Scenariusz zajęć otwartych
TEMAT KOMPLEKSOWY: Muzyka wokół nas.
TEMAT ZAJĘĆ: „Wesołe muzykowanie”.
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie nazwy, wyglądu, brzmienia instrumentów perkusyjnych.
- pobudzanie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem.
CELE OPERACYJNE:
- rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne,
- rozwiązuje zagadki dźwiękowe,
- uczestniczy w zabawach rytmicznych, tanecznych,
- reaguje na polecenia nauczyciela,
- wykonuje zadanie w kartach pracy,
METODY NAUCZANIA:
- metody oparte na słowie: pogadanka, dyskusja,
- metody oparte na praktycznej działalności dzieci: laboratoryjna, zajęć praktycznych.
FORMY NAUCZANIA:
- zbiorowa,
- indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Koperty z puzzlami, skrzypce, ukulele, instrumenty muzyczne: grzechotki, janczary, kołatki i pałki, pendrive z dźwiękami wydawanymi przez instrumenty, ilustracje wybranych instrumentów, piosenka „Jestem muzykantem”.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu.
Rozmowa kierowana pytaniami na temat muzyki na bazie doświadczeń dzieci:
Czym jest muzyka? Za pomocą jakiego zmysłu możemy jej doświadczać? Co kojarzy Ci się ze słowem muzyka?
2. „Jaki to instrument?” – zabawa dydaktyczna
Na dywanie rozłożone są koperty, w których znajdują się puzzle z rysunkami wybranych instrumentów muzycznych. Zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli i podanie nazwy instrumentu.
3. „Skrzypce” – zapoznanie z instrumentem.
Zaprezentowanie dzieciom instrumentu, omówienie jego budowy i zapoznanie z podstawowymi nazwami elementów skrzypiec i smyczka.
4. Prezentacja gry na skrzypcach przez uczennicę szkoły muzycznej.
5. „Muzyczna zgadula” – zagadki dźwiękowe.
Dzieci podają nazwę instrumentu po usłyszeniu dźwięku jaki wydaje podczas gry.
6. „Rolnik sam w dolinie” – zabawa muzyczna.
Dzieci trzymając się za ręce tańczą w kółku a w środku chodzi jedno dziecko – rolnik. Rolnik ze środka wybiera jedno dziecko z kółka i tańczą we dwójkę w środku itd. Nauczyciel gra melodię do zabawy na ukulele.
7. „Nasza mała orkiestra”
Podział dzieci na grupy- każda grupa dostaje inny instrument. Zadaniem dzieci jest gra na instrumentach, które zostaną wywołane przez nauczyciela – dyrygenta.
8. Wykonanie zadania w karcie pracy – pokolorowanie bębenka.
9. Podziękowanie za udział w zajęciach.