Scenariusz zajęć przygotowujących dzieci 5- letnie do zdrowego stylu życia poprzez ruch i uprawianie sportów.
Temat zajęć: „Ruch to zdrowie”
Grupa: 5-latki.
Cele zajęć:
Cel główny:
- uświadomienie, jakie znaczenie w życiu człowieka ma sport i ruch, rozwijanie sprawności ruchowej dzieci.
Cele szczegółowe:
Poznawcze:
- poznawanie jak ważny dla człowieka jest ruch,
- zaznajamianie z bezpiecznymi sposobami uprawiania sportu.
Kształcące:
- nabywanie umiejętności poruszania się w rytm muzyki,
- tworzenie okazji do wyjaśniania pojęć związanych ze sportem.
Wychowawcze:
- zwrócenie uwagi na istotę sportu w utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej,
- zachęcanie do częstego uprawiania sportu.
6. Metody pracy w ujęciu M. Kwiatkowskiej:
- aktywizujące (ruch),
- słowne (rozmowa, wiersz),
- oglądowe (pokaz ilustracji).
6. Formy pracy:
-indywidualna,
-grupowa.
7. Środki dydaktyczne:
wiersze: „Na paluszki się wspinamy”, „Sport to zdrowie”, laptop, rzutnik, ilustracje przedstawiające sport, białe kartki A4, kredki, pendrive z nagraniem piosenki ,,Skacz do góry”.
8. Przebieg zajęć:
Przywitanie dzieci wierszem:
,,Na paluszki się wspinamy
W górę rączki wyciągamy.
Do podłogi dotykamy
I ze sobą się witamy
Dzień dobry!”
Przywitanie wg Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne:
- witamy się stopami,
- witamy swoje kolana, poklepując je, później kolana sąsiadów,
- witamy dłonie,
- witamy łokcie,
- witamy plecy – rękoma głaszczemy, poklepujemy,
- witamy swoje uszy, potem uszy sąsiadów itp.,
- witamy oczami wszystkich.
Wprowadzenie do tematyki zajęć. Rozmowa z dziećmi na temat sportu, wyjaśnienie czym jest sport. Uświadomienie jak ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa sport i ruch. (Dlaczego sport jest ważny dla zdrowia człowieka? Jakie mamy dyscypliny sportu? Czy uprawiacie wraz z rodzicami jakieś sporty? O czym trzeba pamiętać podczas uprawiania sportu?)
Recytacja wiersza przez nauczyciela:
H. Świąder: „Sport to zdrowie”
Tato mówi:
„Sport to zdrowie.
A więc Tomek na boisku,
Piłkę kopie.
Darek piłkę rzuca w górę,
Leci piłka ponad siatkę
A odrzuca ją Beatka.
W zimie sanki, łyżwy, narty.
Wszyscy bawią się wspaniale
I ty kolego pamiętaj, nie leż,
Nie śpij, biegaj stale.
Baw się z nami na podwórzu,
Tam jest mniej pyłu i kurzu.
Nabierzesz siły i zdrowia,
Możesz się zahartować.
Nie będziesz nigdy chorować."
Pogadanka na temat wiersza.
Przedstawienie poszczególnych sportów (biegi, piłka nożna, piłka siatkowa, piłka koszykowa, piłka ręczna, łyżwiarstwo, saneczkarstwo, narciarstwo). Rozmowa o zasadach bezpieczeństwa podczas uprawiania sportu.
Rysowanie swoich ulubionych sportów przez dzieci.
Taniec przy piosence: „Skacz do góry” (muzyka: Robert Janson, słowa: Daria Druzgała).
9. Podsumowanie zajęć:
Zabawa „Sieć pajęcza”
Nauczyciel przywiązuje sznurek do nóg krzeseł, tak aby utworzyła się sieć. Zadaniem dzieci jest przejść pomiędzy splotami aby żadnego nie dotknąć. Zabawa zręcznościowo- uspokajająca.