Numer: 50710
Przesłano:

Muzyka ludowa. Narodowe tańce polskie - krakowiak. Konspekt lekcji muzyki, klasa 5

Konspekt zajęć
1. Przedmiot/ klasa: muzyka, klasa V
2. Temat lekcji/czas trwania zajęć: Muzyka ludowa. Narodowe tańce polskie- krakowiak. 1 godz. lekcyjna.
3. Cele:
a. Ogólny
- Poznanie polskiego folkloru na podstawie tańca narodowego jakim jest krakowiak.
- Doskonalenie umiejętności wspólnego muzykowania.
b. Cele operacyjne
Uczeń:
- wymienia cechy charakterystyczne krakowiaka,
- wyjaśnia terminy: synkopa, kapela ludowa, folklor,
- wykonuje krok podstawowy krakowiaka,
- śpiewa piosenki: Hej, na krakowskim rynku oraz Krakowiaczek jeden,
- wykonuje samodzielnie instrument ludowy z podanych materiałów,

4.Metody nauczania
- słowne: rozmowa kierowana pytaniami,
- działań praktycznych: śpiew, gra na instrumentach, działania plastyczne,
-eksponujące: wyrażanie uczuć poprzez taniec,
- obserwacyjna: pokaz,

5.Formy pracy uczniów:
-zbiorowa,
-indywidualna,

6.Środki dydaktyczne: podręczniki „Lekcja muzyki kl. 5” Monika Gromek, Grażyna Kilbach (s.105-110), keyboard, laptop, rzutnik, karty pracy z "Książki dla nauczyciela" M. Gromek, G. Kilbach, przybory plastyczne do wykonania instrumentu muzycznego,

7. Przebieg lekcji:
- Przywitanie z uczniami, czynności organizacyjne.
- Zorganizowanie sytuacji dydaktycznej, z której wynikają: temat, cele i zadania dla ucznia.

Zaprezentowanie uczniom zdjęć przedstawiających: instrumenty ludowe, mapę etnograficzną Polski, krakowski strój ludowy, kapelę ludową, Kraków, lajkonika.
Na ich podstawie uczniowie określają, iż tematem lekcji będzie sztuka ludowa (folklor) oraz taniec narodowy- krakowiak.

- Ćwiczenia emisji głosu. Nauka piosenki „Hej na Krakowskim rynku” (podręcznik s.105).
- Cechy charakterystyczne krakowiaka na podstawie piosenki.
Uczniowie określają jakie cechy ma krakowiak:
- ma żywe tempo i wesoły, skoczny charakter,
- pochodzi z okolic Krakowa,
- należy do polskich tańców narodowych.
- jest to ludowy taniec utrzymany w metrum 2/4 (jedyny taniec w metrum parzystym),
- podstawowym krokiem tego tańca jest cwał ale także hołubiec i krzesany,

- Obejrzenie przykładowego filmu prezentującego taniec jakim jest krakowiak.

- Wprowadzenie pojęcia synkopa.
- W krakowiaku występuje charakterystyczny rytm - synkopa. Polega ona na przesunięciu akcentu.
- Zapis nutowy- czytanie tataizacją.
- Wyjaśnienie pojęcia na podstawie zabawy „synkopowane imiona”.

- Nauka piosenki „Krakowiaczek jeden” (podręcznik s.110).

- Nauka kroku podstawowego krakowiaka.

- Rozmowa z uczniami na temat muzyki ludowej.
"Muzyka ludowa od najdawniejszych czasów była bardzo ważna w życiu mieszkańców wsi. Nikt jej jednak nie zapisywał – poszczególne melodie i rytmy przekazywano z pokolenia na pokolenie, a kolejni wykonawcy poznawali je w praktyce: przez śpiew, grę na instrumentach i taniec. Muzykowano podczas codziennych zajęć, a także w trakcie uroczystości rodzinnych, świąt, obrzędów czy modlitw."(Podręcznik s.107)

- Wyjaśnienie pojęcia kapela ludowa. Rozmowa o instrumentach ludowych na podstawie prezentacji.

Bardzo ważną częścią folkloru są instrumenty ludowe. Twórcy ludowi często samodzielnie wykonują instrumenty muzyczne np. proste grzechotki, klekotki, terkotki, bębny, dzwonki czy janczary. Budują również bardziej złożone dudy czy skrzypce, mazanki.(Podręcznik s.108-109)

Kapela- to instrumentalny zespół ludowy.

- Zastosowanie poznanej wiedzy w nowej sytuacji praktycznej.
Wykonanie instrumentu według planu nauczyciela (burczybas z kubeczka papierowego i sznurka) -próba zagrania synkopy.

- Ewaluacja- wykonanie zadań w karcie pracy ("Książka nauczyciela" s.60).
- Powtórzenie piosenki z akompaniamentem samodzielnie wykonanych instrumentów.
- Pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.