SCENARIUSZ ZAJĘĆ
GRUPA WIEKOWA: 4 - latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: W Czyścioszkowie
TEMAT DNIA: Dbam o zęby
CELE OGÓLNE:
• Rozwijanie umiejętności płynnego mówienia poprzez wypowiadanie się na temat bajki, piosenki, historyjki obrazkowej.
• Kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków higieniczno-zdrowotnych.
• Zwrócenie uwagi na systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia.
• Doskonalenie umiejętności odpowiadania na pytania.
• Układanie historyjki obrazkowej
• Rozwijanie grafomotoryki – rysowanie po śladzie, utrwalenie prawidłowego chwytu kredki
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• Odpowiada na pytania,
• Uważnie słucha bajkę i piosenkę,
• Nabiera nawyków higieniczno – zdrowotnych, wie że należy myć zęby oraz zna etapy prawidłowego szczotkowania zębów
• Wie, że należy kontrolować systematycznie stan uzębienia,
METODY:
• Czynna, słowna, poglądowa
FORMY:
• Praca z całą grupa, indywidualna,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wprowadzenie do zajęć poprzez przypomnienie tematu tygodnia oraz o czym były zajęcia w poprzednich dniach.
2. Rozwiązywanie zagadek i odszukanie ilustracji, która jest rozwiązaniem zagadki. Dzielenie na sylaby słów: kubek, szczoteczka, pasta. Dopasowanie podpisu do ilustracji.
3. Teatrzyk z wykorzystaniem kubka, szczoteczki i pasty w oparciu o utwór W. Chotomskiej „Kino w łazience”
4. Nauka rymowanki metodą ze słuchu.
5. Zabawa dydaktyczna: segregowanie zdrowych produktów i tych które szkodzą naszym zębom.
6. Pogadanka „Jak dbam o zęby” – swobodne wypowiedzi dzieci na temat sposobów dbania o zęby, dzielenie swoimi pomysłami.
7. Historyjka obrazkowa „Myję zęby” – układanie według kolejności zdarzeń, dopasowanie kartonika z odpowiednią liczbą kropek.
8. „Wizyta u dentysty” – rozmowa kierowana nt. pracy dentysty oraz konieczności chodzenia na wizyty kontrolne w oparciu o ilustrację. Omówienie ilustracji.
9. Karty pracy podsumowujące zajęcia:
• pisanie po śladzie – łączenie postaci dentysty z zębem
• kolorowanie wg kodu – ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej
• kolorowanie ilustracji oraz opisanie co chłopiec zapomniał zrobić przed snem – omawianie ilustracji i zwrócenie uwagi na potrzebę mycia zębów
10. Podsumowanie zajęć, pochwała dzieci z aktywny udział, rozdanie dzieciom tubki pasty do zębów oraz medalu „Super przedszkolak, co dba o swoje zęby”.