X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5087
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czego jest więcej? - scenariusz zajęcia dydaktycznego

Grupa: 4 - latki

Cele zajęcia:
dziecko powinno: sprawnie segregować kartoniki wg kształtu i koloru; rozróżniać i nazywać figury i kolory; przeliczać elementy, pokazać ich ilość na palcach i podać wynik; określić, czego jest więcej, a czego mniej licząc lub dobierając w pary; maszerować do rytmu muzyki

Metody pracy:
*słowna: objaśnienie; * oglądowa: pokaz, obserwacja; * czynna: działań praktycznych; *elementy „dziecięcej matematyki” E.Gruszczyk-Kolczyńskiej;
* improwizacja ruchowa

Środki dydaktyczne:
koperty z kolorowymi kartonikami – kółka, trójkąty, kwadraty (dla każdego dziecka i n-la), tekturka z bloku, płyty CD: z marszem Radeckiego, z muzyką dyskotekową, odtwarzacz CD

Literatura:
- E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska, Program nauczania Dziecięca matematyka;
- E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska, Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków


Przebieg zajęcia:

I. WSTĘP

1. „Marsz dzieci” – ćwiczenie ruchowe Nauczycielka włącza płytę CD i poleca dzieciom marsz do rytmu muzyki po brzegu dywanu.

2. Przygotowanie do zajęcia N-lka rozkłada tekturki z bloku na podłodze w półkolu dla każdego dziecka. Dzieci siadają za tekturką, otrzymują koperty z kolorowymi kartonikami w kształcie figur (koła, kwadraty, trójkąty).

II. ROZWINIĘCIE

3. „Koła, kwadraty i trójkąty”- zabawa manipulacyjna Dzieci segregują kartoniki wg kształtu: osobno koła, osobno trójkąty, osobno kwadraty. Przeliczają poszczególne figury.

4. „Żółte, czerwone, niebieskie” - zabawa manipulacyjna Dzieci segregują kartoniki wg kolorów i przeliczają każdy kolor osobno, podają wynik.

5. „Czego jest więcej?” – zabawa dydaktyczna N-l poleca ułożyć kółka w szeregach wg kolorów, najpierw żółte, pod nimi czerwone i na końcu niebieskie. Dzieci cicho przeliczają każdy szereg i pokazują na palcach ilość kół każdego koloru. Odpowiadają na pytanie: których kół jest najwięcej? W podobny sposób postępują z kwadratami. Następnie układają w szeregu trójkąty, a pod każdym trójkątem kładą kwadrat. Liczą trójkąty i kwadraty i pokazują ich ilość na palcach. Odpowiadają na pytania n-la: Czy trójkątów i kwadratów jest tyle samo?, Czego jest więcej, a czego mniej?

III. ZAKOŃCZENIE

6. „Chłopcy i dziewczynki” Chłopcy i dziewczynki ustawiają się w szeregach na przeciwko siebie. Najpierw chłopcy kolejno odliczają: jeden, dwa, trzy..., potem dziewczynki. Sprawdzają kogo jest więcej przez podanie sobie rąk (chłopiec - dziewczynka).
7. „Taniec w parach” – improwizacja ruchowa
Dzieci swobodnie tańczą w utworzonych parach do muzyki dyskotekowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.