Numer: 50860
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Na straganie". Scenariusz zajęć w przedszkolu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

Scenariusz zajęć w przedszkolu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania

Temat: "Na straganie"
Scenariusz: Barbara Zielonka
Cele ogólne:
- kształtowanie nawyku codziennego czytania w domach i placówkach oświatowych,
- przybliżanie małemu czytelnikowi perełek polskiej literatury dziecięcej,
- wprowadzanie młodego czytelnika w świat wartości moralnych i ich zastosowania w codziennym życiu.

- wielozmysłowe poznawanie warzyw,
- rozwijanie mowy

Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha czytanego tekstu ze zrozumieniem
- rozpoznaje i nazywa warzywa
- wypowiada się na temat teatrzyku

Zagadnienie z podstawy programowej: Wspomaganie rozwoju mowy dziecka
- dziecko uważnie słucha,
- mówi płynnie i niezbyt głośno.
Zagadnienie programowe: Poznajemy przyrodę
– rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw; rozróżnianie ich za pomocą wzroku, dotyku, smaku, zapachu

Metody:
- słowne – polecenia, objaśnienia,
- oglądowe – pokaz, obserwacja,
- czynne – zadań stawianych do wykonania,

Formy:
- grupowa,
- indywidualna,

Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza Jana Brzechwy „ Na straganie”, sylwety do teatrzyku, warzywa, przetwory owocowe, karty pracy, kredki, płyta CD, odtwarzacz CD, dekoracja, napis: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie przybyłego gościa z Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie Trybunalskim, konsultanta p. Jadwigi Szymczyk
2. Pogadanka z dziećmi:
W tym koszu przyniosłyśmy dary jesieni. Czy wiecie, jaką mają wspólną nazwę?
(odpowiedzi dzieci: warzywa).
Prowadząca:
- Do czego używamy warzyw? (przewidywane odpowiedzi dzieci np.:
do surówek, do zup itp.)
- Dlaczego je spożywamy?
- Co mają w sobie wartościowego? (odp. dzieci np. dużo witamin)
- Warzywa należy jeść regularnie przez cały rok, aby być zdrowym i odpornym na choroby, bo mają wiele cennych składników, najwięcej zaś witamin.
- Co Wasze mamy, babcie robią z warzyw na zimę? (odpowiedzi dzieci: marynują, kwaszą, zamrażają itp.)
- Tak, dzięki temu, kiedy zimą nie ma świeżych warzyw z działki, mamy kiszonki.
3. Czytanie wiersza „Na straganie” z wykorzystaniem sylwet warzyw
przez gościa
- Teraz przeczytamy wiersz pt. „Na straganie”.
- Co to jest stragan? (wyjaśnienie dzieciom znaczenia – lada, gdzie ułożony jest towar, np. w skrzynkach).
- A teraz posłuchajcie, co się dzieje na straganie w dzień targowy.
- Jakie warzywa występują w tym wierszu i o czym ze sobą rozmawiają.
- Czytanie wiersza .
4. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
- Kto zapamiętał, jakie warzywa wymienione były w tym wierszu?
( dzieci wyliczają ...)
Demonstrowanie ich sylwetek.
- O czym rozmawiały ze sobą warzywa?
- Co się z nimi stanie? Co powiedziała kapusta?
DZIAŁANIA DZIECI (z podziałem na grupy)
- Zabawa przy piosence: „Zupa Romana”
- Praca przy stolikach – kolorowanie wylosowanych warzyw, dobranie właściwego koloru kredki.
- Zabawa „Warzywo w tym kolorze”.
Nauczyciel podaje nazwy kolorów, a dzieci starają się podać nazwy warzyw w tych kolorach, np. czerwony – pomidor, rzodkiewka; zielony – ogórek, sałata, kapusta, szczaw, szpinak, por itd.
W zabawach należy zwrócić uwagę na zasady współpracy.
5. Zakończenie zajęć:
Oglądanie namalowanych prac przez dzieci na wystawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.