X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50915
Przesłano:

Światowy Dzień Ziemi. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 22. 04.2021
Klasa: I
Prowadzący: mgr Agnieszka Bombała
Temat dnia: Światowy Dzień Ziemi.
Cele operacyjne:
• zapoznanie uczniów z tradycją obchodów Dnia Ziemi;
• wdrażania uczniów do wypowiedzi na określony temat;
• bogacenie słownictwa związanego z ochroną przyrody;
• doskonalenie umiejętności czytania cichego i głośnego;
• wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz środowiska;
• kształtowanie postaw proekologicznych,
• poszerzenie wiedzy na temat otaczającej przyrody,
• doskonalenie umiejętności artystycznych,
• uświadomienie szkodliwego oddziaływania odpadów na środowisko przyrodnicze, ---
• wyjaśnienie pojęcia „ekologia”, „ recykling”,
• przedstawienie koloru zielonego i niebieskiego jako koloru przyjaznego środowisku.

Cele szczegółowe:
• wypowiada się swobodnie na określony temat
• rozumie potrzebę ochrony środowiska naturalnego
•wypowiada ekologiczne hasła i śpiewa piosenki o tematyce ekologicznej,
• troszczy się o przyrodę,
• nie zaśmieca środowiska,
• wie, jaka działalność człowieka może wpłynąć pozytywnie i negatywnie na przyrodę (jest świadome problemu),
• wie o segregacji śmieci,
• wie, co oznacza słowo „ ekologia”, „recykling”
• wie, dlaczego należy chronić przyrodę,
• potrafi wypowiadać się na temat obejrzanego filmu,
• potrafi podać 4 kroki dbania o przyrodę,
• umie zaśpiewać piosenkę "Świat w naszych rękach",
• potrafi i powiedzieć jak nazywa się specjalista w dziedzinie ochrony przyrody,
• wie, co rozumiemy pod pojęciem recykling,
• potrafi wskazać znak recykling,
• wie, że należy segregować odpady,
• wie do jakich kolorów pojemników należy wyrzucać odpowiednie odpady,
• uważnie ważnie słucha wypowiedzi;
• umie tworzy kilku zdaniową wypowiedź w formie ustnej,
Środki dydaktyczne:
• film edukacyjny „Dzień Ziemi”,
• piosenka „Świat w naszych rękach”,
• krzyżówka i quizy interaktywne,
• karty pracy indywidualnej (załącznik),
• komputer z dostępem do Internetu,
Metody i techniki: pokaz, rozmowa, pogadanka, gry interaktywne, działania praktyczne, praca z tekstem,
Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna

Przebieg zajęć

1. Podanie hasła zajęć - "Światowy Dzień Ziemi".
Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia– to akcja prowadzona corocznie wiosną, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić ludziom jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.
2. Prezentacja filmu edukacyjnego „ Dzień Ziemi”.
3. Udzielenie odpowiedzi na pytania związane z obejrzanym filmem:
• Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi?
• W ilu Państwach są obchody tego święta?
• Co to jest Ziemia?
• Do czego doprowadza działalność człowieka?
• Jakie są skutki zanieczyszczeń?
•Jak nazywa się specjalista w dziedzinie ochrony przyrody? EKOLOG
• Na czym polega ekologiczny styl życia?
• Jakie są 4 kroki dbania o przyrodę?
• Jak długo rozkładają się odpady?
• Co to jest recykling?
• Co rozumiesz pod pojęciem segregacja odpadów?
• Wymień kolory kontenerów na śmieci wraz z ich przeznaczeniem.
4. Wypełnianie kart pracy (załącznik).
5. Nauka słów piosenki „Świat jest w naszych rękach”.
6. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki interaktywnej o tematyce związanej z dbaniem o Ziemię.
7. Pogadanka – Co możemy zrobić dla Ziemi?
8. Recytacja – prezentacja żywiołów.
Powietrze: (kolor biały)
Jestem powietrzem, choć mnie nie widać.
To dzięki mnie możecie oddychać.
To ja po morzach przeganiam fale,
To ja w wiatraki dmucham wytrwale,
To ja pozwalam ptakom szybować,
To ja chmurami musze kierować.
Kiedy się złoszczę to dachy zrywam,
Ale zazwyczaj łagodna bywam.
Ogień: (kolor czerwono-pomarańczowy)
Jestem ogniem iskierką z ogniska lub strasznym pożarem palącym wszystko.
To ja oświetlam drogę w ciemności, To w moim cieple ogrzejesz kości.
Bezpiecznie z jaskini mogłeś wychodzić, Gdy nauczyłeś się ze mną obchodzić.
Woda: (kolor niebieski)
Jestem kroplą czystej wody, Która częścią jest przyrody.
Mogę morzem być głębokim, Rzeką o brzegu szerokim.
Wielkie elektrownie ruszam, Ciężkie skały sama skruszam,
Siłę w sobie mam wspaniałą, Chociaż jestem kroplą małą.
Ziemia: (kolor brązowo-czarny)
Jestem ziemia, wielka ziemia, Która cały czas się zmienia.
Z wierzchu bywam bardzo zimna, Lecz w środku jestem inna.
Lawa we mnie jest gorąca, Płyta jedna, drugą trąca.
W koło stale się obracam Taka już jest moja praca.
Omówienie żywiołów ich potrzebę jak i ich zagrożenie.
(pożar, powódź, trąba powietrzna itp.).
9. Omówienie żywiołów ich potrzebę jak i ich zagrożenie.
(pożar, powódź, trąba powietrzna itp.).
10.Praca samodzielna – zaprojektuj własną ekologiczną torbę na zakupy.
11. Kolorowanie ilustracji Dzień Ziemi.
12. Wspólne złożenie przysięgi ekologicznej o treści:
DZIŚ EKOLOGIA – MODNE SŁOWO
PRZYRODĘ WSZYSCY CHCEMY MIEĆ ZDROWĄ
JEJ PRZYJACIÓŁMI SIĘ OGŁASZAMY
I SZANOWAĆ PRZYRODĘ PRZYRZEKAMY

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.