Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Zajęcia pt.: „Integracja- fajna sprawa”
Data:
Czas: 40 minut
Miejsce:
Osoby prowadząca spotkanie:
Osoby biorące udział w spotkaniu:
Osoba obserwująca zajęcia:
Cele:
- budowanie wzajemnego zaufania, zachęty i wsparcia,
- kształtowanie umiejętności słuchania i reagowania bez uprzedzeń i osądzania,
- kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktu,
- kształtowanie umiejętności formułowania i wypowiadania własnych opinii,
- integracja mieszkańców Bursy.
Metody pracy:
- podające: rozmowa kierowana, objaśnienie wychowawcy,
- poszukujące: rozmowa, praca z tekstem,
- wartościujące (ekspresyjne): wypowiedzi wychowanków,
- praktycznego działania: wykonanie powierzonych zadań.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: scenariusz zajęć, karta pracy- „O mnie” ( zał. 1), agrafki, karta pracy: „Niedokończone zdania” ( zał. 2), mazaki , magnesy.
Wprowadzenie:
I. Zebranie się mieszkańców z opiekunem w świetlicy.
II. Powitanie. Przedstawienie tematu i celu zajęć.(ok. 5 minut)
Przebieg zajęć:
I. Ćwiczenie 1. „O mnie”. Czas trwania: 10 minut.
Zadaniem uczestników jest wypełnienie karty. Uczestnicy po wypełnieniu przyczepiają kartę do ubrania, a następnie chodzą po sali i przedstawiają się innym członkom grupy, wykorzystując informacje na karcie do nawiązania rozmowy.
II. Ćwiczenie 2. „Niedokończone zdania”. Czas trwania: 10 minut.
Prowadzący odczytuje wybrane zdania z karty ćwiczeń i prosi uczestników o ich dokończenie. Uczestnicy mogą zgłaszać się sami lub odpowiadać w takiej kolejności w jakiej siedzą.
III. Ćwiczenie 3. „Chciałbym przedstawić”. Czas trwania: 15 minut.
Grupa dzieli się na pary. Jedna osoba z każdej pary opowiada drugiej przez kilka minut
o swoim życiu np. dlaczego bierze udział w tych zajęciach, gdzie i jak najbardziej lubi spędzać wolny czas, co ciekawego przydarzyło się jej w życiu. Aby dowiedzieć się więcej słuchający może zadawać pytania. Po kilku minutach następuje zamiana ról. Gdy druga osoba skończy mówić, pary przerywają rozmowy i ponownie tworzą dużą grupę. Wszyscy po kolei przedstawiają swoich partnerów, mówiąc czego się o nich dowiedzieli.
Podsumowanie. Zakończenie zajęć.