Scenariusz zajęć przedszkolnych
Data:18.05.2023
Temat: ,,Czas z rodzicami’’
Cel: Uświadamianie ważnej roli rodziców w życiu dziecka.
Grupa: ,,Biedronki’’ (4,5 latki)
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Nauczyciel wychowania przedszkolnego: mgr Marta Malec
Cele główne ogólny:
-rozwijanie sprawności ruchowej
-rozwój mowy
- kształtowanie umiejętności matematycznych
- rozwijanie ekspresji artystycznej
Cel szczegółowy:
Dziecko:
-uczestniczy w ćwiczeniach ruchowych
- ilustruje ruchem przy muzyce usłyszaną historyjkę
- wypowiada się swobodnie na temat aktywności wykonywanych z rodzicami
-przelicza osoby znajdujące się na ilustracji
-kształtowanie umiejętności czekania na swoją kolej w zabawie
-utrwalenie nazw kolorów
- kształtowanie orientacji przestrzennej
Metody:
-słowna
-oglądowa
-praktyczna
- elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
Formy:
-zbiorowa
-grupowa
Środki dydaktyczne:
Kolorowe krążki, plastikowe kubki, taśma, odtwarzacz płyt CD, płyta z nagraniem muzyki do zabaw ruchowo- muzycznych oraz muzyką relaksującą, tablica demonstracyjna, miara, gumki na rękę dla każdego dziecka, kolorowe kartki papieru.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie: Witam Cię... .
Dzieci siadają w okręgu i witają kolegę lub koleżankę siedzącą obok, mówiąc:
Witam Cię ... ( imię dziecka).
2. Zabawa ruchowo – muzyczna: Spacer z rodziną.
Dzieci pokazują ruchem historyjkę opowiadaną przez N. przy dźwiękach muzyki.
Jest piękna pogoda, idziemy całą rodziną do parku. (maszerują w miejscu),
Na ścieżce błyszczy kałuża, po wiosennym deszczu, (przeskakują z nogi na nogę),
przy alei stoi parkowa ławeczka. (wykonują przysiad),
Idąc dalej, spotykamy skaczącą po drzewach wiewiórkę. (podskakują),
Przysiadamy na kolejnej ławce ( wykonują przysiad),
i nie możemy się zdecydować, czy odpocząć, czy iść dalej. (wykonują kolejne przysiady),
Idziemy jednak dalej. (maszerują w miejscu),
Wśród gałęzi drzew śpiewa ptak. ( rozglądają się z ręką przy czole),
Wracamy do domu i odpoczywamy. (dzieci kładą się na dywanie.)
3.Zabawa: Niewidzialny rysunek dla rodziców.
Każde dziecko otrzymuje gumkę i zakłada ją na lewą rękę.
Zadaniem dziecka jest narysowanie* serca za pomocą lewej ręki , prawa ręka pozostaje uniesiona w powietrzu. Następnie za pomocą prawej ręki wykonujemy rysunek, lewa ręka pozostaje uniesiona w powietrzu.
* (Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z pomocą nauczyciela wykonują zadanie).
4. Zajęcia gimnastyczne - Zawody - Niosę herbatę rodzicom.
Dzieci ustawiają się w dwóch szeregach na linii mety. Pierwsza drużyna ,,Zieloni’’ otrzymuje krążek i plastikowy kubek w kolorze zielonum . Druga drużyna ,,Żółci’’ otrzymuje krążek i plastikowy kubek w kolorze żółtym. Zadaniek każdego dziecka jest przejście po zaznaczonej linią trasie (ok. 150 cm)* z krążkiem i plastikowym kubkiem do linii mety. Zabawa trwa do momentu, kiedy wszystkie dzieci przejdą wyznaczoną trasę. Na zakończenie N. ogłasza wyniki i dziękuję za uczestnictwo w zawodach.
*(Dziecko z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi , pokonuje krótszą trasę ok. 90 cm. zaznaczoną linią).
5. Ulubione zajęcia w mojej rodzinie. Rozmowa na podstawie ilustracji. (tablica demonstracyjna)
Poszczególne ilustracje są zasłonięte kartkami kolorowego papieru. Dzieci liczą kartoniki oraz nazywają kolory. Dzieci losują kolorowy kartonik, a następnie dowiadują się jaka aktywność została tam ukryta. Nauczyciel prowadzi rozmowę na temat spędzania czasu z rodzicami.*
**(Dziecko z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi , wskazuje, gdzie znajduję się dany kolor kartonika oraz którą formę czasu wolnego najbardziej lubi).
6. Ćwiczenie oddechowo-relaksujące: Rodzinny relaks
Dzieci kładą się na dywanie na plecach i swobodnie oddychają (wdech-nosem, wydech- ustami) przy dźwiękach muzyki relaksującej.
7.Podziękowanie i zakończenie zajęć.