SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
LISTOPAD 2022
TEMAT ZAJĘĆ: Jesienne zabawy z kodowaniem.
GRUPA WIEKOWA: 4 – 5 latki
PROWADZĄCA: mgr Magdalena Krakowska
DATA REALIZACJI: 29.11.22
CELE OGÓLNE:
• kształtowanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej)
• rozwijanie umiejętności logicznego, algorytmicznego myślenia,
• kształtowanie umiejętności zadaniowego podejścia do stawianych problemów,
• odczytywanie, rozumienie symboli i znaków,
• doskonalenie umiejętności określania kierunków,
• ćwiczenie skupienia uwagi i słuchania ze zrozumieniem,
• -rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
• szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów;
• skupia uwagę na wykonywanym zadaniu;
• słucha ze zrozumieniem;
• używa określeń kierunków;
• odkodowuje znaki,
• poprawnie koduje drogę;
• poprawnie programuje robota;
• chętnie pracuje w zespole;
• rozpoznaje litery;
• podejmuje próby odczytania hasła.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Circle” – zabawa integracyjna z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. Dzieci poruszają się rytm muzyki i wykonują określone ruchy naśladując nauczycielkę.
2. „Wysoko, nisko” – zabawa organizacyjno – porządkowa. Dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburyna. Na hasło: wysoko stają w miejscu na palcach i unoszą wysoko ręce, na hasło nisko kucają.
3. „Jesienny deszcz” – zabawa ruchowa wg Metody Twórczej Gimnastyki R. Labana. Dzieci poruszają się z chustkami po sali w rytm muzyki. Na pauzę próbują schronić się przed deszczem – kucają i nakrywają się chustkami tak, żeby jak najmniej było ich widać.
4. „Kolory” – rozmowa na temat kolorów na podstawie wiersza B. Formy.
Siadły dzieci przy stoliczkach.
Pędzle, kartki, farby mają.
Swe marzenia i wspomnienia
już na papier przelewają.
Żółty kolor wybrał Adaś
namalował duże słońce.
Żółty piasek, żółty płotek
i samochód szybko mknący.
Paweł niebieskim kolorem
namalował groźne morze.
Rzekę rwącą,
jasne niebo, kwiaty
także w tym kolorze.
A czerwony lubi Ania,
już rysuje wielkie serce
i swą lalkę Karolinę
w pięknej czerwonej sukience.
Na zielono stronę całą
Wojtek ładnie namalował.
To jest łąka, na niej chętnie
każdy by poleniuchował.
Biały, czarny i brązowy,
te kolory lubi Ewa.
Czarny komin, białe kwiatki
i brązowa kora drzewa.
A na wspólnej kartce dzieci
pomieszały swe kolory.
Wszystkie barwy i odcienie
tworzą różnorodne wzory.
Każdy kolor jest wspaniały,
każdy zawsze coś wyraża.
Proszę zatem wszystkie dzieci
często bawcie się w malarza.
Pytania do wiersza:
• Jakiego koloru farby użył Adam, kiedy malował swój obrazek?
• Co namalował Adam?
• Kto ma na sobie coś w tym kolorze?
5. „Colours” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem słownictwa języku angielskim. Dz siedzą w kole, a nauczycielka układa przed nimi flashcards z czterema kolorami. Przypomina ich nazwy w języku polskim i w języku angielskim, a dzieci powtarzają.
6. „I see something blue” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim. Dzieci poruszają się po sali i śpiewają piosenkę, na hasło „find something ...(nazwa koloru) starają się wskazać przedmiot w sali w danym kolorze.
7. „Kolorowe kodowanie” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel prezentuje dzieciom kształty podstawowych figur geometrycznych. Dzieci powtarzają i utrwalają ich nazwy. Następnie układa je w górnej części maty. Z boku układa kolory. Dzieci kolejno losują z koszyka kartoniki z kolorowymi figurami, podają nazwę wylosowanej figury i kładą ją w odpowiednim rzędzie.
8. „Pszczółka chce malować” – zabawa z Beebotem. Nauczyciel dzieli dzieci na dwie drużyny. Każda ma za zadanie zaplanować drogę pszczółki tak, by po drodze do paletki i pędzelka uzbierała jak najwięcej kolorów.