Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej
Data: 16.12.2020
Czas realizacji: 1h
Klasa: 3b
Temat: Usprawnianie percepcji słuchowej w oparciu o ćwiczenia na materiale obrazkowym i słownym.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- zaznaczyć różnice na obrazku,
- wskazać usłyszaną głoskę,
- wyodrębnić głoski w wyrazach,
- połączyć dźwięk instrumentu z obrazkiem,
- wskazać z ilu wyrazów składają się zdania,
- utworzyć i bezbłędnie zapisać wyrazy,
- rozwiązać rebus,
- zapamiętać i wymienić wyrazy.
Cele rewalidacyjne:
- rozwijanie spostrzegawczości i pamięci,
- usprawnianie percepcji słuchowej,
- ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej, sylabowej,
- ćwiczenia słuchu fonematycznego,
- usprawnianie percepcji wzrokowej.
Metody:
- uczenia się przez przeżywanie (zabawa),
- uczenia się przez działanie (ćwiczeniowa),
- oparta na posługiwaniu się słowem.
Formy pracy:
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• laptop, tekst o świętach, zestawy wyrazów, kredka,
• ćwiczenia interaktywne z serwisu edukacyjnego SuperKid
- obrazek różnice - https://www.superkid.pl/znajdz-10-roznic-online-27
• karta pracy rebusy - https://www.superkid.pl/rebusy-tematyczne
• kolorowanka „Choinka” - https://www.superkid.pl/ubieranie-choinki-online
• ćwiczenia interaktywne wspomagające usprawnianie i rozwój percepcji słuchowej
- https://www.mauthor.com/present/5886888182546432
- rozpoznawanie i różnicowanie dźwięku - s. 3, 4
- analiza i synteza słuchowa - s. 13, 14
- pamięć słuchowa - s. 25, 26
Przebieg zajęć:
I część wstępna
1. Przywitanie, wprowadzenie miłej atmosfery, obniżenie poziomu lęku i napięcia u dziecka poprzez swobodną rozmowę.
II część główna - ćwiczenia
2 . Ćwiczenie - Wyszukiwanie różnic na obrazku.
• Zadaniem dziecka jest wyszukanie i zaznaczenie 10 różnic na obrazku.
Różnice wskazuje poprzez kliknięcie myszką w odpowiednie punkty na obrazku po lewej stronie.
3. Ćwiczenie - Zabawa „Co mam przywieźć?
• Nauczyciel zwraca się do uczennicy: Jadę do... (wymienia nazwę miejscowości).
Co mam przywieźć? Zadaniem dziecka jest odpowiedzieć tak, aby wyraz był na tę samą głoskę, jak nazywa się miejscowość, np. z Poznania – pralkę, z Radomia – rower.
4. Ćwiczenie - Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela.
• Zadaniem uczennicy jest uderzenie ołówkiem o blat biurka za każdym razem, gdy usłyszy głoskę p.
Święta Bożego Narodzenia w moim domu są bardzo wyjątkowe. Zawsze staram się uczestniczyć w przygotowaniach. Do mojego domu przyjeżdża najbliższa rodzina, babcie, dziadkowie, dlatego rodzicom potrzebna jest moja pomoc. Dekoruję stół, pomagam w przygotowaniu potraw. Gdy nadchodzi noc wigilijna i wszyscy już są, dzielimy się opłatkiem i dopiero wtedy zasiadamy do stołu. Podczas spożywania posiłku rozmawiamy i przypominamy sobie najciekawsze chwile z naszych spotkań. Później następuje rozdanie prezentów. Święta Bożego Narodzenia są dla mnie ważne, gdyż mogę spędzić czas z bliskimi.
5. Ćwiczenie - Tworzenie nowych słów z ostatnich głosek wyrazów.
• Zadaniem dziecka jest przeczytanie wyrazów, wskazanie ostatnich głosek i utworzenie z nich nowego słowa.
łoś, wazon, nogi, spodnie, róg - śnieg
dąb, okno, dom, ząb, kubek, mama - bombka
syrop, rower, ule, bez, pieniądze, banan, zeszyt - prezent
próg, staw, spinki, środa, rozkaz, sad, sobota - gwiazda
koniec, druh, szkło, głoski, baton, koszyk, maskotka - choinka
Gustaw, lampki, brzeg, bombki, portfel, szyszki, poduszka - wigilia
mak, pietruszka, por, syrop - karp
ptak, lustro, krokodyl, źrebię, lód, małpy - kolędy
6. Ćwiczenie - Rozpoznawanie i różnicowanie dźwięków.
• Zadaniem dziecka jest posłuchać nagrań, połączyć dźwięk instrumentu i pasujący do niego obrazek.
• Zadaniem dziecka jest wysłuchać dźwięków instrumentów i dopasować instrument do osoby, która na nim gra.
7. Ćwiczenie - Rozwiązywanie rebusu – karta pracy.
• Zadaniem dziecka jest podać rozwiązanie oraz zapisać wyraz na kartce (zwrócenie
uwagi na poprawność ortograficzną).
8. Ćwiczenie - Analiza i synteza słuchowa.
• Zadaniem dziecka jest wysłuchać nagrania, nagrać swoją wersję i je odsłuchać. Następnie wskazać, z ilu wyrazów składa się zdanie.
• Zadaniem dziecka jest ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej.
9. Ćwiczenie pamięci słuchowej:
• Zadaniem dziecka jest wysłuchać ciągu wyrazów i zapamiętać, jakie elementy dekoracyjne choinki zostały wymienione.
- Wyrazy: aniołek, banan, samochód, bombka, autobus, żółty, ciężarówka, pociąg, łańcuch, słoń, żyrafa, gwiazda, łódka, lampki, cztery, pięć, rower, samolot.
• Zadaniem dziecka jest wykonać zadania zgodnie z instrukcją:
- włożyć owoce do koszyka wg usłyszanej kolejności,
- ubrać krasnoludki w podane kolory czapek i butów.
III część końcowa - podsumowująca i relaksująca
10. Rozmowa z dzieckiem na temat tego, co mu się najbardziej podobało na zajęciach.
11. Ćwiczenie relaksujące: „Ubieramy choinkę”
• Zadaniem dziecka jest poukładać bombki, gwiazdki, kokardki i świeczki na choince. Gdy choinka będzie już pięknie ubrana, położyć pod nią prezenty.
12. Pożegnanie z dzieckiem.
Ćwiczenia dodatkowe
Wyszukiwanie wyrazów – wykreślanka (ćwiczenie online)
Opracowała:
Agnieszka Kwiecień