X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50783
Przesłano:

Rodzina. Scenariusz zajęć w klasie II

Scenariusz zajęć w klasie II
02.2023 r.

Blok tematyczny: Rodzinne historie
Temat zajęć: Rodzina

Cele ogólne:
• Przedstawienie rodziny jako jednej z najwyższych wartości.
• Doskonalenie wypowiedzi wielozdaniowej na określony temat.
• Doskonalenie umiejętności wyrażania i okazywania swojego przywiązania oraz miłości do rodziny.
• Wdrażanie do przestrzegania norm współżycia w rodzinie.
• Budzenie przywiązania do tradycji i zachęcanie do jej kultywowania.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
• czyta głośno i cicho ze zrozumieniem
• wypowiada się szerzej na określony temat
• konstruuje wypowiedź pisemną na temat rodziny
• tworzy rodziny wyrazów
• zna skład swojej rodziny
• potrafi wymienić osoby wchodzące w skład rodziny bliższej i dalszej
- rozwiązuje krzyżówkę
- porządkuje liczby dwucyfrowe od najmniejszej do największej
• rozwiązuje zadania tekstowe
• dodaje i odejmuje liczby bez przekroczenia progu dziesiątkowego

Metody:
• podająca – pogadanka, wyjaśnienie
• praktyczna – ćwiczenia
• problemowa – „Burza mózgów”
• gry dydaktyczne

Formy:
• indywidualna zbiorowa
• grupowa ( grupy dwuosobowe)

Środki dydaktyczne:
podręcznik, karta ćwiczeń, krzyżówka, piosenka, karty do gry w „Kartofla”, patyczki

Czas trwania zajęć: 3 godziny

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązywanie działań z hasłem.
Rozwiązywanie działań matematycznych. Szeregowanie wyników od najmniejszego do największego i przyporządkowanej im litery. Odczytanie hasła „RODZINA”.

2. Z czym ci się kojarzy słowo rodzina.
Podział uczniów na pary i rozdanie karteczek-cegiełek.
„Burza mózgów”. Napisz po dwa wyrazy, które kojarzą ci się ze słowem „rodzina”.

Uczniowie w parach wypisują na karteczkach-cegiełkach wyrazy związane z rodziną.
Następnie odczytują i przyklejają cegiełki na sylwecie domu.

3. Kto w rodzinie jest najważniejszy?

Rozmowa o rolach społecznych, które podejmują poszczególni członkowie rodziny. Swobodna wypowiedź uczniów. Przykładowe pytania:
Kto dba o bezpieczeństwo finansowe rodziny?
Kto przygotowuje posiłki?
Kto opiekuje się dziećmi?
Kto dba o porządek w domu?
Kto zawsze potrafi wszystkich rozbawić i wprawić w dobry nastrój?
Kto jest myślicielem, a kto działaczem?
4. Członkowie rodziny – pokrewieństwo – krzyżówka.
Zadaniem dzieci jest wysłuchanie zagadek i podanie prawidłowej odpowiedzi. (RODZINA)
1.Syn mojej mamy to mój ......
2.To jest zagadka niezwykle prosta: kim jest dla ciebie twojej mamy siostra?
3.Ta dziewczynka i ten chłopak jedną mamę mają. Odgadnij i powiedz prędko jak się nazywają?
4.Mama i tata to twoi .....
5.Problem to jest bardzo łatwy kim jest dla mnie tata mojego taty?
6.Pomyśl,a łatwa będzie zagadka. Kim jest syn syna twojego dziadka?
7.Jak my nazywamy mamę naszej mamy?

5.Opowiadanie „Rodzina”.
Uczniowie słuchają opowiadania.

„Dziadek dał wnuczce cienki długi patyk i kazał jej go złamać. Zrobiła to bez trudu. Później jednak dziadek wziął kilkanaście tych samych cienkich patyków, połączył je razem i poprosił wnuczkę o ich złamanie. Nie dała rady ich złamać.”

Po wysłuchaniu nauczyciel prosi jedno z dzieci, które ma złamać jeden patyczek. Następnie kilkanaście razem. Wypowiedzi uczniów o sile i wartości rodziny.
Ten obraz pokazuje nam, że rodzina jest dla nas ważna, ponieważ jest naszym wsparciem i pomocą. Każdy z nas jest taką pojedynczą gałązką, którą łatwo mogą złamać trudne doświadczenia np. choroby, odrzucenia przez innych czy wiele innych trudnych doświadczeń. Jednak, gdy jesteśmy razem troszczymy się o siebie, wspieramy, interesujemy sobą, to wtedy jesteśmy jak wiązka gałęzi, która niełatwo jest złamać.

6. Piosenka „Moja wesoła rodzinka”.(sł. Stanisław Karaszewski, muz. Tomasz Strąk)
Rozdanie tekstu piosenki i jej śpiewanie.

7. Kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci na temat własnych rodzin. N. zwraca uwagę na następujące zagadnienia:
• Liczba osób w rodzinie
• Wiek poszczególnych członków rodziny
• Czym zajmują się członkowie rodziny?
• Rodzina dalsza i bliższa ...

8. Utrwalenie pojęcia czasownika.

Jak nazywają się wyrazy, które są nazwami czynności?

Praca samodzielna - karta pracy, odczytanie przez dzieci, wklejenie do zeszytu.

Jakie czynności wykonują w domu mama, tata, babcia ...
Dopisz czasowniki:
mama - co robi?
tata -
siostra -
brat -
babcia -
ciocia -
dziadek -
wujek -

9. Matematyka: gra w „Kartofla” w parach -liczby dwucyfrowe od najmniejszej do największej łączenie na zmianę.
10. Karty matematyczne.
Rozwiązywanie zagadki matematycznej – obliczenia z jedną niewiadomą. Obliczanie niewiadomej liczby. Uzupełnianie liczb na grafach. Rozwiązywanie zadań z treścią.

11. Ćwiczenie sposobów programowania na podstawie rysunku z literą L. Odczytywanie programu i kolorowanie odpowiednio kratki. Wpisywanie, jaka litera powstała.

12. Praca domowa – ułóż i zapisz 5 zdań o swojej rodzinie.

13. Zakończenie zajęć – ocena i samoocena.

https://www.youtube.com/watch?v=9CAEhPUDlA4

Piosenka „Moja wesoła rodzinka”
sł. Stanisław Karaszewski, muz. Tomasz Strąk

My rodzinę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy!
I choć czasem czas nas goni,
My jak palce jednej dłoni!

Ref. Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!

Mama zawsze kocha czule,
ja do mamy się przytulę,
w bólu, żalu i rozterce,
bo mam mama wielkie serce!

Ref. Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!

Z tatą świetne są zabawy,
z nim świat robi się ciekawy!
Tata ma pomysłów wiele,
jest najlepszym przyjacielem!

Ref. Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!

Gdy napsocę i nabroję,
stoję w kącie, bo się boję!
Tata skarci, pożałuje,
a mamusia pocałuje!

Ref. Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!

Kiedy nie mam taty, mamy,
wszyscy sobie pomagamy!
I choć sprzątać nie ma komu,
jest wesoło w naszym domu!

Ref. Mama, tata, siostra, brat
I ja – to mój mały świat!
Dużo słońca, czasem grad –
To wesoły jest mój świat!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.