Scenariusz zajęć
Prowadząca :Magdalena Cyrklaf
Temat dnia :”Pada deszcz” – rozmowa na temat parasola na podstawie fragmentu
opowiadania W.Ż. Zabińskiej, zagadki
Czas trwania zajęcia:15min
Grupa wiekowa : Dzieci 3, 4 – letnie
Cele :
- Dzieci rozwijają umiejętność koncentracji uwagi , słuchają ze zrozumieniem
Dzieci próbują wypowiadać się na temat wysłuchanego opowiadania , zagadki
Stosują się do umów i reguł w zabawie
Rozpoznają kolory :żółty, niebieski
Próbują wyrazić emocje miną
Rozwija sprawność manualną
Ozdabiają parasol używając różnych kolorów
Metody pracy:
słowne :rozmowa, opowiadanie , piosenka
oglądowe: pokaz, obserwacja
czynne: zadań i ćwiczeń stawianych do wykonania
Formy pracy :
z całą grupą
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD, magnetofon, podkładki, szablony :słońca, parasoli , chmury, torba podróżna , parasol , kolorowe elementy z papieru do naklejania , krążki, klej ,fragment opowiadania , piosenka” Deszczyk”
Przebieg zajęć
1.Zajęcia wprowadzające:
Piosenka „Deszczyk” (sł. L.Wiszniewski, muz.M. Kaczurbina)
Zabawa orientacyjno –porządkowa „Wracamy do domu „
Nauczyciel pokazuje sylwetę słońca – dzieci swobodnie poruszają się po sali, kiedy
zobaczą sylwetę parasola , kucają i nad głową w ręku trzymają krążek.
Rozwiązywanie zagadki :
Kiedy świeci słońce , smutny stoi w kącie , a gdy na deszcz się zbiera , to na spacer go
zabierasz?
2. Opowiadanie nauczycielki .
W pewnym mieście , w pewnym domu, na półce leżał parasol. Leżał od dawna, ponieważ
Od dawna nie padał deszcz .
Był smutny , martwił się:
Nikt mnie nie lubi – mówił
Usłyszała to torba podróżna. Była stara i wiele widziała.
Nie martw się, któregoś dnia i ty będziesz potrzebny – powiedziała wesoło.
Ja również często leżę tu na półce, ale nie martwię się, bo wiem, że pewnego dnia to ja
będę najważniejsza.
Parasol nie zdążył już się odezwać, bo pani wzięła go z półki.
Był szczęśliwy i zapomniał co mówił do torby podróżnej.
3. Rozmowa na temat opowiadania:
Co leżało na półce?
Kiedy potrzebujemy parasola?
Dlaczego parasol był smutny?
4. Ćwiczenia pantomimiczne:
-Dzieci miną pokazują smutny, a później wesoły wyraz twarzy.
5. Wesoły parasol – ozdabianie konturu parasola kolorowymi elementami z papieru:
Praca przy stolikach,
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę i estetykę prac
6.Oglądanie prac na dywanie.