SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Temat: „11 listopada ". Święto odzyskania przez Polskę niepodległości.
Miejsce: Miejskie Przedszkole nr 45 w Zielonej Górze
Czas trwania: 30 minut
Cele ogólne:
rozbudzanie zainteresowania dzieci dziejami Polski i Polaków
kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, dumy z bycia Polakiem
Cele szczegółowe (dziecko):
poznaje wydarzenia historyczne dotyczące dziejów odzyskania przez Polskę niepodległości
poznaje ważną postać historyczną – Józefa Piłsudskiego - rozumie pojęcia: ojczyzna, wolność, niepodległość - zna polskie symbole narodowe: flagę, godło, hymn - śpiewa hymn państwowy i zachowuje odpowiednią postawę podczas jego śpiewania
śpiewa piosenki patriotyczne - wykonuje z papieru flagę Polski
Przebieg:
1.Nauczycielka czyta wiersz :"11 listopada" L.Wiszniewskiego.
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd dziś cała Polska składa
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność, mowę polską w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewole.
Uroczyście bija dzwony,
w mieście flagi rozwinięto,
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.
2. Krótka rozmowa na temat treści wiersza i Święta Niepodległości.
O jakim święcie opowiada ten wiersz?
Jakie dzisiaj w naszym przedszkolu obchodzimy święto? -
Burza mózgów – Co to znaczy niepodległość? -
Dlaczego Polacy musieli odzyskiwać niepodległość?
3. Pogadanka na temat zaborów i walki Polaków o odzyskanie niepodległości.
Dawno temu w naszej historii stało się coś strasznego. Polska była wtedy słaba i to wykorzystali jej trzej silni sąsiedzi – Rosja, Prusy i Austria. Podzielili nasz kraj między siebie na trzy części i Polska zniknęła z map świata.
To co zrobiły te państwa nazywamy rozbiorami. Polska utraciła wtedy niepodległość, nie mogła o sobie decydować, a Polacy nie mogli żyć tak jak chcieli, musieli słuchać się państw, które ją podzieliły między siebie.
Czy wiecie na jak długo Polska utraciła niepodległość? Aż na 123 lata.
Czy myślicie, że to jest długo?
W tamtym czasie dzieci w szkołach nie uczyły się języka polskiego, nie wolno było rozmawiać po polsku, wszyscy Polacy byli bardzo smutni i nieszczęśliwi, gdyż nie mieli swojego kraju.
Czy myślicie, że Polacy chcieli odzyskać swój kraj?
Polacy nigdy nie pogodzili się z rozbiorami i walczyli o to, aby Polska była znowu wolna.
Jednym z takich odważnych ludzi był Józef Piłsudski. Był on bohaterem, wielkim patriotą, przywódcą Polaków walczących o wolność swojej ojczyzny.
Miał on swojego ukochanego konia.
Czy wiecie jak się nazywał?
Na cześć Józefa Piłsudskiego powstała piosenka pt: „Pieśń o wodzu miłym”. Piłsudski lubił jeździć na swojej Kasztance. My także spróbujemy pojeździć konno przy tej piosence.
Józef Piłsudski stworzył wojsko polskie – Legiony Polskie, które składało się z dzielnych, odważnych żołnierzy, ułanów, gotowych zginąć w walce o swoją ukochaną ojczyznę.
W końcu Polakom udało się odzyskać wolną Polskę. Było to po I Wojnie Światowej 11 listopada 1918r. Józef Piłsudski wrócił wtedy do Warszawy i stanął na czele niepodległego państwa polskiego.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń, tak ważnych w historii naszej ojczyzny, co roku 11 listopada świętujemy Dzień Niepodległości. Dzieci nie idą wtedy do przedszkola i szkoły, rodzice nie pracują, a w całym kraju odbywają się uroczystości.
Główne uroczystości państwowe organizowane są w naszej stolicy, w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Młodzi legioniści, którzy tak dzielnie walczyli o Polskę, kiedy szli do boju śpiewali piosenki, które powstawały w okopach, na froncie podczas walki. Dodawały one im otuchy, rozweselały, pozwalały przetrwać trudy walki. Jedną z takich piosenek jest piosenka pt: „Ułani, ułani”. - Powstańmy i zaśpiewajmy wspólnie tę piosenkę.
4.Nauka i wspólne śpiewanie pieśni „Przybyli ułani”( w parach z pokazem).
Przybyli ułani pod okienko (bis)
pukają, stukają: wpuść panienko! (bis)
A cóż to, a cóż to za wojacy? (bis)
Otwieraj, otwieraj to czwartacy. (bis)
Panienka wnet wrota otworzyła (bis)
Ułanów do środka zaprosiła. (bis)4.
5. Prezentacja symboli narodowych.
Każdy wolny kraj ma swoje symbole narodowe. Ma je również Polska.
- Czy znacie polskie symbole narodowe?
- Pierwszym z nich jest godło Polski – orzeł biały.
- Co orzeł ma na głowie?
- J aki jest następny symbol? - Tak to flaga, jest biało- czerwona.
- Gdzie i kiedy możemy zobaczyć flagę Polski?
- A jaki jest trzeci symbol?
- Spróbujemy teraz zaśpiewać nasz hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.
- Jak powinniśmy się zachowywać podczas śpiewania hymnu
6. Wspólne odśpiewanie Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” J. Wybickiego.
7. Wspólne odśpiewanie jednej zwrotki pieśni „Płynie Wisła, płynie”na melodię Krakowiaka ( tańca ludowego)
Płynie Wisła, płynie
po polskiej krainie (bis)
A dopóki płynie Polska nie zaginie. (bis)
8. Słuchanie wiersza „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy.
9. Wykonanie pracy plastycznej:ozdoby kotylionowej z papieru.
10. Kolorowanie kredkami, wyklejanie plasteliną lub bibułą: flagi, godła lub mapy Polski.
11. Wykonanie ozdób do sali (dla chętnych dzieci).
Zakończenie i podsumowanie zajęć.
- Jakie dzisiaj obchodzimy święto?
- Która to jest rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości?
- Jak nazywał się pan, który stworzył Legiony Polskie – wojsko, które walczyło o niepodległość naszej ojczyzny?
- Dzisiaj wykonaliście biało- czerwone kotyliony( ozdoby). Idąc do domu możecie trzymać je w rączkach na znak, że wy także włączacie się w obchody Święta Niepodległości i oddajecie cześć bohaterom, którzy zginęli w walce o wolność naszej ojczyzny.
Opracowała Aneta Szymańska