X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 50662
Przesłano:

Europejski turysta - kartka z przewodnika turystycznego. Scenariusz lekcji otwartej, edukacja przyrodnicza w klasie 3

Scenariusz lekcji otwartej z edukacji przyrodniczej w klasie III.
Czas trwania zajęć: 45 min
TEMAT : Europejski turysta – kartka z przewodnika turystycznego.
1. Cel terapeutyczny:
Nabywanie umiejętności interpersonalnych oraz współpraca w grupie ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (inicjowanie i podtrzymywanie relacji społecznych i komunikacji).
2. Cel ogólny:
Utrwalenie i poszerzenie wiedzy na temat poznanych państw na kontynencie europejskim (położenie, stolica, ciekawostki).
3. Cele operacyjne:
Kształtowanie świadomości „Jesteśmy Polakami, jesteśmy Europejczykami”;
Kształtowanie umiejętności korzystania z mapy.
Doskonalenie umiejętności pisania i znajomości alfabetu oraz zasad pisowni wyrazów wielką literą.
Doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.
Rozwijanie koordynacji wzrokowej i ruchowej.
3. Metody nauczania:
Metoda podająca – pogadanka, pokaz z wyjaśnieniem.
Działania praktyczne (czytanie, pisanie, malowanie, wyszukiwanie, prezentowanie, ćwiczenia oddechowe, współpraca).
4. Formy, techniki:
Praca zbiorowa – jednolita;
Praca grupowa – zróżnicowana;
Praca indywidualna – jednolita i zróżnicowana.
5. Typ zajęć:
Edukacja przyrodnicza polonistyczno-społeczna.
6. Zastosowane środki dydaktyczne:
globus, mapa Europy, kredki, kartki papieru, mapa konturowa Europy, flagi państw, publikacje książkowe – przewodniki turystyczne, podręcznik, atlasy.

Tok zajęć :
1. Powitanie uczestnikόw. Rozpoczęcie zajęć zaprezentowaniem i wyjaśnieniem czym jest przewodnik turystyczny oraz pojęcia turysta.
2. Praca z globusem – przypomnienie czym jest globus, wskazanie kontynentów. Odszukanie Europy na globusie i położenie jej na świecie.
3. Praca z mapą Europy – kształt Europy, duża liczba państw. Odpowiedź uczniów na pytanie „Czy jesteśmy Europejczykami?”.
4. Losowanie grup (kolorowe baloniki z nazwą państwa).
5. Praca w grupach – wykonanie plansz – kartek z przewodnika turystycznego „Podróż po Europie”(uczniowie otrzymują konturową mapę Europy, na której zaznaczają wylosowane państwo. Na podstawie atlasu i mapy Europy lokalizują i zaznaczają stolicę, malują flagę oraz szukają ciekawych informacji w dostępnych źródłach).
6. Prezentacja wykonanych prac.
7. Porządkowanie nazw krajów Europy w kolejności alfabetycznej, zwrócenie uwagi na pisownię wielką literą nazw geograficznych.
8. Podsumowanie i podziękowanie za wspólne zajęcia.
9. Ocena wiadomości i umiejętności uczniów:
podsumowanie zdobytych wiadomości na zakończenie zajęć, nagrodzenie wysiłku umysłowego i zaangażowania we wspólną pracę – napompowanie balonów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.