X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50812
Przesłano:

Kreślę, piszę, maluje - zapamiętuję. Ćwiczenie koncentracji uwagi, pamięci i grafomotoryki. Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
Oddział przedszkolny
Temat zajęć: Kreślę, piszę, maluje – zapamiętuję. Ćwiczenie koncentracji uwagi, pamięci i grafomotoryki.
Cele ogólne:
• usprawnianie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej,
• wzmacnianie i wydłużanie koncentracji uwagi,
• usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
• usprawnianie motoryki małej.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi:
• różnicować kształty/faktury przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku,
• złożyć w jedną całość obrazek składający się z kilku mniejszych elementów,
• odwzorowywać i porównywać gotowe wzory,
• kreślić po śladzie,
• lepić literę z plasteliny,
• układać według wzoru.
Metody zajęć: pogadanka, pokaz z wyjaśnieniem, metoda gier i zabaw dydaktycznych, metoda ćwiczeń, elementy metody Dobrego Startu, elementy arteterapii, elementy metody ruchu rozwijającego, metody aktywizujące
Formy zajęć: grupowa
Środki dydaktyczne: obrazki, plansze, mazaki, gra memory, balony z wypełnieniem, ilustracja, fasola, plastelina.
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie z dziećmi. Zabawa polegająca na witaniu się różnymi częściami ciała.
2. Ćwiczenie rozwijające zmysł dotyku. Zadaniem dzieci jest dobrać do siebie takie same faktury. Ćwiczenie wykonywanie z zamkniętymi oczami.
Zadaniem dzieci jest odgadnąć co znajduje się w balonie i wskazać na ilustracji.
3. Kreślenie literki M. Chłopcy palcami rysują literkę m. Następnie wyklejają jej wzór plasteliną/układają z drucików.
4. Ćwiczenia grafomotoryczne: Układanie literki M z ziaren fasoli. Dzieci układają według wzoru na kartce, a potem z pamięci.
5. Ćwiczenie ruchowe. Rzucanie piłką do kosza.
6. Ćwiczenia koncentracji uwagi i pamięci wzrokowej: Gra memory obrazkowe.
7. Ćwiczenia pamięci wzrokowej : Co było na obrazku? Terapeuta pokazuje dzieciom obrazek. Rozmawiają co na nim jest. Następnie chowa go i zadaje pytania dotyczące ilustracji.
8. Podsumowanie zajęć. Wręczenie uczniom naklejek. Ewaluacja (za pomocą emotek).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.