Scenariusz zajęć rewalidacyjnych
UCZESTNIK ZAJĘĆ : Dziewczynka, 6 lat, niepełnosprawność sprzężona (niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, niepełnosprawność ruchowa)
TEMAT ZAJĘCIA: Zabawki na półkach
CEL OGÓLNY: Rozwijanie orientacji przestrzennej
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-Rozwijanie koncentracji uwagi
-Rozwijanie orientacji na kartce papieru
-Usprawnianie percepcji słuchowej, percepcji wzrokowej
-Rozwijanie pamięci
-Stymulacja procesu myślenia
-Usprawnianie umiejętności komunikacyjnych
-Rozwijanie sprawności manualnej
CELE TERAPEUTYCZNE:
wykonywanie zadań na miarę własnych możliwości
pobudzenie dziecka do aktywności poznawczej
rozwijanie procesów poznawczych
budowanie wiary we własne możliwości
FORMA PRACY: indywidualna
METODY PRACY:
Ćwiczebna, oglądowa, zadanie stawiane do wykonania
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz pt. "W pokoju Emilki", ilustracje z zabawkami, tablica, kartki papieru, przegródka, obrazki z zabawkami, karta pracy, kredki
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 30 minut
Przebieg zajęć:
1. Rozwijanie koncentracji uwagi, percepcji słuchowej, pamięci - wysłuchanie wiersza pt. "W pokoju Emilki", próba zapamiętania z niego podstawowych informacji (imienia dziewczynki oraz zabawek, które układała na półce).
Anna Obrębska
"W pokoju Emilki"
Dawno temu w małym domku
Żyła sobie Emilka mała
Gdy sprzątała swe zabawki,
Tak na półkach je układała:
Na górnej półce, na samym środku
Siedział Pan Misio – ten ulubiony
Z pięknym uśmiechem, w niebieskim wdzianku
A zaraz pod nim – samochód zielony
Na dolnej półce po prawej stronie
Piłka różowa w gwiazdeczki cała
Po lewej zaś stronie na tej samej półce
W szykownej sukience siedzi myszka mała
Pomiędzy myszką a różową piłką
Stoi wieża z klocków, i to całkiem nowych
Na środkowej półce po obu zaś stronach
Leżą stosy książek, pięknych, kolorowych!
Porządek zrobiony, Emilko, czas spać!
By jutro się bawić, trzeba rano wstać!
2. Odpowiadanie na pytania dotyczące wiersza:
- Jak nazywała się dziewczynka występująca w wierszu?
- Jakie zabawki układała na półkach?
3. Wyszukiwanie wśród ilustracji z zabawkami tych, które pojawiły się w wierszu.
4. "Zabawki na półkę" – zabawa rozwijająca orientację przestrzenną, koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo - ruchową - ponowne słuchanie kolejnych fragmentów wiersza, przypinanie do tablicy ilustracji zabawek zgodnie z opisem, na odpowiednich półkach. W razie potrzeby udzielanie dodatkowych wskazówek przez nauczyciela lub wysłuchanie fragmentów kilkukrotnie.
5. Zabawa przy stoliku "Połóż tam gdzie ja" - rozwijanie orientacji na kartce papieru, usprawnianie umiejętności komunikacyjnych. Nauczyciel i dziecko mają przed sobą kartki A4 oraz jednakowe obrazki z zabawkami. Są odgrodzeni przegródką, aby nie widzieć wzajemnie swoich kartek. Na zmianę mówią polecenia w taki sposób, aby druga osoba dokładnie wiedziała, gdzie położyć dany obrazek, np. "Kładziemy samochód w prawym górnym rogu... Pod samochodem kładziemy lalkę... ". Obie osoby układają obrazki w opisanym miejscu. Po ułożeniu wszystkich obrazków, przegródka zostaje zdjęta i dziecko sprawdza czy obrazki na obu kartkach są ułożone w ten sam sposób.
6. Wykonanie karty pracy – kolorowanie kratek według ustalonego kodu (np. 2 kratki w górę, 3 w prawo) tak, aby doprowadzić Emilkę po ścieżce do domu.
7. Zakończenie zajęć.
*W zależności od stanu psychofizycznego dziecka poszczególne elementy zajęć mogą być modyfikowane na bieżąco wg potrzeb