Scenariusz zajęć z edukacji informatycznej przeprowadzonych
w klasie 3
Data: 28.04.2023
Temat zajęć: Kraina zer i jedynek – poznajemy elementy systemu dwójkowego.
Cel ogólny:
Zapoznanie z systemem liczb dwójkowych (systemem binarnym)
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie, że istnieją różne systemy zapisu liczb,
rozumie system dwójkowy,
układa karty w odpowiedniej kolejności,
umie wskazać zależność między bitami (kropkami) na kartach,
potrafi zamienić liczbę zapisaną w systemie dziesiątkowym na liczbę binarną,
potrafi zamienić liczbę binarną na liczbę zapisaną w systemie dziesiątkowym,
ćwiczy zdolność logicznego myślenia,
wie, jak liczy komputer,
z uwagą ogląda film instruktażowy,
odczytuje informacje zawarte w kodach QR,
posługuje się czytnikiem kodów QR na tablecie,
uruchamia komputer i odpowiednią aplikację,
wykonuje zdania w wersji elektronicznej
Metody pracy:
Podające (pogadanka i opis), eksponujące (pokaz, burza mózgów, opis aktywny), praktycznego działania, zabawowa.
Formy pracy:
- indywidualna, grupowa, w parach
Środki dydaktyczne: karty z kodem binarnym do prezentacji, karteczki
z bitami dla uczniów, kartki z liczbami „1” i „0” do zapisu liczb, kody QR, tablety, 20-ścienne kostki do gry, komputer z projektorem, komputery dla uczniów
Przebieg zajęć:
1. Podanie uczniom tematu i celu lekcji.
2. Rozmowa kierowana z uczniami dotycząca tego jak liczą komputery, jakie informacje są dla nich zrozumiałe.
3. Prezentacja fragmentu filmu poświęconego liczbom binarnym.
4. Zaprezentowanie zasad systemu binarnego: pięcioro uczniów z kartami binarnymi staje przed klasą, która stara się znaleźć sensowny sposób uporządkowania kart.
5. Wspólne odkrywanie kart i zliczanie kropek – zamiana liczb na system dwójkowy.
6. Rozdanie uczniom kart z kropkami – ćwiczenia w zamianie liczb dziesiętnych na binarne (jeden uczeń rzucając jedną, a potem dwiema dwudziestościennymi kostkami losuje liczbę do zamiany) – praca
w parach.
7. Uczniowie dostają tablety i kody QR z zadaniami o zróżnicowanym stopniu trudności, odczytują zadania ukryte w kodach i zapisują je na kartkach – praca w grupach (za poprawną odpowiedź uczniowie dostają plusy).
8. Praca z aplikacją komputerową – uczniowie odkodowują rysunek ukryty w kodzie binarnym.
9. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.
Monika Gutkowska