Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla uczniów klasy III
Scenariusz przedstawia zajęcia z grupą uczniów ze zdiagnozowanymi specyficznymi trudnościami w uczeniu się: z obniżoną sprawnością manualną i grafomotoryczną oraz percepcją i pamięcią słuchową i wzrokową, z trudnościami z koncentracją uwagi i nadpobudliwością psychoruchową, z trudnościami w prawidłowym opanowaniu umiejętności poprawnego pisania i czytania, z obniżoną wydolnością i cierpliwością w działaniu.
Jest to trzyosobowa grupa chłopców pracujących nad przezwyciężaniem trudności w nauce, celem osiągnięcia pozytywnych wyników szkolnych, na miarę ich możliwości.
TEMAT: Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, koncentracji uwagi, spostrzegawczości. Kształtowanie wrażliwości ortograficznej.
CELE:
- usprawnianie koordynacji ruchowej i wzrokowo - ruchowej,
- kształtowanie orientacji przestrzennej,
- rozwijanie umiejętności czytania, logicznego myślenia i kojarzenia,
- ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową, słuchową oraz zasób słownictwa,
- kształcenie umiejętności dokonywania syntezy zdań,
- utrwalanie znajomości zasad pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.
Zakres wykonywanych ćwiczeń zależy od poziomu i indywidualnego tempa pracy.
CELE OPERACYJNE : ( możliwe do osiągnięcia)
Uczeń:
- rozwija umiejętności czytania i logicznego myślenia,
- usprawnia wzrok, słuch i wzbogaca słownictwo,
- buduje poprawnie zdania i wyrazy,
- ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową,
- doskonali koncentrację i spostrzegawczość,
- ćwiczy pisownię ortograficzną,
- potrafi samodzielnie pracować.
METODY:
słowna – rozmowa
czynna – zadania do wykonania, ćwiczenia utrwalające, samodzielna praca dzieci
praktycznego działania,
FORMY:
zespołowa, indywidualna zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- techniczne (tablica multimedialna, komputer);
- konwencjonalne (karta pracy – zał.1)
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 1 godzina lekcyjna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie.
Krótka rozmowa z uczniami, nawiązanie pozytywnego kontaktu, sprawdzenie obecności.
2. Ćwiczenia rozmachowe.
• krążenia ramion, wymachy ramion, kreślenie okręgów w powietrzu.
3. Ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej.
• Ruchy naprzemienne w pozycji stojącej. Podczas marszu w miejscu dzieci zginają lewą rękę w łokciu i dotykają prawego kolana i odwrotnie. Zwracamy uwagę na oddech.
• Leniwe ósemki. Dzieci stojąc prosto, kreślą w powietrzu ręką lewą , prawą i następnie obiema symbol nieskończoności, czyli „leniwej ósemki”. Dziecko podąża wzrokiem za palcem, stara się nie poruszać głową.
Lub wersja łatwiejsza: odwzorowywanie leniwej ósemki na kartce papieru.
Można robić przerwę między powtórzeniami.
4. Ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.
• Odtwarzanie sekwencji kolorów układanych przez nauczyciela składających się z 4, 5, a następnie z 6 karteczek (każde dziecko ma do dyspozycji po dwie karteczki w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym i żółtym). Ćwiczenie na czas.
• Korzystanie z programu Pisupisu.pl dla klasy III na tablicy interaktywnej.
Trening umysłu: https://pisupisu.pl/klasa3/rebusy
5. Ćwiczenia metajęzykowe.
Nauczyciel podaje uczniom głoskę lub sylabę, od której powinien rozpoczynać się wyraz. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze wypowiedzenie wyrazu rozpoczynającego się na daną głoskę lub sylabę.
6. Przypomnienie zasad pisowni wyrazów z „ó”.
Wyświetlenie na tablicy interaktywnej zasad pisowni z ó: - gdy wymienia się na o, e, a; - ó niewymienne – wyrazy do zapamiętania; - w zakończeniach – ów, - ówka, - ówna; - ó na początku wyrazów.
https://i.pinimg.com/originals/a1/a1/bd/a1a1bd43adaf809ed2349de389fef339.jpg
a) ó wymienne na o, e, a
dół-doły, ogród-ogrody, mój-moje, szóstka-sześć, pióro-pierze, powtórka-powtarza, wrócić-wracać
Korzystanie z programu Pisupisu.pl dla klasy III na tablicy interaktywnej.
https://pisupisu.pl/klasa3/wymieniamy-o-wpisywanka
b) ó niewymienne – wyrazy do zapamiętania
córka, jaskółka, Józef, górnik, królik, ogórek, równać, róża, różne, skóra, sójka, spóźniać się, wiórki, żółw
c) ó w zakończeniach -ów, -ówka, -ówna
kotów, plecaków, Kraków, sąsiadów, ciężarówka, kartkówka, łamigłówka, Kowalówna, młynarzówna, Nowakówna
d) ó na początku wyrazu
ósemka, ósmy, ów, ówczesny, ówdzie
Korzystanie z programu Pisupisu.pl dla klasy III na tablicy interaktywnej.
https://pisupisu.pl/klasa3/o-w-zakonczeniach-slow
7. Uczniowie mają podzielić długi napis na wyrazy. Zapisać je starannie w zeszycie/karcie pracy i podkreślić w nich literę ó. Wyjaśnić zasadę pisowni.
dółjaskółkasiódemkawrócićówdziecórkagóraówczesnykrólskórakotówósemkaplecakówmakówkaósmyKraków
8. Ćwiczenia relaksacyjne: Kontrolowanie wdechu i wydechu. otrzepywanie rak z wody, naprzemienne zaciskanie i rozwijanie pięści, strzepywanie nitki z rękawa.
9. Posumowanie. Krótka rozmowa końcowa – wzbudzanie w uczniach poczucia sukcesu i zadowolenia. Nauczyciel zadaje pytania odnośnie trudności zadawanych ćwiczeń. Wybierz odpowiedź:
• wszystkie zadania wykonałem poprawnie;
• trudność sprawiło mi ćwiczenie... .
Chwalenie uczniów za włożony trud. Podziękowanie za udział w zajęciach, prace porządkowe.