Numer: 50799
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muzyka jest wszędzie. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć - „Muzyka jest wszędzie”

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
7) wykonuje czynności, takie jak: [...] trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania;
8) wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;
9) wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie.
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1) rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;
2) szanuje emocje swoje i innych osób;
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5) ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy. IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: impresji plastycznych, technicznych, konstrukcji;
2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie;
7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem;
8) wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, samodzielnie planuje ruch;
11) wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość;
12) układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy;

Kompetencje kluczowe:
- porozumiewanie się w języku ojczystym,
- porozumiewanie się w języku obcym,
- kompetencje matematyczne,
- kompetencje informatyczne,
- umiejętność uczenia się,
- kompetencje społeczne i obywatelskie,
- inicjatywność i przedsiębiorczość,
- świadomość i ekspresja kulturalna.

Cel główny: -- rozbudzenie zainteresowań muzycznych poprzez obcowanie z dźwiękiem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje instrumenty i nazywa je
- rozpoznaje brzmienie niekonwencjonalnych instrumentów
- porusza się adekwatnie do usłyszanych dźwięków
- rozróżnia dźwięki głośne i ciche
- układa rytmy
- tworzy prosty instrument muzyczny korzystając z dostępnych materiałów
Metody pracy:
- słowna
- zadań stawianych do wykonania
- swobodnej ekspresji dziecka
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: plansze z instrumentami muzycznymi, drewniane kijki, kubeczki, puszki, folia, laptop, utwór „Cztery pory roku - wiosna” A. Vivaldi, papierowe talerzyki, bibuła, kolorowy papier, klej, mazaki, kredki.

Przebieg zajęć

1.Powitanie w kole – „ Iskierka przyjaźni”.

2„Jakie znamy instrumenty?”- zabawa. Dzieci wymieniają znane im instrumenty muzyczne korzystając z własnych doświadczeń oraz poznanych na wcześniejszych zajęciach.

3.„Zaczarowany worek” zabawa dydaktyczna. Nauczyciel ma ukryte w worku niekonwencjonalne instrumenty. Dzieci nazywają przedmioty ukryte w worku, wymyślają sposób w jaki, te materiały wydają dźwięki.

4.„Wiosenna muzyka”- zabawa muzyczno-ruchowa przy utworze „Cztery pory roku- wiosna” A. Vivaldi’ ego. Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki grając na niekonwencjonalnych instrumentach muzycznych. Podczas gdy muzyka gra cicho, dzieci poruszają się wolno, nisko przy podłodze, cichutko grając na instrumentach.Gdy muzyka jest głośna, dzieci prostują się, poruszają się szybciej i głośniej grając na swoich instrumentach.

5.„Układamy rytmy” – zabawa. Dzieci kontynuują rytm rozpoczęty przez nauczyciela.

6.„Muzyczne talerze”- praca techniczno-plastyczna. Dzieci wykonują własny instrument muzyczny według instrukcji podanej przez nauczyciela.

7.Porządkowanie sali. Ekspozycja wykonanych instrumentów.

8.Zakończenie zajęć poprzez przesłanie całusów wszystkim uczestnikom. Zaproszenie do zabaw dowolnych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.