SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
Nazwisko nauczycielki: Kudłaty Barbara
Data zajęcia: 14.11.2022
Grupa: 4 latki
Temat zajęcia : „Jesienny deszcz”
Cele zajęcia:
- z uwagą wysłucha rymowanego wiersza
- odpowie na pytania do czytanego tekstu
- wymieni cechy charakterystyczne jesiennej pogody
- prawidłowo stosuje pojęcia: na górze, na dole, pod, na,
- bierze czynny udział w zabawie muzyczno – ruchowej do piosenki
- prawidłowo wykorzysta rekwizyty do zabawy „Jesienna zabawa”
- przestrzega zasad zgodnego współdziałania w grupie podczas wspólnej zabawy
Forma pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Metody pracy:
- czynna
- oglądowa
- praktycznego działania
Zastosowane środki dydaktyczne:
- płyta CD,
- rymowany wiersz
- zestaw kolorowych ilustracji dla każdego dziecka
- podkładki do zadania
- dekoracja tematyczna na tablicy „Jesienna pogoda”
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci w nowym tygodniu. Podanie tematyki kompleksowej tygodnia.
2. Zabawa muzyczno - ruchowa na powitanie „Jesienna zabawa”.
N. rozdaje dla każdego dziecka trzy ilustracje na zawieszkach.
3. "Jesienna pogoda” – prezentacja rymowanego wiersza.
Rozmowa z dziećmi na temat jego treści.
„Jesienna pogoda”
Deszczyk z góry kap, kap, kap...
Zaraz zrobię chlap, chlap, chlap...
Ja kałuże lubię duże
Kiedy chmury są na górze
Kiedy deszczyk lekko pada
Mój parasol się rozkłada.
Zaraz do kałuży wskoczę,
Ale wcale się nie zmoczę.
Bo na nogach mam kalosze
I kolegów do wesołej zabawy zaproszę.
- Jaka pora roku występuje w wierszu?
- Jaka pogoda występuje w wierszu?
- Jak należy się stosownie ubrać do jesiennej deszczowej pogody?
4. „Jesienny obrazek” – układanie ilustracji wg instrukcji N na podstawie czytanego wiersza.
N rozdaje dzieciom zestaw obrazków oraz podkładkę na której ułożą jesienny obrazek. N. czyta fragmenty wiersza a dzieci zgodnie z treścią układają poszczególne elementy na planszy przed sobą.
5. Zakończenie zajęć – podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę.