SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE INTEGRACYJNEJ
DZIECI 5 i 6 – LETNICH
GRUPA: „Pszczółki”
TEMAT ZAJĘĆ: „Bezpieczni na drodze - przejście dla pieszych”.
Podstawa programowa:
I 4 , I 5, I 7, I 8 ,II 3, II 6, III1, III 3, III 7, III 8, III 9, IV.2, IV.5, IV 7, IV 8, IV 14, IV 21
Cele ogólne:
- nawiązywanie pozytywnych kontaktów z innymi dziećmi, wspólne podejmowanie decyzji,
współpraca, rozwijanie umiejętności wypowiadania się na forum grupy;
- wytwarzanie miłej i przyjaznej atmosfery podczas zabawy, kontrolowanie swoich stanów
emocjonalnych i zachowań, przestrzeganie ustalonych norm i zasad;
- wzbogacanie wiadomości na temat prawidłowego sposobu przejścia przez jezdnię;
- kształtowanie zdolności do koncentracji uwagi i odtwarzania z pamięci wzrokowej;
- rozwijanie słuchu fonematycznego i umiejętności językowych;
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania,
- wykonuje prace plastyczną.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- współpracuje z rówieśnikami, nawiązuje z nimi pozytywne kontakty, wspólnie z innymi podejmuje decyzje, wypowiada się na forum grupy;
- kontroluje swoje stany emocjonalne i zachowanie, przestrzega ustalonych zasad i norm;
- wzbogaca wiadomości na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnie;
- koncentruje swoją uwagę na wykonywanej czynności, odtwarza z pamięci wzrokowej;
- śpiewa piosenkę naśladuje prezentowane ruchy oraz wykonuje określone polecenia;
- potrafi samodzielnie wykonać pracę plastyczną.
Metody pracy: czynne, słowne, oglądowe
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: przejście dla pieszych z plastiku , taśma papierowa, obręcz, sygnalizator świetlny, czerwone i zielone kółeczka wycięte z papieru (dla każdego dziecko po jednym z tych kolorów), kartki, klej, bibuła (czerwona, pomarańczowa i zielona), plastikowe, przezroczyste kubeczki
Środki dydaktyczne wykorzystane podczas współorganizowania zajęć dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych: obrazki związane z odpowiedziami na zagadki słowne, ilustracje przedstawiające ilustracje potrzebne do opowiedzenia historyjki obrazkowej dot. prawidłowego przejścia przez jezdnię, pieczątka, dodatkowa praca plastyczna do rysowania po śladzie, wzór pracy (sygnalizacja świetlna), mazaki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie- zabawa ruchowa „Dzień doberek, witam Cię”- zadaniem dzieci jest przywitanie się w parach i wspólny taniec przy jednoczesnym dotykaniu się kolanami.
Forma wspomagania: wsparcie dzieci w nawiązywaniu właściwych relacji z pozostałymi członkami grupy, zachęcanie do wspólnego tańca - samodzielnego szukania pary.
2. Przedstawienie przez nauczyciela tematu zajęć. Przypomnienie zasad zachowania na zajęciach – prawidłowa postawa ciała osiągnięta poprzez ćwiczenie „Zamek” – ćwiczenia wyciszające -oddechowe „Moja dłoń” ( elementy projektu „Zabawa w spokojny umysł” prowadzonego w grupie.
3. „Ruch drogowy”- zagadki słuchowe. Przed rozpoczęciem czytania nauczyciel stara się wprowadzić dzieci do uważnego słuchania. Czyta zagadki, wybiera dziecko, które udziela odpowiedzi. Reszta grupy wspólnie próbuje podzielić dane słowo na sylaby. Chętne dzieci próbują wyodrębnić pierwszą i ostatnią głoskę wyrazu, dokonać podziału wyrazu na głoski..
Forma wspomagania: przypominanie o sygnalizowaniu podniesioną ręką chęci wypowiedzi. Ewentualne podpowiedzi słowne dotyczące odpowiedzi na daną zagadkę. Wdrażanie do umiejętności czekania na swoją kolej. Z drugiej strony kartki, na której napisane są zagadki widnieje obrazek jako pomoc wizualna do udzielanych odpowiedzi. Pomoc w prawidłowym podzieleniu odpowiedzi na sylaby.
4. Prezentacja plansz z historyjką obrazkową dot. prawidłowego przejścia przez jezdnię.
Forma wspomagania: ilustracje przedstawiające historyjkę obrazkową. Podjęcie próby ułożenia jej w prawidłowej kolejności.
5. Zabawa ruchowa: „przejście dla pieszych”. Nauczyciel kładzie czarno- białe wycieraczki na podłodze, taśmą papierową wyznacza chodnik, wspólnie z dziećmi nazywa fragmenty ulicy. Zaprasza chętną parę do zabawy. Prosi o wskazanie prawej i lewej strony ciała. Jedno dziecko próbuje przejść przez ulicę, drugie jest „autem” (otrzymuje obręcz, która jest „kierownicą”). Dzieci reagują na kolory świateł sygnalizatora. Potem nauczyciel zabiera sygnalizator i wyjaśnia, że auto powinno zatrzymać się przed przejściem, ale nie zwalnia to pieszego z obowiązku rozglądania się przed wejściem na pasy.
Forma wspomagania: pomoc w określeniu kierunku „prawo- lewo”, ewentualne oznaczenie lewej ręki pieczątką w celu określenia kierunku, od którego zaczynamy upewnianie czy można bezpiecznie wejść na przejście dla pieszych. Pomoc w prawidłowym wykonywaniu zadania, podpowiedzi słowne. Wdrażania do umiejętności czekania na swoją kolej.
6. Przypomnienie piosenki „Światła drogowe”.
Nauczyciel przypomina dzieciom piosenkę „Światła drogowe”. Rozdaje im po dwa kółeczka- jedno zielone, drugie czerwone. Zachęca do wspólnego śpiewania i ilustrowania ruchu otrzymanymi kółeczkami („czerwone na górze, zielone na dole”).
Forma wspomagania: wsparcie w odpowiednim reagowaniu na tekst piosenki
i pokazywaniu odpowiedniego koloru.
7. Wykonywanie pracy plastycznej „sygnalizacja świetlna”. Dzieci wykonują pracę plastyczną z kubeczków i bibuły.
Forma wspomagania: pomoc w wykonywaniu pracy plastycznej. Dodatkowo dla Leny- praca plastyczna, polegająca malowaniu pośladzie sygnalizacji świetlnej
i kolorowanie jej (na innej kartce- zrobiona już praca jako „wzór”).
8. Zakończenie zajęć. Podsumowanie wiadomości na temat prawidłowego sposobu przejścia przez przejście dla pieszych. Ewaluacja.