SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: „W marcu jak w garncu” - wprowadzenie litery „g” na podstawie przysłowia.
GRUPA: 6-latki i 5-ciolatki, „Pszczółki”
CELE OGÓLNE:
• rozwijanie zainteresowania otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi
w nim zmianami związanymi z nadejściem wiosny;
• poszerzenie wiadomości przyrodniczych ,związanych z różnorodnością pogody występującej w miesiącu marcu;
• poznawanie i utrwalenie kształtu drukowanej i pisanej litery "G, g", utrwalenie poprawnego kierunku pisania litery,
• sytuacji sprzyjających wykorzystywaniu posiadanych umiejętności oraz doskonalenie umiejętności niezbędnych w nauce czytania.
CELE SZCZEGÓLOWE:
• potrafi uważnie słuchać;
• odpowiada na pytania;
• zna nazwy pór roku i miesięcy, określa ich kolejność,
• dzieli wyrazy na sylaby, liczy sylaby , wyodrębnia głoski w wyrazach;
• odczytuje wyrazy, krótkie zdania;
• zna sens poznanego przysłowia;
• potrafi określić pogodę i zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla marcowej pogody;
• zna drukowaną małą i wielką literę „G, g;
• umiejętnie współpracuje i komunikuje się z rówieśnikami podczas zabawy i zadań,
• potrafi wykonać zadanie samodzielnie.
METODY: podające, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, odtwarzania, słowne, żywego słowa.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : papierowe elementy pogody (śnieżynki. krople deszczu, sylweta słońca, obrazek pory roku wiosna i zima; duży garnek i łyżka do mieszania, sylweta kucharza, torba na zakupy z sylwetami pluszowych elementów pogody, napisy nazw pogody, przysłowie w formie rozsypanki wyrazowej, muzyka do zabawy ruchowej, tablice demonstracyjne z literą „G,g”, liniatura, obrazki, nakrywki w trzech kolorach, alfabet ruchomy, małe plastikowe garnki, tacki, materiały sypkie ( kasza i ryż) oraz guziki i pompony.
Środki dydaktyczne wykorzystane podczas współorganizowania zajęć dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych: powiększona rozsypanka wyrazowa, powiększony napis „garnek”, powiększone plansze z literką „G, g”, drewniana kostka z konturami literki „G” do wodzenia palcem, kartonik z przyklejonymi, odwróconymi zakrętkami (ułożonymi w kształty litery „G”), pęseta, kolorowe pomponiki.
PRZEBIEG:
1. Powitanie- zabawa ruchowa „Dzień doberek, witam Cię”- zadaniem dzieci jest przywitanie się w parach i wspólny taniec przy jednoczesnym dotykaniu się kolanami.
Forma wspomagania: wsparcie dzieci w nawiązywaniu właściwych relacji z pozostałymi członkami grupy, zachęcanie do wspólnego tańca.
2.Wprowadzenie do tematu :
- Jakie mamy pory roku ?
- Jakie mamy w roku miesiące ?
- W którym miesiącu kończy się zima ?
- Którym miesiącem roku jest marzec ?
• Analiza słuchowa słowa – marzec – podział słowa na sylaby, przeliczanie sylab, wyodrębnienie pierwszej i ostatniej głoski, podział na głoski i ich przeliczenie),
• Dzieci odpowiadają na pytania, a następnie nauczyciel mówi demonstrując swoje słowa działaniem...
Nauczyciel :
Raz śnieg pada (rozsypuje śnieżynki)
A raz deszcz ( rozsypuje krople deszczu)
Czasem słońce wyjdzie też ( pokazuje symbol słońca)
Tak to w marcu właśnie bywa
Raz jest wiosna, a raz zima ( pokazuje sylwetę wiosny i zimy)
Zanim przyjdzie ciepła wiosna powitamy tutaj gościa...
Forma wspomagania: przypominanie o sygnalizowaniu podniesioną ręką chęci wypowiedzi. Ewentualne podpowiedzi słowne dotyczące odpowiedzi na daną zagadkę. Wdrażanie do umiejętności czekania na swoją kolej.
2 .Pojawia się sylweta marca w stroju kucharza wraz z atrybutami – kuchnią.
Nauczyciel recytuje wiersz :
Ja jestem marzec, ja wam pokażę,
jak dobrze mieszać pogodę w garze.
Zanim na dobre wiosna przybędzie
ja ślady zimy zostawię wszędzie.
Zmarzną wam nosy i zmarzną uszy,
deszczyk popada i jeszcze trochę śnieżek poprószy.
Mgłą już od świtu świat Wam przysłonię ,
Burzą zadudnię, gradem zawieję,
I chociaż słońce mocniej przygrzeje
to jeszcze chłodnym wiatrem powieje.
- Co robi marzec ?
- Jakie zmiany zachodzą w pogodzie wczesną wiosną?
- Jaką potrawę będzie gotował?
