Scenariusz zajęć:„Wesołe zabawy ze śniegiem”
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne;
9) wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie.
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
4) przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
7) szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników;
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe; 9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych;
3) odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości;
15) przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności;
Kompetencje kluczowe:
1. Porozumiewanie się w języku ojczystym.
2. Porozumiewanie się w języku obcym.
3. Kompetencje matematyczne.
4. Kompetencje informatyczne.
5. Umiejętność uczenia się.
6. Kompetencje społeczne i obywatelskie.
7. Inicjatywność i przedsiębiorczość.
8. Świadomość i ekspresja kulturalna.
Cele ogólne:
- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną,
- kształtowanie umiejętności społecznych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń
- wykonuje polecenia zgodnie z instruktażem nauczyciela
- w skupieniu słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści
- potrafi własnymi słowami opisać wygląd bałwanka
- przelicza elementy zbioru w dostępnym dla siebie zakresie
- kształtuje orientację przestrzenną
- potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce
- wykonuje pracę plastyczną
Metody:
- czynna - zadań stawianych do wykonania
- słowna - opis, instruktaż
- percepcyjna - pokaz, przykład osobisty nauczycielki
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: kubeczki, łyżeczki, woda, materiał do wykonania sztucznego śniegu, koperty z elementami dla każdego dziecka, białe i niebieskie kartki, klej, elementy dekoracyjne w różnych kształtach, magnetofon, utwór muzyczny „Bitwa śniegowa”.
Przebieg zajęć
1. Powitanie w kole – „Iskierka przyjaźni”.
2. Zabawa ruchowa nawiązująca do tematu zajęć. Dzieci stoją w kole, nauczyciel zadaje pytania:
Kto lubi zimę? – niech podskoczy 2 razy
Kto lubi zjeżdżać na sankach? – niech tupnie 4 razy
Kto lubi lepić bałwana? – niech klaśnie 5 razy
Kto lubi zabawy na śniegu? – niech zrobi 3 przysiady
3. „Sztuczny śnieg”- zabawa badawcza.
Nauczyciel zaprasza dzieci do przygotowanego stolika. Mówi im, że dziś same „wyczarują” śnieg. Każde dziecko otrzymuje wcześniej przygotowany kubeczek z granulkami oraz łyżeczkę do mieszania. Nauczyciel wlewa każdemu dziecku wodę do pojemnika. Dzieci w tym czasie wspólnie mówią zaklęcie:
„Czary mary, hokus pokus, niech za chwilę pojawi się tu śnieg”.
Dzieci mieszają i obserwują co dzieje się w kubeczku. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Co możemy zrobić ze śniegu?”.
4. „Robimy bałwanka"- układanie postaci bałwana z gotowych elementów do wiersza A. Bober. Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi w dostępnym dla siebie zakresie. Każde dziecko otrzymuje kopertę , w której znajduje się elementy do ułożenia sylwety bałwanka.
Jedna kula śniegowa,
z niej podstawa gotowa.
Druga kula śniegu
i mamy brzuch kolego.
Trzecia kula śniegowa,
to będzie bałwanka głowa.
Teraz bałwankowi oczy przykleimy
i z marchewki nos pod nimi umieścimy.
Zrobimy mu uśmiech,
I czterema guziczkami,
pomożemy mu zapiąć zimowy sweterek.
Już Pan Bałwan gotowy stoi
i niczego się nie boi!
5. „Śniegowe kule” – zabawa muzyczno-ruchowa. Każde dziecko otrzymuje kartkę, z której musi zgnieść i uformować kule śniegowe.
Następnie wykonuje polecenia:
- połóż kulę na dłoni
- podnieś kulę wysoko
- połóż kulę przed sobą
- połóż kulę za sobą
Dzieci ilustrują ruchem treść piosenki na dany znak, rzucają, toczą po dywanie papierowe śnieżki. Na pauzę w muzyce, dzieci zatrzymują się.
6. „Wesoły bałwanek”- wykonanie pracy plastycznej.
Wykorzystując elementy z wcześniejszego zadania, dzieci wykonują postać bałwanka, przyklejając poszczególne elementy na kartkę. Pracę uzupełniają doklejając śnieżynki, gwiazdki, choinki.
7. Zakończenie zajęć. Porządkowanie miejsca pracy. Zaproszenie do zabaw dowolnych.