Konspekt lekcji
Przedmiot/klasa: edukacja muzyczna, klasa II
Założenia organizacyjne
1.Temat: Wakacyjne muzykowanie- nauka piosenki „Niech żyją wakacje”.
2.Cel ogólny:
Doskonalenie umiejętności wspólnego muzykowania.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- śpiewa piosenkę „Niech żyją wakacje”
- realizuje dowolny schemat rytmiczny
- wykonuje taniec do piosenki
- gra na dzwonkach melodię „Wesoły żeglarz”
- rozwija wyobraźnię podczas interpretacji ruchowej utworu muzycznego
- śpiewa poznane piosenki
3.Metody nauczania- uczenia się:
-podające (rozmowa kierowana pytaniami)
-praktyczne (gra na instrumentach, śpiew, działania plastyczne)
-eksponujące (wyrażanie uczuć poprzez taniec)
4.Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- zespołowa
5.Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Muzyka kl.2” Monika Gromek, Grażyna Kilbach, Nowa Era
- keyboard
- odtwarzacz CD
- dzwonki chromatyczne
- kolorowe kartki papieru
6.Treści podstawy programowej:
I. 2) 6), II. 1) 2) 3) 4), III.1) 2) 4) 5) 6), IV. 1) 5) 7) V. 3)
7.Kluczowe kompetencje:
W czasie lekcji były stosowane kompetencje kluczowe:
1. Świadomość i ekspresja kulturalna poprzez:
-zaangażowanie się uczniów we wspólne zabawy
-wspólne muzykowanie, śpiew, gra na instrumentach, taniec
-wykazywanie szacunku podczas opisywania przez innych ich indywidualnych interpretacji słuchanych utworów
2. Porozumiewanie się w językach obcych poprzez:
-zastosowanie podczas emisji głosu: ćwiczeń w języku angielskim oraz oznaczeń dynamicznych w języku włoskim (piano-forte),
Przebieg lekcji:
1.Czynności organizacyjne.
2.Co dziś będzie tematem lekcji? Zagadki:
- „Cztery koła, kierownica, szybko pędzi po ulicach ” (samochód)
- „Mały domek z materiału, w nim poduszki oraz koce. Można smacznie w nim przesypiać letnie ciepłe noce” (namiot)
- „Nie jest ptakiem, chociaż lata, zwiedzisz nim kawałek świata”. (samolot)
- „Pływa po morzach i oceanach, a na swym mostku ma kapitana” ( statek)
- „Kiedy lato spędzasz w mieście, chcesz poszaleć w wodzie czasem, poproś mamę tatę, siostrę, żeby wzięli cię na ...” (basen)
- „ Cieszy się dziecko , mama i tato, że w końcu zaczęło się gorące...” ( lato ).
- „Pędzi po szynach wielka maszyna, mknie poprzez pola na stalowych kołach ( pociąg).
-„Trwają dwa miesiące. Lubią je uczniowie, bo mogą odpocząć i stawać na głowie” (wakacje)
3.Podanie tematu lekcji, przedstawienie uczniom zakresu materiału, który będzie realizowany na lekcji.
4.Ćwiczenia emisji głosu.
5.Nauka piosenki „Niech żyją wakacje”. (podręcznik s. 92)
- wysłuchanie piosenki z nagrania– uczniowie uważnie słuchają słów
- po wysłuchaniu uczniowie próbują odpowiedzieć na pytania:
Co będziemy robić w czasie wakacji?
Co zabierzemy ze sobą na wakacje?
- nauka piosenki fragmentami- metodą powtarzania za nauczycielem, po czym uczniowie śpiewają całą piosenkę
6.Tańczące słoneczka- ilustrowanie ruchem słów piosenki (ćwiczenie 1, s. 93)
- taniec w kilkuosobowych grupach
Powtarzający się motyw „niech żyją wakacje” uczniowie wykonują zgodnie z poleceniem , natomiast podczas śpiewania pozostałych fragmentów melodii stają w kółkach.
7.Rytmiczne łódeczki- realizowanie schematów rytmicznych (ćwiczenie 2. s. 93)
- wykonanie pod kierunkiem nauczyciela papierowych łódeczek
- powtórzenie ”tataizacji” ćwierćnuta – TA, ósemka -TI oraz rodzajów gestodźwięków
- uczniowie układają dwa takty w metrum na 4 a następnie zapisują je na swoich łódeczkach
- losowanie łódek- każdy uczeń wykonuje gestodźwiękami lub „tataizacją” zapisany na wylosowanej łódce rytm.
8.Granie na dzwonkach melodii „Wesoły żeglarz” (uczniowie otrzymują nuty)
- wyjaśnienie pojęcia „szanty”
- gra na dzwonkach chromatycznych
9.Wykonanie tańca do piosenki – improwizacje ruchowe( ćwiczenie 3, s.93)
- uczniowie stają w parach naprzeciwko siebie. Jedna osoba będzie wymyślała ruch do muzyki (np.: kąpiel w morzu, rzucanie piłką, skakanie na skakance itp.) , a druga go naśladowała jak w lustrzanym odbiciu. Na sygnał nauczyciela uczniowie się zamieniają.
10.Ewaluacja
- nauczyciel przygotowuje karteczki z fragmentami tekstu piosenki „Niech żyją wakacje”
- uczniowie wybierają losowo karteczkę
- uczniowie ilustrują ruchem (pantomina) wylosowany fragment tekstu, a pozostali uczniowie odgadują te fragmenty i śpiewają.
- muzyczne pożegnanie- odśpiewanie ostatnich 4 wersów piosenki „Niech żyją wakacje”