X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50734
Przesłano:

J. Tuwim "Spóźniony słowik". Konspekt lekcji języka polskiego w klasie 4

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

I Czas realizacji 45 minut

II Cele podstawy programowej: I.1: 1), 2), 4), 6), 9), 12), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20); 2: 3); II.2: 3), 7); 3: 1), 2), 3), 6), 7); III.1: 1), 2), 3)

III Cel ogólny – Kształcenie literackie i kulturowe

IV Cele szczegółowe:
Uczeń:
Słucha uważnie i ze zrozumieniem utworów literackich,
Wyszukuje w tekście utworu fragmenty odpowiadające na pytania,
Wypowiada się pełnymi zdaniami na podany temat,
Czyta uważnie i ze zrozumieniem zdania i krótkie teksty,
Rozumie potrzebę szanowania czasu swojego i innych,
Współpracuje w grupie w celu jak najlepszego wykonania zadania.

V Nabywane umiejętności:
Uczeń:
Znajduje słowo klucz, którym może połączyć podane wyrazy i przysłowia,
Słucha tekstu czytanego przez nauczyciela,
Czyta wiersz z podziałem na role,
Czyta ze zrozumieniem krótkie teksty,
Opowiada o sytuacji przedstawionej w wierszu,
Nazywa uczucia bohaterów wiersza,
Ocenia zachowanie bohatera wiersza,
Formułuje krótką wypowiedź pisemną z uzasadnieniem
Współpracuje w grupie.

VI Kompetencje kluczowe:
Porozumiewanie się w języku ojczystym – np. wypowiedzi uczniów na temat wiersza
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne – np. wskazywanie która godzina, rozróżnianie rodzajów zegarów
Umiejętność uczenia się – np. wyszukuje w tekście odpowiednie fragmenty, uczy się szanowania czasu
Kompetencje społeczne i obywatelskie – np. wykorzystuje zasady kulturalnej dyskusji, pracuje w grupie
Inicjatywność i przedsiębiorczość – np. potrafi prawidłowo podać słowo klucz.

VII Metody pracy: burza mózgów, pogadanka, drama

VIII Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

IX Środki dydaktyczne: podręcznik, karteczki z przysłowiami i wyrazami określającymi czas, zegarki

X Przebieg lekcji:

1.Czynności organizacyjne – sprawdzenie listy obecności

2.Część wprowadzająca – rozdaje uczniom karteczki z zapisanymi przysłowiami i wyrazami prosząc by podali słowo klucz
- Pytam co to jest czas?(skojarzenia) Czym jest mierzony? Pokazuję zegarki,proszę o odczytanie godziny. Pytam jakie mamy rodzaje zegarków? Pytam co nam daje obecność zegarów w życiu? Co to znaczy szanować czas?
- Zapisuje temat lekcji – Dlaczego nie należy się spóźniać?

3.Część właściwa – wysłuchanie wiersza J. Tuwima „Spóźniony słowik” czytanego przez nauczyciela.
Pogadanka na temat treści utworu – Kto występuje w wierszu? Co czuła pani słowikowa, kiedy czekała na męża? Dlaczego tak się o niego martwiła? Jakie myśli przychodziły jej do głowy? Czy pan słowik zachował się odpowiedzialnie? (wykonanie zadania 5 s.237)

4.Część podsumowująca - Odegranie scenki dramowej – Pytam uczniów co czuli odgrywając rolę osoby oczekującej, a co w przypadku osoby spóźniającej się. Jaki stąd wniosek? (Spóźnianie się jest przykre dla osoby oczekującej, ktoś kto się spóźnia nie zdaje sobie sprawy, że bliscy martwią się o niego)

5.Zadanie domowe – Przygotuj piękną recytację wiersza.

Refleksja na zakończenie: „Czego nauczyliście się na tych zajęciach? Dlaczego należy szanować czas?”.

Opracowała: Beata Barszczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.