SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: POZNAJEMY ZAWODY.
CEL OGÓLNY: poznawanie zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu i opisywanie specyfiki zawodów.
CELE SZCZEGÓŁOWE: UCZEŃ:
wymienia nazwy zawodów wykonywanych w jego otoczeniu i zna ich miejsca pracy,
przyporządkowuje czynności do określonych zawodów,
wykonuje pracę plastyczną wykorzystując zdobytą wiedzę,
potrafi współpracować w grupie
METODY: rozmowa kierowana, ćwiczenia, gry, ekspresja plastyczna
FORMY: zbiorowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: komputer, rzutnik, wydrukowane materiały z zasobów Mapy Karier, arkusze papieru, kredki, kleje, nożyczki
ODBIORCY: uczniowie kl.1-3
PRZEWIDYWANY CZAS: 45min.
Przebieg zajęć:
Powitanie w kręgu: nauczyciel wita uczniów i pyta jak się dzisiaj czują.
1. Prowadzący pyta uczniów: CO TO JEST ZAWÓD? Uczniowie swobodnie wypowiadają się i podają swoje definicje tego pojęcia. Nauczyciel podkreśla: ZAWÓD to czynności, zadania, których wykonywanie wymaga wiedzy i umiejętności, które nabywają ludzie poprzez kształcenie. Zawód stanowi źródło dochodu.
2. GRA- CZYM SIĘ ZAJMUJE?...( mapakarier.org). Nauczyciel dzieli grupę na kilkuosobowe zespoły. Dla każdej drużyny przydziela taki sam zestaw nazw zawodów i opisy czynności zawodowych. Uczniowie mają za zadanie przyporządkować nazwy zawodów do ich opisów. Wygrywa ta grupa, która poprawnie zrobi to najszybciej. Po zakończeniu pracy prowadzący sprawdza poprawność wykonanego ćwiczenia i głośno czyta prawidłowe odpowiedzi.
3. ZWIEDZANIE MIASTA ZAWODÓW- interaktywne miasto zawodów( mapakarier.org).
Uczniowie z nauczycielem zwiedzają miasto zawodów poznając zawody i miejsca ich wykonywania.
4. PRACA PLASTYCZNA W GRUPACH. Uczniowie tworzą własne miasto zawodów. Nauczyciel przydziela każdej z grup arkusz papieru, wydrukowane z Mapy Karier kolorowe budynki i postaci przedstawiające zawody oraz przybory .(kleje, nożyczki, kredki). Zadaniem każdej z grup jest stworzenie własnej wersji miasta zawodów.
5. PREZENTACJA WYKONANYCH PRAC- przedstawiciele grup wyznaczeni przez nauczyciela przedstawiają efekty pracy każdego zespołu.
6. PODSUMOWANIE ZAJĘĆ- Nauczyciel dziękuje dzieciom za aktywne uczestnictwo w zajęciach i wręcza DYPLOM dla klasy... za AKTYWNE POZNAWANIE ZAWODÓW.
Opracowanie: Jolanta Serafin-Łuczak
Nauczyciel świetlicy, doradca zawodowy
Scenariusz opracowałam uwzględniając wykorzystanie zabawy interaktywnej i materiałów graficznych z zasobów Mapy Karier (mapakarier.org).