MIKOŁAJKOWE NIESPODZIANKI – scenariusz spotkania z Mikołajem,
Cele:
- Wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się spotkanie,
- Rozwijanie kompetencji językowych,
- Stwarzanie okazji do uzewnętrzniania uczuć,
-Wprowadzenie elementu zaciekawienia i niespodzianki jako środków sprzyjających koncentracji uwagi,
-Ćwiczenie koordynacji słuchowo-wzrokowo- ruchowej
Metody: pedagogiki zabawy, zabawowo-naśladowczej, zadań stawianych do wykonania
Pomoce: ilustracje przedstawiające postać Mikołaja, teksty zagadek o prezentach, treść opowiadania: „Droga Świętego Mikołaja”, list od Mikołaja, karty pracy, ilustracje do opowiadania, strój Mikołaja, stroje dla Śnieżynek
Przebieg spotkania:
Śnieżynki odwiedzają dzieci w poszczególnych grupach i proponują im wspólne zabawy:
1. „Miłe powitanie”
„Witam wszystkich, którzy lubią otrzymywać prezenty”,
„Witam wszystkich, którzy lubią niespodzianki”
„Witam wszystkich, którzy lubią zagadki”,
„Witam wszystkich, którzy chcą się dziś spotkać się z Mikołajem”
2. Odczytanie listu od św. Mikołaja
WITAM WAS MOI KOCHANI PRZYJACIELE!
Dostałem Wasze piękne kolorowe obrazki. Bardzo Wam wszystkim dziękuję. Razem z moimi pomocnikami – Śnieżynkami wybieram się dziś do Waszego przedszkola. Przygotowałem dla Was kilka zadań. Śnieżynki pomogą Wam wykonać te zadania. Każdy, kto przyjdzie z kolorową pieczątką na spotkanie ze mną otrzyma prezent. Życzę dobrej zabawy.
MIKOŁAJ
3. „Portret Mikołaja”- rozpoznawanie postaci po fragmencie ilustracji
3,4- latki – Śnieżynka odsłania poszczególne fragmenty obrazu, zadaniem dzieci jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi,
5,6- latki – odpowiadają na pytania oznaczone kropkami od 1 do 6. Każda prawidłowa odpowiedź daje możliwość odsłonięcia obrazu kartki oznaczonej taką samą ilością kropek, co na kartce z pytaniami.
• zielona pieczątka za prawidłową odpowiedź
4. Zabawa: „Święty Mikołaj” na podstawie „sałatki owocowej”
Dzieci siedzące na krzesłach dzielimy na cztery grupy, przypisujemy dzieciom nazwę przedmiotu ( prezent, worek, sanie, renifer). Wywołane przedmioty zmieniają miejsca. Na hasło: „ Mikołaj” wszyscy zmieniają się miejscami.
5. „Droga Świętego Mikołaja”- słuchanie opowiadania o dzieciach z ulicy Wesołej czytanego przez Śnieżynkę. Udzielanie obrazkowych odpowiedzi na temat: „Gdzie trafiają prezenty Świętego Mikołaja”.
• zielona pieczątka za prawidłową odpowiedź
6. Zabawa rytmiczna przy tekście wierszyka: „Święty Mikołaj”
Idzie drogą starszy pan, - rytmicznie maszerują,
Długą białą brodę ma. – rytmicznie maszerują i pokazują długą brodę
Mikołaja
Wór prezentów ma na plecach, - maszerując, pochylają się do przodu, udając, że dźwigają ciężki worek,
Chyba na nie właśnie czekasz?- wskazują palcem dzieci, które mogą dostać prezenty lub rytmicznie klaszczą.
7. „Prezent dla Mikołaja” – działania z wykorzystaniem wierszyka – propozycja dla dzieci starszych.
Dzieci mówią rytmicznie tekst wierszyka i rysują worek Mikołaja a potem wydzierają. Następnie zawiązują worek paskami kolorowej bibuły.
8. Rysowanie w workach wymarzonych prezentów.
9. Zaproszenie dzieci na spotkanie z Mikołajem.
10. SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM – wspólne zabawy z gościem, rozmowa Mikołaja z dziećmi, wspólny śpiew piosenki: „Święty Mikołaj”, „ Nadchodzi Mikołaj”, rozdanie prezentów dzieciom oraz podarunek dla Mikołaja, pożegnanie gościa.