SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH JĘZYKA POLSKIEGO DLA IV KLASY INTEGRACYJNEJ
Temat: Pinokio – przygody drewnianego pajacyka.
Cele ogólne:
- zaspokajanie twórczej aktywności dziecka;
- rozbudzanie zainteresowań filmem i lekturą;
- kształtowanie rozwoju dziecka poprzez wzbogacanie jego wrażliwości;
- rozwijanie jego kreatywności i wyobraźni;
- stymulowanie przeżyć wywołanych przeczytaną książką i obejrzanym filmem poprzez wyrażenie emocji i identyfikowanie się z bohaterem.
Cele szczegółowe:
- prezentuje emocje, uczucia i przeżycia za pomocą mimiki, ruchu i gestów w formie pantomimy;
- bogaci słownictwo związane z lekturą;
- rozwija wyobraźnię i kreatywność;
- układa wypowiedzi z rozsypani wyrazowej;
- reaguje na wypowiedzi dzieci i nauczyciela;
- ćwiczy pamięć i koncentrację uwagi;
-doskonali słuchanie ze zrozumieniem;
- uczy się odróżniać dobro od zła;
- wypowiada się na temat fragmentu filmu, obejrzanej lektury;
- angażuje się w działanie plastyczne;
- uczy się panować nad emocjami i efektownie pracować w parach i w grupie.
Metody pracy:
• słowna – rozmowa kierowana, wypowiedzi, rozsypanka wyrazowa, tabela z uczynkami bohatera;
• aktywnego działania – elementy dramy – pantomima, warsztat plastyczny;
• oglądowa – odwołanie do obejrzanego filmu, obserwowanie scen granych w klasie.
Formy pracy:
• grupowa
• w parach
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z filmem, rozsypanka wyrazowa, historyjka obrazkowa, arkusz z tabelą, prostokąty z taśmą samoprzylepną z uczynkami Pinokia , blok, farby, kredki, ołówki, kolorowe magnesy.
Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – poznawanie siebie.
„Jak się dzisiaj czujesz?”
Dzieci stają w kole, każdy odpowiada na jedno pytanie: Jak się dzisiaj czujesz? Do wypowiedzi dzieci dodają gest, ruch, który oddaje ich nastrój. Wszystkie dzieci powtarzają prezentowaną wypowiedź i ruch.
2. Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
- głębokie wdechy i wydechy z unoszeniem i opadaniem rąk;
- „Tygrysek” napinanie mięśni i rozluźnianie na 5 – wyrzucanie emocji – głośny okrzyk;
- wypychanie policzków językiem, parskanie, mlaskanie;
- robienie min: wesoła, zamyślona, wystraszona, groźna, zła, obrażona, zmęczona, poważna, szczęśliwa zaskoczona....
3. Wprowadzenie do tematu
Nazwanie problemów.
Wczoraj oglądaliśmy film pt. „Pinokio”. Jest to film stworzony na podstawie książki, którą czytaliśmy - o tym samym tytule. Wiem, że film wam się bardzo podobał. To dobrze, ponieważ poruszał ważne problemy. Głównym bohaterem był drewniany pajacyk, który marzył o tym, aby stać się prawdziwym chłopcem.
Dobierzcie się parami i wylosujcie kopertę. W każdej kopercie jest rozsypanka wyrazowa. Ułóżcie z niej nazwę tematu, który był poruszany zarówno w książce, jak i w filmie.
• Wystruganie lalki z drewna.
• Ucieczka Pinokia .
• Pinokio w szkole.
• Pobyt u Ogniojada.
• Spotkanie Kota i Lisa.
• Pomoc Wróżki
• Pobyt w Krainie Zabawek i zamiana w osiołka.
• W brzuchu wielkiej ryby.
• Uratowanie tatusia.
• Zamiana w chłopca.
3. Praca w grupach – podział klasy na 3- 4 –osobowe grupy ( w zależności od liczby osób). Każda grupa otrzymuje pociętą historyjkę obrazkową przedstawiającą Pinoka w różnych sytuacjach. Obrazki należy uporządkować wg kolejności zdarzeń.
1. Dżepetto rzeźbi lalkę z drewna.
2. Pinokio ucieka z domu.
3. Pajacyk odwiedza cyrk Ogniojada.
4. Pinokio spotyka Lisa i Kota.
5. Chłopcy przyjeżdżają do Krainy Zabawek.
6. Pajac zmienia się w osiołka.
7. Pinokio spotyka tatusia w brzuchu ryby.
8. Pajacyk zmienia się w chłopca.
4. Scenki dramowe
Każda grupa wybiera jeden punkt z układanych przez siebie historyjek obrazkowych i próbuje przedstawić wydarzenia za pomocą pantomimy.
Pozostałe grupy zgadują, które wydarzenie zostało zaprezentowane.
5. Rozmowa na temat dobrych i złych uczynków Pinokia.
Nauczyciel wiesza na tablicy duży arkusz papieru podzielonego na dwie części, z których pierwsza zatytułowana jest DOBRE UCZYNKI PINOKIA, a druga – ZŁE UCZYNKI PINOKIA. Każdy uczeń otrzymuje jeden prostokąt z taśmą samoprzylepną, na którym wypisany jest jeden uczynek. Uczniowie po kolei przyporządkowują je do właściwej części, podchodząc i przylepiając kartony do tabeli.
6. Próba podsumowania dobrych i złych uczynków oraz tego, czy rzeczywiście Pinokio zasłużył na to, aby zostać chłopcem. Luźne wypowiedzi uczniów.
7. Utrwalenie . Siadamy w kręgu. Nauczyciel przypomina, że Pinokio miał duże trudności, żeby być grzecznym.
Rozmowa kierowana:
- Czy wam też czasami trudno być grzecznym?
- Czy zdarza się wam zapominać o obowiązkach?
- Jeśli tak, to jakich?
- Co dobrego zrobiliście dla innych w minionym tygodniu?
- Może każde z was zastanowi się i pomyśli co dobrego dla innych może zrobić w tym tygodniu?
8. Praca plastyczna
Proszę, niech każde z was narysuje teraz ulubioną scenkę z filmu lub lektury „Pinokio”. Pracę kończy wspólna wystawa.
9. Zakończenie zajęć. Ewaluacja.
Jak oceniacie swoją aktywność na zajęciach? Na tablicy wisi skala od 1 do 10. Każde dziecko ma kolorowy magnesik i wiesza go pod tym punktem skali, który uważa za odpowiedź do swojej aktywności.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10