Numer: 50898
Przesłano:

Fala mechaniczna - scenariusz

scenariusz lekcji
Temat: Fale mechaniczne.
Czas trwania: 45 minut
Cel główny:
• zapoznanie uczniów z falą mechaniczną,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• wyjaśnia, na czym polega rozchodzenie się fali mechanicznej,
• przeprowadza doświadczenia (demonstruje powstawanie fali na sznurze, na sprężynie i wodzie), korzystając z ich opisów; formułuje wnioski na podstawie wyników obserwacji wytworzonych fal
• opisuje rozchodzenie się fali mechanicznej jako proces przekazywania energii bez przenoszenia materii
• wskazuje drgające ciało jako źródło fali mechanicznej, posługuje się pojęciami: amplitudy, okresu, częstotliwości i długości fali do opisu fal; podaje przykłady fal mechanicznych w otoczeniu
• podaje definicje fali poprzecznej i fali podłużnej oraz wymienia ich przykłady
• posługuje się pojęciem prędkości rozchodzenia się fali; opisuje związek między prędkością, długością i częstotliwością (lub okresem) fali: v=λ•f (lub v = λ/T )
• stosuje w obliczeniach związki między okresem, częstotliwością i długością fali wraz z ich jednostkami
Metody:
- eksperymentalna – pokaz,
- słowna - wykład, dyskusja, objaśnienie
- prezentacja multimedialna,
Formy pracy:
– zbiorowa
– indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- wanienka, kawałek styropianu
- sprężyna, sprężyna slinky, kabel
- prezentacja multimedialna
- filmiki, symulator colorado
Przebieg lekcji

I. Część wstępna
1. Sprawy organizacyjne
2. Przypomnienie wiadomości dotyczących ruchu drgającego
3. Krótka pogadanka dotycząca fal (uczniowie podają przykłady fal z życia codziennego)
II. Rozwinięcie
1. Sformułowanie tematu lekcji „ Fale mechaniczne”
2. Doświadczenie 1
Demonstracja fali na wodzie
Wyjaśnienie powstawania ruchu falowego na wodzie na podstawie krótkich filmików tworzenia fali kolistej i fali płaskiej.
3. Doświadczenie 2
Demonstracja ruchu falowego na sprężynie
Doświadczenie 3
Demonstracja ruchu falowego na sprężynie slinky
Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń uczniowie wiedzą co to jest fala mechaniczna, w jakich ośrodkach rozchodzi się fala mechaniczna, że fala przenosi energię, natomiast cząsteczki ośrodka nie przemieszczają się z falą tylko drgają.
Wiedzą jaka jest różnica między falą poprzeczną a falą podłużną, potrafią podać przykłady tych fal
4. Wyjaśnienie co to jest długość fali – korzystanie z aplikacji
5. Omówienie prędkości fali mechanicznej, przedstawienie wzoru na prędkość i omówienie zależności między prędkości, długością i częstotliwością
III. Podsumowanie
Sprawdzenie odpowiedzi na karcie pracy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.