Scenariusz zajęć w grupie 3,4 latków
Temat: Moja Babcia.
Prowadząca zajęcia: Renata Markowska
Treści programowe:
I.5 uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
I. 7 wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania;
II. 4 przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
III. 2 odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej;
III. 8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV. 2 wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV. 4 rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności;
IV. 7 eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały
Cele ogólne:
- umacnianie więzi rodzinnych między babcią, dziadkiem a wnukami,
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
-rozwijanie sprawności manualnych.
Cele operacyjne (dziecko):
- odpowiada na pytania dotyczące wiersza
- przejawia uczucia miłości i przywiązania do dziadków;
- wypowiada się na temat swojej babci lub dziadka, przybliżając zebranym ich cechy,
upodobania,
-przełamuje lęk związany z wypowiedziami na forum grupy,
-tańczy przy muzyce,
-uczestniczy w zabawie, reagując na sygnały nauczyciela,
-koloruje ilustrację kwiatów.
Metody: słowna, oglądowa, działania praktycznego,
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: wiersz J. Koczanowskiej pt.: „Pytanie zadał Olek babci”, piosenki „Kochanej babci”, tablica demonstracyjna ze zdjęciami babć, karty pracy przedstawiające kwiaty w wazonie, kredki, bębenek, napis BABCIA, litery A, C, I, , B, B, A.
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
1. Zabawa na powitanie „A poi taj taj”.
2. Przedstawienie tematu zajęć, poprzez rozwiązanie zagadki
Jak się nazywa mama naszej mamy,
Którą tak bardzo kochamy?(BABCIA)
Rozmowa na temat zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że za kilka dni, babcia i dziadziuś będą mieli swoje święta. Zadaje pytania:
- Czy to dobrze, że mamy świeto babci i dziadka?
-Co możemy zrobić dla babci i dziadka w dniu ich święta?
-Jaki prezent chcielibyście ofiarować babci z okazji jej święta?
3. Oglądanie zdjęć babć i układanie, wg wzoru, wyrazu BABCIA z rozsypanki literowej(przez chętne dzieci)
4. Słuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej „Pytanie zadał Olek babci”
Pytanie zadał Olek babci: dlaczego babciu nie masz kapci,
dlaczego babciu nie masz koka lub srebrnych nitek w rudych lokach?
Dlaczego babciu nie usiedzisz w miękkim fotelu po obiedzie
i co tak ciebie babciu kusi, by na wycieczkę gdzieś wyruszyć?
Wszak babcia Zosi i Wojtusia ma siwy kok, robi na drutach,
pierożki często dla nich lepi i nie kupuje ciastek w sklepie.
Babcia Olkowi na to rzecze, że różne babcie są na świecie.
Są takie, które dla swych wnuków gotują mnóstwo smakołyków,
robią czapeczki i szaliki, czytają bajki i wierszyki.
A ty masz Olku taką babcię co ma trzewiki , a nie kapcie
i zawsze chętnie razem z tobą ruszy na trasę rowerową
albo do lasu, czasem w góry, by ci pokazać cud natury.
Jednak pamiętaj, każda babcia i ta na szpilkach i ta w kapciach
dla swoich wnuków jest gotowa największe szczęście wyczarować.
5. Rozmowa na temat wiersza(tablica demonstracyjna ze zdjęciami babć):
- Która z babć przedstawionych na obrazkach, jest taka jak babcia Olka?
-Która babcia przypomina waszą babcię?
-Co robią z wami lub dla was, wasze babcie?
6. Zabawa ruchowo- naśladowcza „Pomagamy babci”. Dzieci maszerują po Sali w rytm bębenka, na hasło n-la naśladują pomaganie babci w różnych czynnościach, np.: ścieranie kurzu, podlewanie kwiatów, jazdę na rowerze, odkurzanie, pieczenie ciasta.
7. Dowolny taniec przy piosence „Kochanej babci”.
8. Zabawa przy piosence „Babcie i dziadkowie”. Dziewczynki(babcie) tańczą po całej sali, chłopcy(dziadkowie) soją pod ścianą, na przerwę w muzyce babcie zatrzymują się, dziadkowie podbiegają do nich i ustawiają się przy wybranej babci. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie, na zmianę tańczą dziewczynki i chłopcy.
9. Kolorowanie kwiatów w wazonie- dzieci siadają przy stolikach i kolorują wg wzoru ilustację kwiatów.
10. Kończenie zdań.
Moja babcia jest ...
Moja babcia zawsze...
Moja babcia lubi ...
Lubię przebywać z babcią, ponieważ ...