Scenariusz międzygrupowego
konkursu matematycznego dla dzieci 5 – 6 letnich
„Matematyczne Asy”
Data: 31.05.2022 r.
Prowadząca: Ewelina Dobosz.
Miejsce konkursu: Przedszkole Publiczne nr 21 „Kraina Odkrywców” w Opolu
Cele ogólne:
•Rozwijanie umiejętności wspólnego rozwiązywania zadań stawianych dzieciom do wykonania
•Kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności
•Wspieranie uzdolnień matematycznych i pomoc w rozwijaniu zainteresowań dziecięcych
Cele operacyjne – dziecko:
•Rozwija praktyczne umiejętności zastosowania wiedzy matematycznej w czasie gry
•Wykorzystuje umiejętność logicznego myślenia podczas liczenia i rozwiązywania zadań matematycznych
•Zna i stosuje liczby naturalne, posługuję się liczbami w aspekcie porządkowym
•Określa kierunki w przestrzeni
•Posiada umiejętność odkodowywania
•Segreguje według określonego kodu
•Potrafi uporać się z poczuciem sukcesu i porażki
•Współpracuje w zespole
Metody:
•Słowna – objaśnienia
•Czynna – zadania do wykonania
Środki dydaktyczne :
•Ilustracje wagoników, kartoniki z cyframi 1 – 10; skrzydła biedronki oznaczone kropkami, szablony poziome i pionowe oraz płytki z układem współrzędnych z gry dydaktycznej Logigram , kubeczki oznaczone kolorami, arkusz papieru, kredki.
Reguły gry:
W konkursie biorą udział 3 trzyosobowe grupy. Drużyna , która wykona zadanie poprawnie i najszybciej otrzymuje odpowiednio 3, 2, 1 puntów. Drużyna dzieci 5 – letnich otrzymuje zadnia z łatwiejszym stopniem trudności, drużyny dzieci 6 – letnich otrzymują zadania o takim samym stopniu trudności adekwatnym do umiejętności dzieci 6 – letnich. Zwycięża drużyna, która uzyska największą liczbę punktów.
Przebieg konkursu:
1. Powitanie uczestników.
2. Przyporządkowanie stanowisk drużynom.
3. Rozpoczęcie konkursu.
Zadanie 1 „Wagoniki”
Drużyna otrzymuje planszę z wagonikami oznaczonymi cyframi od (0 - 10), zadaniem dzieci jest uzupełnienie brakujących cyfr na wagonikach.
Zadanie 2 „Skrzydełka biedronki”
Zadaniem dzieci jest dopasowanie skrzydeł biedronki tak, aby ich suma wynosiła 7 (dz. 5 - letnie) , 10 (dz. 6 - letnie).
Zadanie 3 „Rysunek pod dyktando”
Każdy zespół otrzymuje kartkę. Nauczyciel czyta krótkie opowiadanie opisujące elementy, jakie powinny znaleźć się na rysunku.
Słońce świeci w prawym górnym rogu. Obok słońca płyną dwie chmury. Na środku rośnie drzewo. Nad drzewem przelatują 3 ptaki. Z lewej strony domu stoi płotek. Obok drzewa rosną 4 kwiatki. Pod drzewem leży 5 jabłek.
Zadanie 4 „Tańczące liczby”
Dzieci siedzą na dywanie. Każde dziecko losuje kartonik z cyfrą. Nauczyciel zaprasza kolejno do tańca :
1.Wszystkie liczby większe od 7
2.Wszystkie liczby mniejsze od 3
3.Wszystkie liczby mniejsze od 7
4.Wszystkie liczby większe od 5
Zadanie 5 „Ułóż według kodu”
Dzieci otrzymują plansze z układem współrzędnych oraz szablony poziome i pionowe z kodami. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie elementów wg podanego kodu.
Zadanie 6 „Kubeczkowa wieża”
Dzieci otrzymują wzór kodu jaki muszą ułożyć za pomocą kolorowych kubeczków.
Zakończenie konkursu. Wyłonienie zwycięzców, wręczenie dyplomów i nagród.