Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3 – letnich
Temat tygodnia: Urządzenia w moim domu
Temat dnia: Sprzątamy salę
Data: 27.11.20r.
Grupa: 3 – latki „Misie”
Nauczyciel: Monika Sierak
Cele ogólne:
- utrwalanie znajomości urządzeń elektrycznych;
- rozwijanie mowy;
- zachęcanie do utrzymywania porządku;
- kształtowanie zdolności manualnych;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wypowiada się na temat poznanych urządzeń elektrycznych;
- wie do czego służy odkurzacz oraz inne poznane urządzenia;
- odkurza za pomocą odkurzacza;
- wykonuje pracę plastyczną;
Metody pracy:
- słowna – rozmowa, wypowiedź;
- oglądowa – obserwacja, pokaz;
- czynna – zadanie stawiane do wykonania;
Formy pracy:
- zespołowa;
- indywidualna;
Środki dydaktyczne: Obrazki: wesołej twarzy i smutnej twarzy; obrazki urządzeń elektrycznych, nagrania odgłosów domowych urządzeń elektrycznych; kolorowy papier; klej; farby; pędzle; farby;
Przebieg zajęć:
1. „Pralka” - zabawa integracyjna.
Dzieci ustawiają się ściśle w kole, plecami do jego środka, nogi mają złączone. Nauczyciel mówi: Wsypujemy proszek – dzieci naśladują ruch wsypywania proszku, przekładając jedną (np. prawą) rękę przez (lewe) ramię. Wlewamy płyn do płukania – drugą (lewą) rękę przekładają przez (prawe) ramię. Otwieramy pralkę – dzieci rozsuwają nogi tak, aby powstał otwór. Wkładamy pranie – naśladują wkładanie prania do pralki. Zamykamy pralkę – zsuwają nogi. Wlewa się woda – dzieci mówią: szyszyszyszyszy... Uruchamia się pranie – dzieci poruszają rytmicznie biodrami. Pralka staje – dzieci naśladują otwieranie pralki i wyjmowanie prania. Zabawę powtarzamy dwa lub trzy razy.
2. „ Pan odkurzacz” - słuchanie wiersza.
Podczas recytacji Nauczyciel porusza odkurzaczem.
Szuru szu, szu, szuru szu, szu.
Pan odkurzacz poszedł w ruch.
Jeździ w koło po podłodze,
warczy przy tym bardzo srodze.
Szuru szu, szu, szuru szu, szu.
Wjeżdża wszędzie w zakamarki,
czyści też najmniejsze szparki.
Wszystkie brudy migiem wciąga
i dokładnie pokój sprząta.
Rozmowa na temat wiersza. Wypowiedzi dzieci na temat odkurzacza, naśladowanie odgłosów, jakie wydaje. Wyjaśnienie w czym pomaga. Pokaz działania odkurzacza.
3. „O jakim urządzeniu mówię” – zagadki.
Po materiale
ślizga się wspaniale
kiedy się zepsuje,
nic nie uprasuje.(żelazko)
Postawiona w kąt,
chętnie łyka prąd.
A gdy wody nabierze,
to się kręci i pierze. (pralka)
Jeżdżę sobie po dywanie,
kiedy w domu jest sprzątanie. (odkurzacz)
W każdej kuchni się znajduje,
szafeczka z drzwiczkami,
w której mama przechowuje
mięso z mrożonkami. (lodówka)
Stoi w domu skrzynka,
która jasno świeci.
To w niej oglądają
śliczne bajki - dzieci. (telewizor)
4. „Prawda czy fałsz?” - zabawa
Dzieci otrzymują od Nauczyciela obrazki przedstawiające wesołe twarze i smutne twarze. Nauczyciel wypowiada zdania. Kiedy dzieci uznają, że dane zdanie jest zgodne z prawdą, podnoszą obrazek z uśmiechniętą twarzą. Jeśli uznają, że zdanie nie jest zgodne z prawdą, podnoszą obrazek ze smutną twarzą. (Jeśli zdania są fałszywe, należy wyjaśnić, co w nich jest niezgodnego z prawdą).
- Wanna służy do gotowania.
- Ręcznikiem wycierasz ręce.
- Tapczan służy do spania.
- Zupę jadasz widelcem.
- W kuchence świeci słońce.
- W szafie trzymasz ubrania.
- Pralka ma rogi sterczące.
- W lodówce są proszki do prania.
5. „Praczka” – zabawa ruchowa przy piosence.
6. „Co wydaje taki dźwięk?” – ćwiczenia słuchowe
Dzieci słuchają odgłosów wydawanych przez domowe urządzenia elektryczne, rozpoznają
te urządzenia, wskazują odpowiednie obrazki.
7. „Odkurzacz” – praca plastyczno – techniczna.