Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie Żuczki przez Magdalenę Sidor dn. 23.06.2021 r. o godzinie 11:00 w ramach WDN
Temat: Zabawy w kodowanie z kolorowymi kubeczkami
Zadania:
1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
2. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom koncentracji, spostrzegawczości i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
Warunki realizacji podstawy programowej:
I 5
III 5, 8
IV 2, 11, 13, 15,
Cele szczegółowe:
· W obszarze fizycznym dziecko:
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela
- reaguje na sygnał, polecenie nauczyciela
- przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych
· W obszarze emocjonalnym dziecko:
- próbuje nawiązać prawidłowe relacje społeczne i emocjonalne z rówieśnikami
- zgłasza potrzebę odpoczynku, wyciszenia, odreagowania emocji
· W obszarze społecznym:
- potrafi uczestniczyć w rozmowach
- zna zasady i normy panujące w grupie i stara się ich przestrzegać
- współpracuje w zespole
- nawiązuje relacje rówieśnicze
· W obszarze poznawczym dziecko:
- udziela odpowiedzi na pytania
- rozwija umiejętność logicznego myślenia
- doskonali pamięć, koncentrację uwagi
- doskonali spostrzegawczość wzrokową
- rozwija motorykę małą i dużą
- rozwija umiejętność liczenia- dodawanie
-analizuje podane zależności
Formy pracy:
- grupowa
- indywidualna
- zespołowa
Metody:
- czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
- słowna: sposoby społecznego porozumiewania się
- oglądowa: obserwacja i pokaz
- aktywizujące: kodowanie
Środki dydaktyczne:
- plastikowe kubki w 7 kolorach, kostka do gry, mata do kodowania, kartoniki (paski z bibuły) w 7 kolorach tęczy
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ,,Wyrzuć, wyrzuć, wyrzuć, zbuduj...”. Każde dziecko otrzymuje jeden komplet kubków (w 3 kolorach- po dwa kubki- dla dzieci młodszych i w 6 kolorach-po jednym kubku- dla dzieci starszych).Zabawę zaczynamy od przypisania numerom kolorów, np. jeden-żółty, dwa-czerwony-itd. Następnie zaczynamy zabawę...nauczyciel (lub wybrane dziecko) rzuca trzy razy kostką do gry (dla młodszych dzieci – 3 kolory- zaklejamy na kostce 4, 5 i 6 mniejszymi cyframi), dzieci ustawiają kubki zgodnie z kolorystyką przypisana numerom (jeden na drugim: pierwszy
szerszą stroną do podłogi, na nim 2 węższą i ostatni szerszą). Bardzo ważna jest kolejność ustawienia kubków. Zadanie staramy się wykonać jak najszybciej.
2. Zabawa ,,Czerwony, zielony, żółty...zmyłka”. Każde dziecko otrzymuje 3 kubki (np. czerwony, zielony, żółty). Nauczyciel również otrzymuje kubki w takich samych kolorach .Zaczynamy od wersji wprowadzającej , bez ,,zmyłki”. Nauczyciel wysuwa do przodu wybrany kubek i mówi jego kolor. Dzieci wysuwają kubek w takim samym kolorze. Po kilku próbach podkręcamy tempo, dodajemy też ,,zmyłkę”. Tym razem n-l mówi kolor kubka, który mają wysunąć dzieci, ale dla utrudnienia sam wysuwa inny kolor. Pierwszą próbę robimy wolno, potem szybciej, szybciej...
3. Zabawa ,,Kolorowa matematyczna gąsienica”. Przygotuj kubki w kilku kolorach (liczba kubków będzie zależna od zakresu działań matematycznych, które wybierzesz, jeśli będziecie dodawać w zakresie 5, to potrzebujecie kubki w pięciu kolorach, jeśli w zakresie 10, to potrzebne wam będą kubki w 10 kolorach). Przygotuj dzieciom kartki z zapisanymi na nich działaniami matematycznymi. Przypiszcie każdej cyfrze kolor, np.: 1 - czerwony, 2 - zielony, 3 - niebieski...Ustaw piramidki z kubków (każda piramidka w innym kolorze). Postaw na podłodze głowę gąsienicy (wybierz inny kolor niż barwy przypisane cyfrom). Poproś pierwsze dziecko (lub zespół dzieci) o wylosowanie kartki z działaniem, a następnie o podanie wyniku i dołożenie do gąsienicy kubka w odpowiednim kolorze...postarajcie się zbudować baaaaaardzo długą gąsienicę.
4. Zabawa ,,Tęcza”. Dzieci siadają dookoła maty rozłożonej na podłodze. Zadaniem dzieci jest ułożenie na macie tęczy z kolorowych kubków wg wzoru na tablicy.
5. Zabawa ruchowa ,,Szukam pary”. Rozstawiamy kolorowe kubki ( p 2,3 z każdego koloru, łączna ilość kubków=liczba dzieci)w dowolny sposób na podłodze. Dzieci poruszają się swobodnie pomiędzy kubkami przy ulubionej muzyce (przypominamy: tak, żeby żaden kubek nie ucierpiał).Kiedy muzyka ucichnie podnoszą jeden kubek i znowu poruszają się po sali w rytm muzyki. Kiedy muzyka ponownie przestanie grać szybko odszukują osoby, które maja taki sam kolor kubków. Kiedy wszystkie zespoły się odnajdą dzieci odkładają kubki na podłogę i dalej poruszają się w rytm muzyki. Gdy ponownie ucichnie podnoszą kubek( w innym kolorze niż poprzednio).Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.
Magdalena Sidor