Scenariusz zajęć z zakresu aktywności artystycznej
Prowadząca :Magdalena Cyrklaf
Temat dnia :”Ola i liście „ – blok integracyjny
Czas trwania zajęcia:15min
Grupa wiekowa : Dzieci 3, 4 – letnie
Cele :
- Dzieci rozwijają umiejętność koncentracji uwagi
Dzieci łączą ruch z muzyką
Potrafią opowiedzieć treść piosenki
Ćwiczą pracę narządów mowy {języka , wargi }
Rozpoznają kolory : żółty , czerwony ,brązowy
Starają się wykonać bukiet z nazbieranych liści
Metody pracy:
słowne :rozmowa, opowiadanie , piosenka
oglądowe: pokaz, obserwacja
czynne: zadań i ćwiczeń stawianych do wykonania
Formy pracy :
z całą grupą
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD, magnetofon, masa solna, podkładki pod plastelinę, szablony drzew , szablon sowy , liście , lusterka
Przebieg zajęć
1. Powitanie.
Dzień dobry , witam Was
Zaczynamy już czas
Jestem ja , jesteś ty , raz dwa trzy.
2. Opowiadanie nauczycielki .
3. Sowa robi porządki w domu – ćwiczenia narządów mowy :języka , wargi .
4. „Ola i liście „- piosenka
5. Rozmowa na temat piosenki :
O jakich owocach jest mowa w piosence?
Z kim tańczyło jabłuszko?
Jaki kolor miało jabłuszko?
- Jaki kolor miała gruszka?
6.Zabawa ruchowa przy piosence „Jabłuszko rumiane”
Nauczyciel rozdaje dzieciom opaski ze znakami jabłek i gruszek , tworząc w ten sposób dwie grupy. Dzieci „ jabłka” dobierają się w pary z dziećmi „gruszkami” tworzą koło. Nauczyciel śpiewa pierwszą zwrotkę piosenki, dzieci „jabłka” i „gruszki” obracają się wokół drzew jabłoni i gruszy .Podczas drugiej zwrotki piosenki dzieci „jabłka” podskakują w miejscu, a dzieci „gruszki” przytupują.
7.”Rumiane jabłuszko „ – lepienie z plasteliny .
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików:
- dzieci poznają właściwości plasteliny
- uczą się zgniatania , spłaszczania , formowania kul z plasteliny
- ćwiczą napięcie mięśni dłoni i palców
- podejmują próby ulepienia jabłuszka
8. Wystawa prac . Nauczyciel po wykonaniu ulepianek przez dzieci omawia z dziećmi prace i umieszcza je w kąciku przyrody .