Numer: 50763
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne kwiaty. Scenariusz zajęć przedszkolnych

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem narzędzi TIK
Prowadząca/y: Zuzanna Rosiek
Grupa: 4-5 latków
Planowany czas trwania zajęć: 30 min
Temat zajęć: Wiosenne kwiaty

Cele ogólne: Rozpoznawanie pierwszych wiosennych kwiatów
Cele operacyjne: dziecko:
- zna zwiastuny wiosny,
- potrafi rozpoznać i nazwać niektóre kwiaty wiosenne (np. przebiśniegi, krokusy),
- koncentruje się podczas prezentacji multimedialnej Kwiaty na wiosnę,
- umie określić wygląd i kolor wiosennych kwiatów,
- wie co potrzebne jest kwiatom by rosły,
- umie pracować w zespole,
- pracuje na tablicy interaktywnej

Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Forma organizacyjna:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: prezentacja „Kwiaty na wiosnę”, ilustracje kwiatów wiosennych, wiersz
„ Roześmiana wiosna”, tablica interaktywna, gra Mały ogrodnik (https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/maly-ogrodnik)
Przebieg zajęć:
CZYNNOŚCI WSTĘPNE
1. Powitanie dzieci. Przekazywanie sobie „motylka przyjaźni” przez uścisk dłoni w kręgu.
2. Zabawa ruchowa „Wiosna budzi się”. Dzieci tańczą przy muzyce, gdy muzyka cichnie słuchają polecenia nauczyciela. Na hasło słonko – dzieci wznoszą ręce w górę, na hasło krople – naśladują padający deszcz, na hasło – kwiat – obracają się wokół własnej osi.
FAZA WPROWADZAJĄCA
1. Krótka rozmowa z dziećmi w formie „prawda czy fałsz?” na temat aktualnej pory roku:
Nauczyciel podaje informacje, a dzieci podnoszą w górę kwiatek jeśli informacja jest ich zdaniem prawdziwa:
• Teraz jest pora roku którą nazywamy wiosną
• Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów
• Zimą jeździmy na wakacje i kapiemy się w morzu
• Zimą lepimy bałwana
• Wiosną kolorowe liście spadają z drzew
• Jesienią zbieramy grzyby i kasztany
• Przebiśnieg i krokus to pierwsze wiosenne kwiaty
2. Słuchanie wiersza „Roześmiana wiosna”
Roześmiana wiosna, kwiaty malowała,
Przechyliła kubek i farby wylała,
Krokusy zmieniły białe swe okrycia,
A jak wyglądały zaraz zobaczycie,
Pierwszy krokus w łatki,
Drugi w żółte ciapki,
Trzeci fioletowy,
A czwarty bordowy,
Piaty z żółte pasy,
Szósty w zielone asy,
Siódmy w żółte kreski,
W ósmy niebieski,

3.Rozmowa na temat wiersza
Dzieci układają krokusy z papieru, według kolejności, występowania w wierszu.
FAZA REALIZACYJNA
1. Oglądanie prezentacji Kwiaty na wiosnę. Nauczyciel prosi, aby dzieci zapamiętały jak najwięcej nazw wiosennych kwiatów.
2. Praca w zespołach 5 osobowych. Dzieci na podstawie obejrzanej prezentacji maja wybrać z pośród wielu kwiatów (ilustracji), te które zwiastują wiosnę.
3. Rozwiązywanie wiosennych zagadek:
Kolorowe i pachnące, czy
w ogrodzie, czy na łące, zawsze
chętnie je zbieramy na bukiecik
dla swej mamy. (kwiaty)

Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.(bocian

Wiosną na drzewie się zieleni, ale
opada na jesieni. (liść)

Przez śnieg się odważnie przebijam.
Mróz nawet mnie nie powstrzyma.
Mam listki zielone, tak jak wiosna,
a dzwonek bielutki jak zima.(przebiśnieg)

Dam wam liści bez liku
I piosenki słowików
Pierwszy ciepły deszczyk
Srebrne bazie leszczyn (wiosna)

Drzemały podczas zimowych chłodów
W niedużym domu na plastrach miodu
Wkrótce wylecą całą gromadą
Ku pierwszym, wiosennym kwiatom (pszczoły)

Ptaszek co ludziom wiosnę zwiastuje
Gniazda pod dachem sobie buduje
Przed deszczem nisko zatacza kółka
Wiadomo wszystkim, że to.(jaskółka)

5. Gra edukacyjna Mały ogrodnik. Chętne dzieci wirtualnie sadza wybrany kwiatek na tablicy interaktywnej.
FAZA PODSUMOWUJĄCA
1. Zabawa plastyczna „Kwiaty” – doklejanie płatków kwiatu według podanego kodu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.