„Dzień Dyni”
scenariusz zajęć
Grupa 5-latków „Bystre Skrzaty”
Data: 28.10.2022 r.
Dzieci w tym dniu przychodzą ubrane na pomarańczowo.
Cele ogólne:
- promowanie zdrowego odżywiania się;
- rozwijanie sprawności ruchowej.
Cele szczegółowe:
- wie, jak wygląda dynia, określa jej kształt i kolor;
- zna i określa smaki niektórych warzyw dyniowatych;
- zna wartości odżywcze dyni;
- uczestniczy w zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyni;
- potrafi liczyć w zakresie dziesięciu;
- zna wyrazy zaczynające się głoską d;
- wie jak wykonuje się zupę z dyni i zna jej smak.
Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Pomoce: zagaka, dynie różnego kształtu, wielkości, koloru, laptop z dostępem do Internetu, pomarańczowe kartki z narysowanymi paskami, nożyczki, kleje w sztyfcie, zielone kartki z narysowanymi szablonami liści dyni, mandarynki, pomarańczowe lizaki – dynie, dyplomy za udział w Dniu Dyni, Dyniowa fotobudka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wprowadzenie do tematu.
ZAGADKA
Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce. (dynia)
2. Rozmowa dotycząca przyniesionych przez dzieci dyń: pokaz, opisywanie wyglądu, kształtu, wielkości, ciężaru i właściwości odżywczych, poznawanie odmian, pochodzenia.
3. „Wędrująca dynia” – zabawa integracyjna w kole. Dzieci podają sobie dynię z ręki do ręki do muzyki, na przerwie w muzyce mówią wyraz zaczynający się głoską d.
4. Która większa? – zadaniem dzieci jest ułożenie przygotowanych wcześniej dyń od największej do najmniejszej
5. Zabawa integracyjna z chustą animacyjną:
Dynie małe, (ręce z chustą w dół)
dynie duże, (ręce z chustą w górę)
dynie w dole, (przykucamy)
dynie w górze.(wspinamy się na palce)
Dynie z lewej, (ręce w lewo)
dynie z prawej, (ręce w prawo)
dynie kręcą się w zabawie.( idziemy w koło)
6. Zabawy matematyczne z dynią w roli głównej:
Klasyfikowanie według kształtu, koloru, wielkości.
Przeliczanie (więcej, mniej, tyle samo).
Określanie ile jest (dużo, mało).
Określanie, która dynia z kolei.
7. Taniec z dynią do piosenki o dyni wybranej przez dzieci.
8. Zabawy ruchowe z Dyniową Panią.
• „Dyniowy woreczek-niespodzianka” – dzieci liczą ile pestek dyni znajduje się w woreczku i odszukują kolegi/koleżanki z taką samą liczbą pestek. Kiedy wszyscy odnajdą pary ponownie rozdajemy woreczki i powtarzamy zabawę.
• „Skoczna dynia” – przedszkolaki kładą przed sobą dynia, na polecenie nauczyciela przeskakują: do przodu, do tyłu, nad dynią, bokiem, na jednej nodze, obunóż.
• „Slalom dyniowy” – grupa podzielona na 2 drużyny – rywalizacja, kto pierwszy pokona slalom z dyń.
• „Podaj dynię – grupa podzielona na 2 drużyny – rywalizacja, podawanie sobie dyni nad głowami, z boku, między kolonami.
• „Toczenie dyni” - po podłodze omijając przeszkody slalomem.
9. „Co dynia ma w środku?” – zabawa badawcza z zaproszonym na zajęcia kucharzem. Opowiadanie o walorach dyni, jako warzywa. Rozkrojenie dyni przez kucharza, każde chętne dziecko dotyka wnętrza. Wydrążanie miąższu, pestek. Próbowanie przez chętnych świeżych pestek dyni.
10. Co możemy zrobić z dyni? - burza mózgów, wypowiedzi dzieci.
11. Oto dynia – praca plastyczna – przestrzenna dynia z pasków.
12. Dyniowy poczęstunek – zjadanie mandarynek-dyń oraz lizaków-dyń
14. Wręczenie dyplomów za udział w Dniu Dyni
15. Zdjęcia w dyniowej fotobudce.