- Jakie składniki zawierała potrawa w garncu, którą gotował marzec?
3. Marcowa pogoda – wspólne gotowanie zupy w garze
- Spróbujemy ugotować w garze marcowa pogodę ?
- Pan marzec przyniósł torbę z zakupami – zajrzyjmy i spróbujmy poszukać potrzebnych składników...
Dzieci szukają pośród produktów przyniesionych przez Pana Marca ( torba z zakupami) składników, które pozwolą ugotować zupę marcową ( śnieg, mgła, burza, grad, słońce, wiatr, deszcz),
- Nazwę odnalezionego składnika zupy dzielą na sylaby i głoski, i wrzucają do gara.
Forma wspomagania: ilustracje przedstawiające składniki zupy. Pomoc w dzieleniu wyrazów na sylaby i głoski.
4. Przysłowie – „W MARCU JAK W GARNCU”.
Nauczyciel informuje dzieci marcowa pogoda o zawsze płatała figle i dlatego o miesiącu marcu jest przysłowie . Prosi dzieci o jego ułożenie z rozsypanki wyrazowej.
Dzieci odczytują wspólnie przysłowie i określają z ilu wyrazów się ono składa.
Forma wspomagania: powiększona rozsypanka wyrazowa. Pomoc w jej ułożeniu.
5. Zabawa ruchowa – Mieszamy w garze Pana Marca.
Zabawa do muzyki polega na odtwarzaniu ruchem poszczególnych elementów marcowej pogody i mieszaniu jej w garze.
„W marcu jak w garncu,
wszystko może się wydarzyć.
W marcu jak w garncu
wieje wietrzyk, słonko praży.
W marcu jak w garncu-
co wydarzy się tym razem”?
Forma wspomagania: Pomoc w prawidłowym wykonywaniu zadania, podpowiedzi słowne. Zachęcanie do wspólnego tańca.
6 Wprowadzenie litery „G,g” na podstawie wyrazu garnek –
* Analiza i synteza słuchowa wyrazu „garnek”.
- Wybrzmiewanie sylab i głosek.
- Wypowiadanie sylab połączone z klaskaniem.
- Wypowiadanie kolejnych głosek wyrazu garnek.
- Liczenie głosek w wyrazie garnek.
*. Analiza i synteza wzrokowa wyrazu „garnek”.
- Budowanie modelu wyrazu garnek z wykorzystaniem nakrywek czerwonych i niebieskich.
- Liczenie samogłosek i spółgłosek w wyrazie garnek.
- zamiana nakrywek literami z alfabetu ruchomego
Forma wspomagania: powiększony napis „garnek”, nakierowywanie na prawidłowe odpowiedzi, pomoc w analizie i syntezie wyrazu.
7. Nauczyciel informuje dzieci ,że Pan Marzec przygotował dla nich zadanie ,które schował
w garnkach.
Praca w grupach :
Dzieci otrzymują garnki z obrazkiem (nazwa zaczyna się na literkę g), zadaniem dzieci jest dokonanie analizy i syntezy nazwy poprzez ułożenie modelu z nakrywek i dla chętnych z liter.
Forma wspomagania: pomoc w dokonaniu analizy i syntezy nazwy, pomoc w znalezieniu swojej grupy, integracja z innymi dziećmi.
8. Prezentacja litery „g” drukowanej małej i wielkiej.
- Demonstracja litery „g” pisanej małej i wielkiej – porównanie jej z literą drukowaną.
- Pokaz pisania litery g, G bez liniatury – zwrócenie uwagi na kierunek pisania.
- Omówienie miejsca zapisu litery g małej i wielkiej w liniaturze.
- Analiza kształtu litery g, G.
- Ćwiczenia ręki przygotowujące do pisania – zaciskanie pięści, prostowanie palców, naśladowanie gry na pianinie, klaskanie.
Forma wspomagania: demonstracja większych plansz z literką „G, g”, wspólne pisanie palcem po śladzie po drewnianej kostce z konturem litery.
9.Podsumowanie zajęć - Nauka pisania litery „g”, „G” - praca przy stolikach z podziałem na grupy – dzieci siadają do wyznaczonego odliczaniem stolika :
- Ćwiczenia w pisaniu litery g, G palcem w powietrzu, następnie wg grupy: piszą na kolorowym pisaku, ryżu, układają z literkę z pomponików, guzików – następuje zamiana stanowiska, tak, aby każde z dzieci wykonało każde zadań.
Forma wspomagania: pomoc w wykonywaniu ćwiczeń utrwalających poznaną literę. Dodatkowo dla Leny- kartonik z przyklejonymi, odwróconymi zakrętkami (ułożonymi w kształt litery „G”), do których wkłada kolorowe pomponiki pęsetą, ćwicząc tym samym motorykę małą i utrwalając poznaną literkę.
10.Podsumowanie zajęć. Podsumowanie wiadomości na temat przysłowia „w marcu jak
w garncu”. Ewaluacja.