Scenariusz zajęć ,,Jak powstaje nabiał?”
w grupie dzieci 5-6-letnich
prowadzonych przez Magdalenę Sidor
Cele ogólne:
Rozpoznawanie i podawanie nazw przetworów mlecznych
Wdrażanie prawidłowych nawyków żywieniowych, rozwijanie świadomości ekologicznej (zwrócenie uwagi na zdrową żywność z gospodarstw ekologicznych);
Rozwijanie operacyjnego rozumowania w zakresie ustalania stałej objętości cieczy przy transformacjach zmieniających jej wygląd.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
słucha wiersza i omawia jego treść
bierze udział w rozmowie kierowanej o mleku: jego pochodzeniu i przetworach z niego wykonywanych
używa określenia „nabiał, dostrzega znaczenie produktów nabiałowych w diecie
wie jak szanować i dbać o swoje zdrowie,
próbuje różnorodnych wyrobów z mleka
opowiada o doznaniach smakowych
porównuje wygląd różnych przetworów
mówi o różnicach i podobieństwach
liczy na konkretach
bierze udział w zabawie muzyczno-ruchowej
szacuje ilość mleka w butelkach i szklankach
obserwuje, że ilość mleka nie zmienia się po przelaniu do innego naczynia
Podstawa programowa: I.4, I.5, I.6, II.9, III.7, III.8, III.9, IV.1, IV.5, IV.7, IV.11,12, IV.13, IV.15, IV 18
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: treść wiersza, ilustracje różnych zwierząt, w tym krowy, owcy, kozy, różne mleczne produkty do degustacji i podpisy nazw, naczynia jednorazowe, łyżeczki, liczmany, cztery takie same butelki z zabarwioną na biało wodą), duża przezroczysta miska, 5 przezroczystych mniejszych butelek, 10 małych buteleczek, plansza ,,Piramida żywienia” i ,,Mleko i jego przetwory”,
Przebieg zajęć:
,,Dzień dobry! -Powitanka
Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez wysłuchanie wiersza Anny Mikiciuk pt.„Pije mleko”. Omówienie treści wiersza oraz najważniejszych informacji z niego płynących.
,,Co to jest nabiał? – usytuowanie produktów mlecznych na piramidzie zdrowia, określenie jak często należy spożywać produkty mleczne (codziennie). Odczytanie nazw produktów mlecznych. Określenie ich wspólną nazwą – Nabiał. Wyjaśnienie dzieciom jakie wartości odżywcze posiada mleko i jego przetwory. Zgadywanka „Czy dany produkt jest z mleka? – Nauczyciel wymienia nazwy różnych produktów z zakresu całej piramidy, dzieci określają, czy dany produkt jest z mleka czy nie za pomocą tabliczek z napisami TAK, NIE.
,,Skąd się bierze mleko?’ rozmowa kierowana na podstawie planszy na temat zwierząt, których mleko nadaje się do spożycia przez człowieka (krowa, koza, owca). Wskazanie również zwierząt, które wytwarzają mleko jedynie dla swojego potomstwa (koń, świnia, królik). Jako ciekawostkę warto powiedzieć dzieciom, że mleko możemy pozyskiwać również z roślin (np. kokos, soja). Co prawda nie posiada ono takich samych właściwości jak mleko zwierzęce, ale pozwala przygotować wiele potraw i zastąpić obecne w ich składzie produkty mleczne. Następnie na podstawie planszy ,,Mleko i przetwory mleczne” omówienie jak mleko trafia do naszych domów. Zwrócenie uwagi na walory żywności pochodzącej z gospodarstw ekologicznych na wsi.
,,Rolnik sam w dolinie”- zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci trzymają się za ręce i idą po obwodzie koła. W środku koła stoi dziecko będące rolnikiem, które na słowa: „Rolnik bierze żonę” wybiera dziewczynkę i tańczy z nią, tworząc wewnętrzne koło. Żona na słowa: „Żona bierze dziecko” wybiera dziecko do koła wewnętrznego itd.
Wiem , co jem”- zabawa sensoryczna. Nauczyciel odsłania przygotowane widelce, łyżeczki oraz w naczyniach jednorazowych produkty mleczne: mleko, masło, twaróg, jogurt owocowy, ser żółty, mleko, śmietana, kefir. Z boku znajdują się zamknięte opakowania produktów. Dzieci degustują produkty przygotowane na talerzykach, nazywają je i wskazują odpowiednie opakowanie.
„Zakupy” – zabawa matematyczna. Dzieci siadają w kole, każde ma do dyspozycji liczmany. Pierwsze mówi: W sklepie kupiłem/-am... i podaje produkt mleczny oraz jego liczbę, np.: W sklepie kupiłem/-am 2 kartony mleka, drugie dziecko powtarza: W sklepie kupiłem/-am 2 kartony mleka i 2 masła. Kolejne dziecko powtarza i dodaje swoje produkty mleczne. W czasie zabawy dzieci manipulują na liczmanach. Po kilku powtórzeniach obliczają, ile produktów mlecznych kupili w danej rundzie.
,,Krowa” – zabawa ruchowa N. wybiera chętne dziecko-krowę. Dziecko staje w rozkroku, rozkłada na boki ręce i palce. Pozostałe dzieci dotykają palców u rąk dziecka-krowy. Dziecko podaje nazwy różnych kolorów. Gdy padnie kolor mleka – biały – dzieci szybko kucają , a dziecko- -krowa je łapie. Osoba dotknięta przez dziecko-krowę staje w środku i jest krową.
,,Butelki z mlekiem”- zabawa matematyczna. Nauczyciel przygotowuje cztery takie same butelki mleka (lub zabarwionej na biało wody), dużą przezroczystą miskę pięć przezroczystych butelek i 10 małych buteleczek. Przelewa mleko z drugiej butelki do miski. Prosi, by dzieci oceniły, gdzie jest więcej mleka – w pierwszej butelce czy w misce. Następnie nauczyciel rozlewa mleko z trzeciej i czwartej butelki do mniejszych butelek i ponownie prosi dzieci o oszacowanie, gdzie jest więcej mleka: w pierwszej butelce, czy we wszystkich butelkach razem. W kolejnym kroku n-l przelewa mleko z powrotem do butelek i prosi dzieci o wyciągnięcie wniosku z eksperymentu. Nauczyciel naprowadza przedszkolaki do sformułowania wniosku, że ilość mleka nie ulega zmianie po zmianie naczynia.
Podsumowanie: ,,Skojarzenia” – dzieci podają do siebie maskotkę owieczki, dziecko, które dostaje owieczkę musi szybko powiedzieć słowo kojarzące mu się z nabiałem. Ewaluacja zajęć ,,Buźki”
Karta pracy.
Opracowanie
Magdalena Sidor