Numer: 50774
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tup, tup, tupie jeż. Scenariusz zajęć

Temat: Tup, tup, tupie jeż

Cel ogólny:
-uwrażliwianie dzieci na krzywdę zwierząt i możliwość niesienia im pomocy;
-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, jak wygląda jeż, co je i jak spędza zimę;
-uczestniczy w zabawach muzyczno – ruchowych;
-odzwierciedla w pracy plastycznej jeża;
-rozwiązuje zagadki słowne;
- układa puzzle.
- rozwiązuje sudoku;

Metody: słowna, oglądowa, czynna.
Formy pracy: z cała grupą, w parach, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: „Zróbcie to co ja” zabawa z książki „Klaśnij, tupnij, raz i dwa!”M. Barańska, wiersz H. Zdzitowiecka „Jeż”, „Jeżyk”- zabawa paluszkowa z książki „Vademekum przedszkolnych zabaw Wiosna, gotowe elementy do kreowania atrakcyjnych zajęć, puzzle, sylwety jeża z cyferkami, farba, widelce, koc, plansze edukacyjne, karty pracy, klamerki.

Przebieg zajęć:

1.„Zróbcie to co ja”- zabawa naśladowcza. Dzieci stoją na obwodzie koła i trzymają się za ręce. Jedno dziecko jest w środku koła, pokazuje dowolne ćwiczenie i mówi ile razy należy je wykonać, np. dwa przysiady, trzy podskoki na prawej nodze. Po wykonaniu ćwiczenia przez dzieci następuje zamiana i do środka koła wchodzi kolejne dziecko.

Spaceruję sobie w kole,
podśpiewuję: tralala.
Spójrzcie na mnie! Co ja robię?
Zróbcie wszyscy to, co ja!

Świetna była ta zabawa,
a dla ciebie będą brawa!

2. Rozwiązanie zagadki- wprowadzeniem do tematu zajęć.
Mieszka w lesie lub na łące,
pogłaskać się nie da.
Gdy się boi stawia kolce,
nocą lubi biegać. (jeż)

2. Praca z wierszem H. Zdzitowiecka „Jeż”
Krótkie nóżki, długi ryjek,
ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz?
To jest jeż, malutki jeż.
Węszy noskiem w lewo, w prawo,
To pod listkiem, to pod trawą,
Gdzie się kryje dobry łup.
Drepcze mały jeż – tup, tup.
Drepcze poprzez lasu gąszcze, Łapie myszy, węże, chrabąszcze...
Gdy zimowe przyjdą dni,
Zagrzebany w liściach śpi.
Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.

3. Pogadanka na temat jeży, jak wyglądają, co jedzą, jak spędzają zimę. Co należy robić, aby pomóc przetrwać jeżom zimę (pozostawiamy zgrabione liście, tworząc z nich kopczyk gdzieś w ustronnym miejscu w naszym ogrodzie).
4. Puzzle „Jeż”- dzieci w grupach układają puzzle z wizerunkiem jeża.

5. Układanie sylwet jeży według instrukcji np.: od najmniejszego do największego - praca w parach.

6. „Idzie jeż”- zabawa ruchowa.
Idzie, idzie jeż,
ten kłujący zwierz,
nóżkami tup, tup
i pod lisek siup.
Podczas wypowiadania rymowanki przez nauczyciela dzieci poruszają się na czworaka. Po słowach „i pod listek siup” zatrzymują się i zamykają oczy. Nauczyciel nakrywa jedno z dzieci kocem, zadaniem pozostałych jest powiedzenie jak ma na imię przykryty jeż- dziecko.

6. Jeżykowe sudoku- dzieci wypełniają diagram w taki sposób, aby w każdym wierszu, w każdej kolumnie znalazła się tylko jedna sylweta danego zwierzątka.

7. "Policz i przypnij"- dziecko otrzymuje sylwetę jeża z cyfrą, po odczytaniu cyfry przypina do sylwety odpowiednią liczbę klamerek.

8. „Jeżyk”- zabawa paluszkowa.
Moja rączka ma paluszki,- dzieci przebierają palcami prawej dłoni
a nasz jeżyk-krótkie nóżki.- przebierają palcami lewej dłoni
Paluszkami się bawimy,- zaciskają w piąstkę prawą dłoń
w mig jeżyka dziś uśpimy.-zaciskają w piąstkę lewą dłoń
Kciuk- posłanie przyszykuje,- otwierają dłonie, palcem wskazującym lewej dłoni dotykają kolejne palce prawej dłoni
drugi palec-pocałuje,
trzeci - oczka pozamyka,
czwarty- pogłaszcze jeżyka.
A piąty malutki paluszek delikatnie pomasuje brzuszek.- zaciskają lewą dłoń w piąstkę, grzbietem dłoni do dołu, i kulistymi ruchami głaszczą małym palcem prawej dłoni „brzuszek jeżyka”

9. Jeżyk – wykonanie pracy plastycznej. Dzieci za pomocą widelca umoczonego w farbie, wypełniają kontury jeża.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.