Konspekt zajęć koleżeńskich
Prowadząca: Magdalena Kasznia
Data: 27.04.2023 r.
Grupa: 5-6 latki
Temat: Wesołe zabawy w sklep- zabawa tematyczna
Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności praktycznych
Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających kształtowaniu umiejętności komunikacyjnych
Cele szczegółowe
Dziecko:
uczestniczy w zabawie powitalnej
rozwiązuje zagadki słowne
odpowiada na pytania nauczyciela
opowiada o tym, jak należy zachowywać się w sklepie
porusza się w rytm muzyki
używa zwrotów grzecznościowych
czeka na swoją kolej
odgrywa rolę kupującego/sprzedającego
Metody:
słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, zagadki
czynna: zadań stawianych do wykonania
oglądowa: obserwacja , pokaz
Formy pracy:
z całą grupą, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Nagrania CD, wystrój sali ( galerii handlowej): powitalny napis, balony, czerwona wstęga, ilustracje sklepu, napisy oznaczające poszczególne sklepy, zagadki słowne, emblematy, obręcze, artykuły spożywcze, warzywa, owoce, sprzęt zabawkowy RTV AGD, kosmetyki, lakiery do paznokci, lampa UV, ubrania, zabawkowe pieniądze, torby na zakupy
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa powitalna przy piosence „ Wesołe powitanie”
2. Odkrywanka obrazkowa.
Na tablicy znajduje się ilustracja sklepu, która jest przysłonięta kartonem podzielonym na cztery części. Każda część oznaczona jest cyfrą
W celu odsłonięcia ilustracji dzieci rozwiązują zagadki (każda znajduje się w oddzielnej kopercie, również oznaczonej cyfrą).
ZAGADKI:
Latem w ogrodzie
wyrósł zielony,
a zimą w słoiku
leży kiszony (ogórek)
Upieczony w piekarni, pachnący i świeży.
Zawsze podczas śniadania, na deseczce leży.
Mama go pokroi, masłem posmaruje
i pyszne kanapki z niego przygotuje( chleb)
Mają długie języki
i sznurowadła mają.
Gdy dzieci chcą wyjść na dwór,
na stopy je wkładają ( buty)
Może sięgać kostek albo za kolana.
Bywa w nią dziewczynka lub mama ubrana.
Długie ma rękawy, lub nie ma ich wcale.
W stroju tym dziewczynki czują się wspaniale ( sukienka)
3. Rozmowa nt. ilustracji: Co możemy kupić w sklepie?
Dzieci podają różne odpowiedzi. Nauczyciel zwraca uwagę na różne rodzaje sklepów, w zależności od towaru, który w nim się znajduje.
4. „Gdy na zakupy idziemy, rodziców się pilnujemy”.
Nauczyciel przypomina dzieciom, jak należy zachować się w sklepie, jakich słów używamy: dzień dobry, proszę, dziękuję, do widzenia. Przypomina też, że w sklepie trzeba pilnować się rodziców.
5. Zabawa ruchowa: „W sklepie zabawkowym”.
Dzieci podzielone są na cztery grupy, każda oznaczona jest emblematami (misie, krasnale, piłki, klocki). Na dywanie leżą cztery obręcze (półki w sklepie z zabawkami).Dzieci poruszają się w rytm słyszanej muzyki. Na przerwę, wszystkie "zabawki" wracają na wyznaczone półki
6. Zabawa tematyczna w sklep
Nauczyciel informuje, że otwarto w mieście nową galerię handlową – Centrum Handlowe „ KOTKI” i zaprasza dzieci na zakupy.
• dzieci razem z nauczycielem opuszczają salę, otrzymują obręcze i przy muzyce „wjeżdzają” do sali/ galerii handlowej- po czym zajmują miejsca na macie.
• następuje oficjalne otwarcie galerii- przecięcie wstęgi przez Panią Dyrektor
• nauczyciel informuje, że w galerii jest duża ilość sklepów- w chwili obecnej znajdujemy się na 1 piętrze ,gdzie znajdują się następujące sklepy:
sklep RTV AGD „ Media Expert”
drogeria „ Rossmann”
dyskont „ Biedronka”
sklep z zabawkami i ubraniami dla dzieci „ Smyk”
sklep z warzywami i owocami- „Warzywniak”
stanowisko kosmetyczne „ Allepaznokcie”
Nauczyciel wyjaśnia na czym będzie polegała zabawa.
Dzieci zostają podzielone na zespoły- do każdego sklepu, po czym wcielają się w role kupującego lub sprzedającego. Otrzymują od nauczyciela zabawkowe pieniądze. Zespoły ustawiają się w kolejkach do poszczególnych sklepów, gdzie następuje zakup towarów.
Po ustalonym czasie, następuje zamiana ról.
7. Ewaluacja: dzieci zadowolone z zajęć stają przy symbolu słoneczka /dzieci, którym zajęcie nie podobało się- przy chmurce
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.