Numer: 50951
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wprowadzenie liczby 9 i jej zapisu cyfrowego. Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych

Scenariusz zajęć z kształtowania pojęć matematycznych
- wprowadzenie liczby 9 i jej zapisu cyfrowego
Prowadząca Weronika Procińska

Temat: Liczymy tulipany. Wprowadzenie liczby 9 i jej zapisu cyfrowego, grupa 5i 6 latki
CELE: dziecko :
·Zna cyfry 1-9
·Potrafi umiejętnie słuchać i wykonywać polecenia
·Pisze po śladzie cyfrę 9
·układa wyrazy z poznanych liter
- doskonali umiejętnośc przeliczania, tworzenia zbiorów,
· szacuje liczebnośc zbiorów
- przelicza elementy , posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
- kreśli cyfrę po śladzie i samodzielnie
-
METODA: pokaz, rozmowa, ćwiczenia,
FORMA: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
POMOCE: 9 sylwet kolorowych tulipanów, kartonik z cyfrą 9, tacki z kaszą manną, druciki
kreatywne, 9 papierowych kwiatków oznaczonych cyframi 1-9, klamerki, piórniki, W, KP 4
PRZEBIEG
1. Zabawa ruchowa ze śpiewaniem do melodii „Czy znasz magiczna liczbę 7”
2. Ćwiczenie wprowadzające- układanie z liter słowa „ tulipan“
3. „Dziewięć tulipanów“zajęcia matematyczne. Kształtowanie pojęcia liczby 9 w aspekcie
kardynalnym i porządkowym, wprowadzenie cyfry 9.
4. „Szukamy tulipanów“- N prosi dzieci, aby odnalazły sylwety tulipanów ukryte w sali. ( N.
wcześniej kładzie 8 sylwet w różnych miejscach sali). Dzieci przeliczająznalzeione kwiaty , ustalają
ile ich jest-8. Następnie N. mówi, że znalazł jeszcze jednego tulipana. Dokłada papierowy kwiat do
tych znalzeionych przez dzieci i wyjaśnia, ze teraz kwiatów jest o jeden więcej. Dzieci powtórnie
przeliczają kwiaty i ustalają, że jest ich 8 i 1, czyli 9.
5. Prezentacja cyfry 9 drukowanej i pisanej oraz omówienie jej kształtu.
6. Wodzenie palcem po śladzie cyfry 9, kreślenie jej w powietrzu, na podłodze, na plecach kolegi,
tacce wysypanej kaszą manną.
7. Układanie cyfry 9 z drucika kreatywnego.
8. „Kolorowe tulipany“- zabawa dydaktyczna. Dzieci układają na podłodze sylwety tulipanów
według instrukcji zaczynając od miejsca wskazanego przez N : Pierwszy tulipan- czerowny, drugi
różowy, trzeci biały itp. Dzieci wspólnie przeliczają tulipany i nazywają kolory. N. pyta: Jakiego
koloru jest dziewiąty tulipan od lewej strony?Jakiego koloru jest dziewiąty tulipan od prawej?. N
chowa jednego lub dwa tulipany i pyta: Którego tulipana brakuje?, wskazując stronę, od której
dzieci mają liczyć.

9. Praca przy stolikach – wykonanie ćwiczen w kartach pracy. Wskazanie rysunku elementów, które
występują 9 razy. Pisanie po śladzie i samodzielnie wzorów cyfropodobnych.
10. „Przypnij klamerki“- N. rozkłada na podłodze papierowe kwiatki oznaczone cyframi od 1 do 9
oraz klamerki. Zadaniem dzieci jest przyczepienie do każdego kwiatka tyle klamerek ile wskazuje
cyfra.
11. Zabawa kołowa ze śpiewem – „Czy znasz magiczną liczbę...”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.