Numer: 50641
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Marcowa pogoda. Scenariusz zajęć obserwowanych

Scenariusz zajęć obserwowanych przez Dyrektora w grupie IV „Motylki”

Data: 17.03.2022 r.
Grupa: 5 - latki
Temat: Marcowa pogoda
Obszar podstawy programowej: IV.2, IV.6, IV.7, IV.8

Cele ogólne:

- doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej
- rozwijanie mowy
- zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi wczesną wiosną
- doskonalenie umiejętności przeliczania

Cele szczegółowe: (dziecko)

- rozumie znaczenie powiedzenia „W marcu jak w garncu”
- prawidłowo przelicza
- reaguje na umówione sygnały
- potrafi odkodować hasło

Metody:
- oparte na aktywności n- la: rozmowa, instrukcja, pokaz, pochwała,

- oparte na aktywności dziecka: metoda słuchowa, samodzielne działanie, obserwacja,
swobodna wypowiedź

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: płyta cd, garnek, emblematy słonka, deszczu, wiatru śniegu , obręcze, kwiaty, kartoniki z cyframi, papierowe biedronki, diagram z literami, instrumenty

Przebieg zajęć:

„List od słoneczka” odczytanie listu od słoneczka, wykonanie zadań przygotowanych przez słoneczko.
Drogie dzieci witam was serdecznie. Jestem marcowym słoneczkiem i mam dużo pracy, ponieważ robię porządki. Nie zawsze mogę świecić na niebie jasno, bo w marcu jest różna pogoda. Spróbujecie odpowiedzieć co oznacza powiedzenie „W marcu jak w garncu”. Zostawiam wam garnek z marcową pogodą , zobaczcie co w nim jest.
A i jeszcze jedno, odszukajcie w sali walizki z zadaniami do wykonania. Bawcie się dobrze, Pozdrawiam was marcowe słoneczko.

Próba wytłumaczenia powiedzenia „ W marcu jak w garncu” na podstawie pozostawionych emblematów zjawisk atmosferycznych.

1. „Marcowy garnek” Dzieci otrzymują emblematy słonka, deszczu, wiatru. Podczas muzyki dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na przerwę w muzyce wskakują do obręczy zachowując zasadę ,że w obręczy może być tylko po jednym elemencie pogody.

2. „Gdyby pogoda była regularna?” kontynuowanie zaproponowanego rytmu

3. „Pada deszcz” zabawa ruchowa
Pada deszcz, pada deszcz – imitują deszcz palcami
Kap, kap, kap – klaszczą 3 razy
Tu kałuża , tam kałuża – skaczą w przód, skaczą w tył
Chlap, chlap, chlap – tupią 3 razy
4. „Policz płatki” na tablicy n-l umieszcza kwiatki z różną ilością płatków, zadaniem dzieci jest przeliczenie płatków i umieszczenie przy nich odpowiedniej cyfry.
5. „Marcowe przewroty” zabawa z piosenką – gra na instrumentach
Nauczyciel dyryguje orkiestrą, unosząc kartonik z ilustracją poszczególnych instrumentów.

6. „Biedroneczki są w kropeczki” dzieci układają biedronki w kolejności od najmniejszej do największej liczby kropek.

7. Słowna zagadka szyfrowa – odkodowanie hasła WIOSNA.

8. Karta pracy – Marcowy garnek

Opracowała: Ewelina Dobosz

Drogie Motylki ,witam was serdecznie. Jestem marcowym słoneczkiem i mam dużo pracy, ponieważ robię porządki. Nie zawsze mogę świecić na niebie jasno, bo w marcu jest różna pogoda. Spróbujcie odpowiedzieć co oznacza powiedzenie „W marcu jak w garncu”. Zostawiam wam garnek z marcową pogodą , zobaczcie co w nim jest.
A i jeszcze jedno, zostawiam wam walizkę z zadaniami do wykonania, wasza pani będzie moim pomocnikiem. Bawcie się dobrze. Pozdrawiam was marcowe słoneczko.

Zadanie 1

„Marcowy garnek” zabawa ruchowa

Każdy z Was otrzymał emblematy słonka, wiatru, deszczu.

Na podłodze umieszczone będą obręcze , gdy wasza pani będzie grała na tamburynie, będziecie swobodnie poruszać się po sali, gdy tamburyno umilknie , wejdźcie do obręczy, tylko zapamiętajcie , że w obręczy może znajdować się po jednym elemencie pogody.

Zadanie 2

„Gdyby pogoda była regularna”

Kochani, ponieważ bardzo lubię porządek, proszę was, abyście uporządkowali dla mnie zjawiska atmosferyczne według wzoru, który umieszczony jest na tablicy.

Zadanie 3

Chyba już troszkę się zmęczyłyście, dlatego czas na troszkę ruchu. Posłuchajcie rymowanki. Naśladujcie swoją panią.

Pada deszcz, pada deszcz – imitują deszcz palcami
Kap, kap, kap – klaszczą 3 razy
Tu kałuża , tam kałuża – skaczą w przód, skaczą w tył
Chlap, chlap, chlap – tupią 3 razy

Zadanie 4

„Policz płatki”

Na tablicy umieściłem kwiatki z różną ilością płatków, proszę was, abyście policzyli płatki w każdym kwiatku i umieścili przy nich odpowiednie cyfry.

Zadanie 5
„Marcowe przewroty” zabawa z piosenką – gra na instrumentach

Kochani bardzo lubię muzykę ! Dlatego bardzo was proszę , abyście zagrali mi na instrumentach. Wasza pani będzie dyrygentem.
W walizce znajdziecie potrzebne

Zadanie 6

„Biedroneczki są w kropeczki”

Posłuchajcie uważnie zagadki i spróbujcie odgadnąć, jaki owad się w niej ukrył.
Tylko pamiętajcie , nie mówimy wszyscy na raz ! kto odgadnie podnosi rękę do góry.

Lata nad łąką w czerwonej kapotce,
A na tej kapotce jest kropka przy kropce.

Brawo ! Wspaniale odgadliścię zagadkę. Ale to nie koniec zadania

Jak już wiecie, biedroneczki są w kropeczki, proszę was , aby każdy z was ułożył biedronki w kolejności od najmniejszej o największej liczby kropek.

Zadanie 7

Słowna zagadka szyfrowa – odkodowanie hasła WIOSNA.

Kochani świetnie sobie poradziliście ze wszystkimi zadaniami.
Na koniec proszę was, abyście odszyfrowali wyraz, który ukrył się pod kolorowymi kształtami.
Przyjrzyjcie się uważnie , ponieważ do każdego kształtu przyporządkowana jest litera, odszukajcie te litery, które pasują do naszego szyfru.

Wiem, że to trudne, ale na pewno sobie świetnie poradzicie.

Jeśli uda wam się wspólnie odkodować hasło mam dla was jeszcze jedna niespodziankę.

Wspaniale wam poszło , a teraz wspomniana niespodzianka , narysujcie po śladzie marcowy garnek ze zjawiskami atmosferycznymi.

Dziękuję wam za wspólną zabawę.
Od teraz postaram się już świecić coraz mocniej i nie psocić za dużo.

Wasze słoneczko

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.