Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4- letnich
Cel główny: poznawanie działania i sposobów wykorzystania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym
Cele operacyjne - dziecko:
- rozwiązuje zagadki słowne,
- zna zasady bezpiecznego korzystania z różnych urządzeń elektrycznych,
- uważnie słucha wiersza,
- rozmawia na konkretny temat,
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- rozwija wyobraźnie twórczą
Metody pracy: ćwiczeń praktycznych, rozmowa, burza mózgów.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: zagadki słowne, ilustracje przedstawiające urządzenia elektryczne, ilustracje przedstawiające zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych- puzzle, przedmioty gospodarstwa domowego, wiersz D. Graj, kartki papieru z lampą, skrawki materiału, koronki, koraliki, klej, nożyczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Iskierka na powitanie. Zabawa integracyjna: dzieci siedzą w kole i „puszczają iskierkę”
– ściskają dłoń siedzącego obok kolegi lub koleżanki. Nauczyciel wita dzieci, które kiedykolwiek:
• odebrały telefon • pomagały mamie piec ciasto • robiły pranie • odkurzały
• słuchały audycji radiowej • oglądały program przyrodniczy itp. Dzieci, których dotyczy
powitanie, machają do nauczyciela ręką.
2. O jakim urządzeniu mówię? – wprowadzenie do tematu zajęć poprzez zabawę dydaktyczną.
Dzieci zgadują, o jakim urządzeniu mówi nauczyciel:
• Gdy, usłyszysz jego dźwięk, często mówisz „halo”. (telefon)
• Gdy na dworze jest zimno, ogrzewa nasz dom. (kaloryfer)
• Wkładamy do niej brudne rzeczy, a wyciągamy czyste. (pralka)
• Może być gazowa albo elektryczna, na niej ugotujesz pyszne obrazki. (kuchenka)
• Wciąga wszystkie kurze i śmieci. (odkurzacz)
• Gra w nim muzyka lub podawane są wiadomości, nie widzisz, a słyszysz. (radio)
• Oglądamy w nim bajki, programy przyrodnicze, filmy – kolorowe obrazy skaczą przed
naszymi oczami. (telewizor)
• Używamy go, aby dokładnie zmiksować składniki na ciasto (mikser).
• Rodzice pracują przy jego pomocy, a dzieci czasem na nim grają (komputer).
• Płynie z niej ciepły strumień powietrza, którym suszymy włosy (suszarka).
Rozwiązywanie zagadek słownych o urządzeniach elektrycznych.
3. Puzzle-Poznanie zasad bezpiecznego korzystania z różnych urządzeń elektrycznych na podstawie dostępnych ilustracji,
4. Improwizacja ruchowa „Prace domowe”. Dzieci wyrażają ruchem i gestem, w jaki sposób wykonują następujące czynności: • odkurzają • robią pranie • rozmawiają przez telefon • zmywają • pieką ciasto.
5.Słuchanie wiersza „Król i jego elektryczni słudzy” Danuty Graj.
W dzisiejszym świecie
jak król żyć mogę -
odkurzacz czyści
moją podłogę,
zmywarka myje
za mnie talerze,
pralka mi brudne
ubrania pierze,
toster mi grzanki
przypieka smacznie,
a na mój rozkaz
radio grać zacznie.
Lecz, gdy brak prądu
- przyznaję z bólem -
zaraz przestaję
być wielkim królem.
6. Dokończ zdanie. Dzieci siedzą w kręgu i kończą zdanie: „Urządzenia elektryczne pomagają nam...”.
7. Zabawa ruchowa „Płynie prąd – awaria”.
Dzieci na czas zabawy zamieniają się w roboty i poruszają się po dywanie w dowolny sposób, bo płynie w nich prąd. Na hasło „awaria” dzieci stają bez ruchu, bo prądu nie ma.
8. Burza mózgów „Do czego służy ten przedmiot? ”- oglądanie różnych przedmiotów gospodarstwa domowego (trzepaczka, lampa naftowa, klepsydra, młynek, itp.) , określanie ich znaczenia, wymyślanie innego znaczenia.
9. Wykonanie pracy plastycznej „Lampa” z użyciem skrawków materiałów, koralików, koronek. Dziecko wykleja abażur lampy wg własnej inwencji twórczej.
10. Podsumowanie zajęć- dziecko uniesionym w górę kciukiem wskazuje swoje zadowolenie, opuszczonym w dół swoje niezadowolenie.
Załącznik – przykładowe zagadki
To urządzenie takie gorące
jakby nagrzane sierpniowym słońcem
służy wybornie do prasowania
twojej bielizny oraz ubrania
(żelazko)
Któż to taki, powiedz kto?
Kto choć bardzo lubi kurz
i choć dużo je, nie tyje
I ma zawsze smukłą szyję?
(odkurzacz)
Kiedy nie ma do roboty nic lepszego,
możesz zasiąść przed nim z bratem
lub z kolegą i obejrzeć,
gdy ekranem swym zaświeci,
jakiś program, oczywiście ten dla dzieci
(telewizor)
Ta maszyna pracowita niesłychanie,
samodzielnie wykonuje całe pranie
trochę prądu, proszku odrobina,
a już pierze, płucze i wyżyma.
(pralka automatyczna)