Scenariusz zajęć
Szkoła:
Szkoła Podstawowa
Data: 2022
Prowadzący: Mariola Skoczylas
Klasa/grupa: klasa VIII - grupa 20 uczniów
Przedmiot: język polski
Czas trwania zajęć: 45 minut
Temat:
Literacka podróż - KOŚCI ZOSTAŁY RZUCONE – GRY PLANSZOWE
Cele ogólne:
Kształcenie Literackie
• prezentuje przygotowaną grę planszową;
• doskonali umiejętność prezentacji pracy własnej;
• doskonali umiejętność samooceny;
• doskonali umiejętność oceny pracy innych;
• doskonali umiejętności pracy indywidualnej i pracy w grupach.
Cele szczegółowe (indywidualizacja dla ucznia ze SPE):
Uczniowie
• współtworzy i współpracuje w grupie oraz zbiera
i opracowuje materiał badawczy;
• doskonali umiejętności zachowania obowiązujących zasad grzeczności w pracy w grupach;
• samodzielnie lub w grupie tworzy grę planszową;
• przygotowuje i prezentuje wykonaną pracę – grę;
• tworzy przemowę, w której próbuje zareklamować i przekonać klienta do zakupu gry;
• opracowuje kategorie i kryteria oceny gier;
• korzysta ze źródeł internetowych do podanego tematu;
• kompletuje materiały i tworzy notatkę graficzną;
• Uzupełnia ankietę ewaluacyjną dotyczącą wykonania zadania.
Uczniowie ze SPE
• współtworzy i współpracuje w grupie oraz opracowuje materiał badawczy;
• doskonali umiejętności zachowania obowiązujących zasad grzeczności w pracy w grupach;
• wybiera grupę do współpracy lub decyduje o samodzielnym wykonaniu gry;
• przygotowuje i prezentuje wykonaną pracę – grę;
• tworzy przemowę, w której próbuje zareklamować i przekonać klienta do zakupu gry;
• opracowuje kryteria oceny gier;
• korzysta ze źródeł internetowych do podanego tematu;
• kompletuje materiały i uczestniczy w tworzeniu notatki graficznej;
• Uzupełnia ankietę ewaluacyjną dotyczącą wykonania zadania.
Metody nauczania:
• oglądowa, ćwiczeń praktycznych, dyskusja, prezentacja.
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca grupowa,
pokaz.
Środki dydaktyczne: karta pracy, przykładowe gry planszowe, encyklopedie, źródła internetowe, ankieta;
Szczegółowy przebieg zajęć:
Etapy lekcji Czynności nauczyciela Czynności ucznia z uwzględnieniem ucznia ze SPE Załączniki Uwagi, refleksje i przewidywany czas trwania zadania
1. Zajęcia wstępne: powitanie, czynności organizacyjno – porządkowe.
Powitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności.
1 minuta
2. Zajęcia właściwe: wprowadzenie do tematu lekcji, podanie tematu lekcji, szczegółowa realizacja tematu.
Wprowadzenie do tematu lekcji.
Następnie nauczyciel przedstawia uczniom przykłady najstarszych gier planszowych.
Nauczyciel prosi o podanie przykładów znanych i popularnych gier planszowych.
Nauczyciel prosi aby goście zastanowili się nad przykładami korzyści jakie mają gry dla umysłu i dla relacji międzyludzkich.
Przypomnienie wiadomości z lekcji – kryteria oceny gier.
Rozpoczyna się prezentacja gier przygotowanych przez uczniów. Nauczyciel nadzoruje prezentacje, wskazuje kolejność i udziela wskazówek.
Nauczyciel prosi aby goście spróbowali podać po trzy przykłady korzyści jakie mają gry dla umysłu i dla relacji międzyludzkich.
Zapisanie tematu lekcji.
Wyznaczeni uczniowie przedstawiają przygotowane wcześniej informacje dotyczące tematu lekcji.
Wskaż korzyści wynikające z grania w różnorodne gry planszowe
Uczniowie prezentują przygotowane plansze z kategoriami i kryteriami oceny pracy.
Uczniowie prezentują prace według wcześniej ustalonej kolejności.
Uczniowie zgłaszający się podają odpowiedzi.
Prezentacja – Najstarsze gry świata – prezentacja genially.
Prezentacja –plansze - kryteria oceny.
Karnety.
Karty na tablicy.
3. Zajęcia końcowe: podsumowanie, ocena pracy uczniów na zajęciach, ocena aktywności uczniów. pożegnanie.
Na zakończenie – zaproszenie.
Wybrani uczniowie zapraszają do zwiedzenia wystawy i wyboru najlepszych zaprezentowanych gier. Goście zaproszeni otrzymują karnety z numerem i tytułem gry.
Głosowanie trwa tydzień. Najwyżej ocenione gry zostaną nagrodzone i przekazane do świetlicy szkolnej.
Praca domowa:
Ankieta ewaluacyjna – polecenie 3.
Karnety.
Ankieta.
Podpis nauczyciela:
Literatura:
Wikipedia, źródła internetowe.
WSiP -jezyk-polski-szkola-podstawowa.
https://view.genial.ly/5fd779d4ea42195c7cbacc6b/presentation-najstarsze-gry