
• burza mózgów.
Środki dydaktyczne:
• komputer,
• rzutnik,
• film,
• prezentacja,
• szalik, chustka (kilka sztuk).

Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie i utrwalenie treści, omawianych na poprzednich zajęciach ( Kim jest osoba niepełnosprawna? Jakie rozpoznajemy rodzaje niepełnosprawności?)
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
Prezentacja filmu o chłopcu, który poruszał się na wózku.
- Jak spędzał czas bohater filmu?
- Czy waszym zdaniem chłopiec był szczęśliwy?
- Jaki prezent otrzymał?
3. Zadania i inscenizacje w parach.
Po każdym zadaniu („Zaufanie”, „Pomocna dłoń”, „Nić porozumienia”) rozmawiamy z uczestnikami danej sytuacji o ich odczuciach. Omawiamy zarówno trudności, jak i aspekty, które ułatwiały realizację zadania. Wspólnie z cała grupą poszukujemy właściwych rozwiązań i zachowań – Co możemy zrobić, aby osoby z daną niepełnosprawnością dobrze czuły się w naszym towarzystwie?
• „Zaufanie” - Wybieramy dwójkę ochotników. Jednej osobie z pary zawiązujemy oczy chustką lub szalikiem. Drugi uczestnik staje się asystentem i próbuje bezpiecznie doprowadzić kolegę/koleżankę do jakiegoś punktu w sali, wyznaczonego przez nauczyciela.
Dyskusja, omówienie.
• „Pomocna dłoń” - Wybieramy trzy chętne pary. Jednej osobie z danej pary przywiązujemy rękę do tułowia za pomocą chusty lub szalika. Zadanie każdej dwójki polega na uporządkowaniu wyznaczonego miejsca w sali (może to być np. kącik z zabawkami czy półka z książkami). Dzieci mogą również wyjąć zawartość piórnika i ponowne zapakować przybory (ręka jednej osoby przez cały czas jest unieruchomiona). Zwracamy uwagę na współpracę i zaangażowanie wszystkich uczestników.
Dyskusja, omówienie.
• „Nić porozumienia” - Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba zatyka uszy. Druga próbuje zaprosić ją na spotkanie po lekcjach np. na plac zabaw. Należy porozumieć się poprzez gestykulację lub powolne i ciche wypowiadanie wyrazów tak, aby mowę można było odczytać z ruchu warg.
Dyskusja, omówienie.
4. Prezentacja „Chociaż się różnimy, wszyscy jesteśmy ważni!”
5. Podziękowanie za udział w zajęciach i przekazanie iskierki przyjaźni.
Wszyscy podają sobie ręce. Nauczyciel przekazuje uścisk dłoni osobie stojącej najbliżej i wypowiada słowa „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do moich rąk”. Uczniowie kolejno przekazują sobie uścisk dłoni, aż „iskierka” ponownie dotrze do osoby rozpoczynającej zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.