SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Data zajęć: 20.01.2022
Grupa wiekowa: 4-latki
Prowadząca zajęcia: mgr Aleksandra Gancarz
Temat zajęć: BABCIA ZOSIA I DZIADEK PSOTNIK
Realizacja podstawy programowej:
Obszar I pkt. 5; obszar II pkt. 8; obszar III pkt.8,9; obszar IV pkt 2,5,7, 15, 21
Cele ogólne:
• stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywaniu problemów, doskonaleniu sprawności umysłowych,
• organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu posiadanych wiadomości,
• doskonalenie umiejętności przeliczania na konkretach,
• usprawnienie analizy i syntezy słuchowej, dzielenie na sylaby,
• doskonalenie umiejętności układania obrazków z części.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• doskonali umiejętność przeliczania,
• koncentruje uwagę, pamięć i zdolność kojarzenia,
• kształci umiejętność czytania globalnego,
• kształci umiejętność układania puzzli.
Metody pracy:
elementy metody Pedagogiki Zabawy, elementy metody Oceniania Kształtującego, elementy metody Planu Daltońskiego.
Formy pracy:
grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
2 listy, koperty z zadaniami, patyczki z imionami dzieci (OK), patyczki, kwiatki, obrazki ubrań, walizki z papieru, puzzle (dla każdego dziecka), laptop, słodycze, ilustracja babci i dziadka zasłonięta puzzlami.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć – nauczyciel wchodzi do sali z bardzo tajemniczą miną, trzymając w ręku list.
2. Zanim odczytamy list zróbmy duże koło – „Make a circle” – zabawa w j. angielskim.
3. „Budujemy ciszę” – wyciszanka do zajęć. Zabawa muzyczna z inscenizacją ruchową.
4. Nauczyciel odczytuje dzieciom treść listu. Krótka rozmowa na temat treści listu.
5. Zadanie I – śpiewanie piosenki o Babci i Dziadku.
6. Zadanie II – Kwiaty babci. Dzieci siedząc w kole wybierają z tacki patyczki ze swoim znaczkiem (spośród wszystkich). Każde dziecko przelicza swoje patyczki. Następnie dobiera taką liczbę kwiatów, ile ma patyczków.
7. Zadanie III – Pakowanie walizki – dzieci segregują rozsypane rzeczy babci i dziadka – do odpowiednich walizek.
8. Zadanie IV – Freeze Dance. Zabawa muzyczno-ruchowa w języku angielskim.
9. Zadanie V – układanie puzzli.
10. Zadanie VI – przyporządkowywanie imion do babć i dziadków.
11. Przesyłka od listonosza – kolejny list od babci. Odczytanie listu. Wręczenie dzieciom słodkości zamieszczonych w przesyłce.
12. Ewaluacja zajęć.